امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونگی اخذ سند رسمی
#1
با سلام خدمت دوستان عزیز
احمد که در کار بساز و بفروش است سابقاً ملکی در تهران از شخص الف با مبایعه نامه عادی خریداری می کند و الف هم از ب و ب هم از ج به همین ترتیب و با مبایعه نامه ی عادی . اخیراً احمد قصد دارد تا در این ملک یک برج بسازد . اما برای ساختمان این برج نیازمند به پروانه ی ساخت است که باید از شهرداری اخذ نماید . شهرداری مبایعه نامه ی عادی ایشان را قبول نمی کند و می گوید باید سند رسمی بیاوری . به همین جهت احمد در صدد اخذ سند رسمی است . از آنجا که مالک اولی یعنی ج برای اخذ سند رسمی ملک سابقاً اقداماتی انجام داده و سوابق تقاضای ثبت سند در اداره ی ثبت محل موجود است به همین جهت وقتی احمد به اداره ی ثبت مراجعه می کند به او می گویند یا باید از مالک اولی وکالتنامه بیاوری و یا از دادگاه حکمی مبنی بر تنفیذ مبایعه نامه ی عادی یا اثبات مالکیت .
احمد به دادگاه رفته و دادخواست اثبات مالکیت می دهد اما دادگاه این دادخواست را رد می کند .
با توجه به شرح ماوقع سوال بنده از دوستان این است که : بنده اخیراً متوجه شدم دادخواست اثبات مالکیت در تهران مواجه با رد است و اگر چنین دادخواستی بدهی رد می شود گویا رویه ی تهران با سایر استانها فرق دارد . برای اخذ سند رسمی در مورد فوق چگونه باید وارد شویم ؟ اگر نتوانیم دادخواست اثبات مالکیت بدهیم و مالک اول را هم نتوانیم پیدا کنیم که از او وکالتنامه بگیریم چگونه می توانیم با سند عادی اقدام به اخذ سند رسمی کنیم ؟
با درنظر گرفتن این مورد که اولاً چون سابقه ی تقاضای ثبت در اداره ی ثبت درخصوص ملک موضوعه موجود است نمی توان ابتدا به اداره ی ثبت برای اخذ سند مراجعه کرد حال آنکه اگر چنین سابقه ای نبود می شد ، و دوماً ملک موصوف دارای کاربری کشاورزی یا نسق زراعی نیست و تنها عرصه است و نه اعیان بنابراین نمی توان اعمال اده ی 147 قانون ثبت نمود . پس راه حل چیست ؟
ضمناً اگر ملک دارای پلاک ثبتی باشد یا نباشد فرقی می کند یا خیر ؟
پاسخ
#2
باسلام
سئوال ابهاماتی دارد
علی ایحال 1-درصورت وجودچندسندعادی سندی که تقدم تنظیم نسبت به سندموخرداشته باشدارجح تراست
2-به نظرمیرسدقراررددعوی صحیحآاصداریافته باشدزیرا خواهان ازدادگاه تقاضای اثبات مالکیت نموده ودادگاه نیزقراررددعوی صادرنموده وهمانگونه که مستحضریدقرارموجدامرمختومه نیست اصلح آن است که دادخواست تنفیذقراردادعادی به طرفیت مالک تقدیم دادگاه نماید
3-ماده147ثبت همملغی گردیده یک سال است که قانون جدیدی جایگزین آن درخصوص املاک فاقدسند گردیده است
4-اینکه فرمودید مالک اگرسند داشته باشد،اگرچنین وضعیتی وجودداشته باشد میتوانید الزام به تنظیم سند تقدیم دادگاه به اعتبارسندعادی خودتان نمائید(یکی ازابهامات )
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Rainbow ابطال سند رسمی ب علت عدم رعایت مصلحت موکل و عدم پرداخت ثمن missmozhdeh 5 12,686 ۱۹ شهريور ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۵ : ۰۰
آخرین ارسال: کامیاب
  چگونگی اجرای حکم مطالبه وجه seha 1 6,682 ۲۸ ارديبهشت ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۰۱ : ۱۳
آخرین ارسال: vakil
  چگونگی فسخ قرارداد saeed110 1 5,067 ۷ اسفند ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۰۴ : ۱۴
آخرین ارسال: vakil
  درخواست چگونگی شکایت از کارفرما amir 1 6,116 ۲۹ ارديبهشت ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۵۰ : ۱۶
آخرین ارسال: vakil

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان