امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زمین تجاری مسکونی مشاع
با سلام خدمت شما
بنده حدودا یک ماه پیش یک مغازه تجاری(زمین مغازه ولی با کاربری تجاری)را که دارای سند بود خریداری کرده ام.
کل زمین نزدیک 300 متر می باشد که به طور پیش فرض تجاری مسکونی می باشد. از این زمین من 10 متر مربع تجاری که دارای سند رسمی به صورت مشاع و سهم می باشد را دارم.
حال با این اوصاف من اگر بخواهم مغازه خودم را بسازم چکار باید بکنم؟
یا کلا نمیتوانم بسازم و باید با بقیه کسانی که از ان زمین تجاری خریده اند را هم پیدا کنم ؟ چگونه میتونم اینهمه افراد را پیدا کنم؟
کلا راهنمایی کنید چیکار کنم که بتونم مغازه را بسازم؟
ممنون
منتظر پاسختون هستم
کسی نیست راهنمایی کنه
پاسخ
با عرض سلام خدمت مخاطب محترم جناب آقای علیپور برادر عزیز اولاً سوال شما و مسئله ای که طرح نموده اید از نظر بنده نا مفهوم می باشد به این صورت که مشخص ننموده اید ملکی که خریداری نموده اید مشخصات را در قسمت مربوطه در سند صادر شده آیا تجاری قید شده و یا خیر به اینصورت که وقتی ملکی فاقد بنا باشد در سند تجاری نوشته نمی شود و در مورد اینکه بنده متوجه نشدم که آیا زمین مورد نظر مغازه دارد و یا خیر ؟ سند مغازه مشاعی است یا خیر؟ و سوالات دیگر لطف بفرمائید ابتدا مورد خود را توضیحی واضح داده و شرایط موجود را از نظر بنای احداثی؟تعدادشرکاء؟ مطالب موجود در مورد نوع سند عرصه بوده و یا اعیانی؟ و نوع عرصه و اعیانی ملک؟ یعنی لطف کرده مشخصات ملک را به صورت توضیح روشن بیان سپس با توجه به توضیحات داده شده طرح سوال بفرمائید تا دقیقاآپاسخ شما داده شود زیرا با فرض نمیتوان پاسخ داد زیرا اگر بخواهیم فرض شما را در نظر بگیریم باید حد اقل 3 صفحه نسبت به شرایطی که امکان و جود داشته باشد برای شما توضیح داده که اینکار از حوصله بنده خارج میباشد شاید دوستان دیگر توان و حوصله چنین کاری را داشته باشند ارادتمند کامیاب
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
بخشین که منظورم رو واضح توضیح ندادم
کل زمین نزدیک 300 متر می باشد که یک اداره دولتی به کارمندان خود با عنوان تجاری مسکونی با گرفتن مبلغی داده است
زمین بایر می باشد هیچ ساخت و سازی در ان انجام نشده است .
زمینی که به من فروخته اند در سند چنین قید شده است که :
سهم شما ازکل ابنیه 1 از 175 می باشد
یعنی یک مغازه تجای به متراژ 10 متر مربع
برای کل زمین برای هر 10 متر مربع یک سند مغازه تجاری صادر شده هست همه اسناد جدا از هم هستند اما در همه اسناد مشاع نوشته شده است.
تعداد شرکا را من نمیدونم چند نفر هستند
---------
سوال من این هستش که آیا من به تنهایی می توانم مستقیم به دادگاه بروم و تقاضای تقسیم زمین رو بنمایم و 10 متر مربع خود را مغازه بسازم یا خیر؟
پاسخ
(۱۴ آذر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۱۸ : ۱۷)ramin-alipour نوشته است: بخشین که منظورم رو واضح توضیح ندادم
کل زمین نزدیک 300 متر می باشد که یک اداره دولتی به کارمندان خود با عنوان تجاری مسکونی با گرفتن مبلغی داده است
برای کل زمین برای هر 10 متر مربع یک سند مغازه تجاری صادر شده هست همه اسناد جدا از هم هستند اما در همه اسناد مشاع نوشته شده است.
---------
سوال من این هستش که آیا من به تنهایی می توانم مستقیم به دادگاه بروم و تقاضای تقسیم زمین رو بنمایم و 10 متر مربع خود را مغازه بسازم یا خیر؟
با سلام خدمت مخاطب محترم از نظر بنده هر چند باز توضیحات شما مبهم بوده ولی با توجه به این ابهام توضیح خدمت شما معروض میدارم سند تجاری زمانی صادر میشود که شما اولاً مجوز ملکی را بعنوان تجاری گرفته و ساخته باشید سپس نهادی که متولی صدور مجوز تجاری بوده به شما اجازه ساخت تجاری و یا تغییر کاربری را داده باشد که پس از ساخت و در یافت پایان کار تجاری به اداره ثبت مربوطه مراجعه و با ارائه مدارک مثبته و قانونی جهت ملک مورد نظر پس از انجام تشریفات مربوطه سند تجاری صادر میکند لذا با توجه به توضیح شما متوجه شدم حضرتعالی مجوز ساخت تجاری داشته نه سند تجاری زیرا هنوز سندی صادر نشده که شما سند تجاری داشته باشید و در پاسخ به سوالات دیگر شما از نظر بنده شما باید اقدامات قانونی را به اینصورت انجام دهید اگر مدرک و سندی دلالت بر مشخص بودن محل ساخت تجاری خود داشته در آن محل ابتدا با توجه به مجوزتان شروع به ساخت میکنید و پس از دریافت پایان کار به اداره ثبت مربوطه رفته و با ارائه مدارک مثبته تقاضای تفکیک و افراز و صدور سند قطعی و شش دانگ مستقل را به نام خود میکنید که پس از انجام تشریفات قانونی سند شما صادر میشود و برداشت بنده در مورد اینکه فرموده اید سهم شما 1 از 175 بوده دلالت بر نظر شما نداشته زیرا با توجه به توضیح شما که زمین مورد نظر 300 متر بوده یعنی زمین مربوطه به 175 قسمت تقسیم شده در اصل سهم شما از این زمین 300 متری مشاع 72/1 میباشد و نه ده متر تجاری زیرا این سوال شما در اصل یک مسئله ریاضی در مورد سهم شما بوده پس بنده نتیجه میگیرم ملک واگذاری شده به تعدادی از اشخاص واگذار شده که مشاعاً شروع به ساخت کنند و از این ملک مشاع یا کلاً تجاری بوده و یا چند طبقه تجاری و چند طبقه مسکونی که هر شریک به اندازه سهم خود باید در آن سرمایه گذاری کند لذا داشتن مجوز 10 متر تجاری دلالت بر مالکیت بر 10 متر مربع از آن زمین نیست لذا در رویاهای خودتان احساس داشتن 10 متر تجاری بدون در نظر گرفتن حقوق دیگران نپرورانید چون نه تنها شما مالک 10 متر تجاری قبل از ساخت نیستید بلکه هیچ کاری بدون هماهنگی و نظر شرکایتان نمیتوانید بکنید مگر بتوانید بقیه سهام مشاع شرکای دیگر را بخرید و کلاً زمین و مجوز متعلق به شما گردد لذا نتیجه میگیریم هدف از اینگونه واگذاری در ادارات دولتی اجبار به واگذاری مفت سهام هریک از شرکا به یکی از شرکای سرمایه دار آن اداره بوده در اصل یک رانت دولتی برای شخصی سرمایه دار و نه تنها شما بلکه دیگرشرکاء عمراً صاحب مغازه نمیشوید مگر با تصمیم کل اعضاء و اگر کسی قدم جلو نگذارد همانگونه که قبلاً گفتم سرمایه دار شریک از طریق دادگاه دیگران را الزام به فروش و مال آنها را مفت تصاحب میکند و اگر هم نتواند کل مال را بخرد کسانی را که حاضر به ساخت و شراکت شده با توجه به خرید اکثریت سهام کاری میکند که سهامداران جز از شراکت خود پشیمان شده و مشکلات دیگر پس زیاد خوشحال و امید ساخت نداشته باشید سعی کنید در صورت این حالت آخرین نفر و به بالاترین مبلغ سهام خود را واگذار کنید و یا در صورت عدم توافق بین شرکاء انشاء الله نوه و نتیجه شما یا آن ملک را خواهند ساخت و یا آنرا خواهند فروخت ارادتمندکامیاب ضمناً در صورت داشتن سوال دیگر و یا عدم توضیح مطالب سوالات خود را بیان شاید پاسخ دیگری در مورد سوال شما از نظر بنده باشد و همچنین دیگر دوستان نیز میتوانند نظرات دیگر داشته باشند زیرا این پاسخ نظر شخص بند با برداشت و اطلاعات بنده از قوانین و قرارداها و عرف جاری بوده زیرا همه چیز را همگان دانند همگان هنوز از مادر زاده نشده اند خواهشمند است در صورت داشتن غلط املائی بنده را ببخشید

بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
(۱۴ آذر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۱۸ : ۱۷)ramin-alipour نوشته است: بخشین که منظورم رو واضح توضیح ندادم
---------
با سلام خدمت شما دوست گرامی
در تایید فرمایشات دوست عزیز جناب تیموری لازم است گفته شود شما در ملک مشاعی به عنوان یک مالک نمی توانید بدون در نظر گرفتن حقوق سایر شرکا اقدام به کار کنید چه آنکه در اینصورت طبق ماده ی 581 و 582 قانون مدنی عمل شما غیرنافذ بوده و در قبال آن ضامن خواهید بود از اینرو هرگونه دخل و تصرف شما در ملک مشاعی مستلزم اجازه ی سایر شرکا بوده و درصورتی که پیش از اخذ اجازه از سایر شرکا اقدامی نمایید در قبال ایشان مسئول خواهید بود .
اما درباره ی اینکه فرمودید سهم شما 1 از 175 است ، به این معنی است که 300 متر مذکور باید بین 175 نفر ( اگر این رقم را همان تعداد شرکا بدانیم که احتمال زیاد به همین معناست ) تقسیم شود یا به عبارت صحیح تر 175 نفر به صورت مشاعی در آن شراکت دارند . در یک محاسبه ی ساده ی ریاضی اگر 300 را تقسیم بر 175 کنیم همان رقمی بدست می آید که جناب تیموری فرمودند یعنی 1/72 ، به عبارتی یک متر و هفتاد و دو سانت و اندی .. نسبت به این مقدار سهم شما هیچگونه اقدام حقوقی نمی توانید بکنید و در عمل حتی اگر این ملک تقسیم هم شود هیچ فایده ای ندارد ( زیرا متراژ آن بسیار ناچیز است ) چه آنکه اگر بخواهید بفروشید فی الحال نیز می توانید به شرکای دیگر واگذار کنید . بنابراین سهم شما از ملک 10 متر نمی باشد و درخصوص همان 1 متر و اندی به نظر می رسد یا باید توان خرید سهام سایر شرکا را داشته باشید ( برای بدست آوردن متراژ قابل ملاحظه جهت احداث مغازه ) و یا سهم خود را بفروشید . به عقیده ی بنده هم اینها بازی هایی است که همان ادارات دولتی در می آورند .

پاسخ
با سلام
ممنون بابت پاسخ جامع و کامل شما
در اولین فرصت می فروشمش تا از دستش راحت شم
ممنون واقعا ممنون
پاسخ
ضمن سلام مخاطب محترم مواظب باش و سعی کنید سرتان کلاه نگزارند و سهم شما رو از چنگتان در نیارند و مفت بخرند سعی کنید ببینید کی میخره و آخرین نفر اگر بفروشی میتونی به بالا ترین قیمت بفروشید
پاسخ
اصلا من نمیدونم که من چندمین نفر هستم
میترسم نگه دارم و اخرش باید یه پولی روش بزارم و رایگان به یکی بدم
همین که به مبلغ خریدم بفروشم هنر هستش و ضرر نکنم عالی میشه
بازم بابت راهنماییتون ممنون
باسلام خدمت مخاطب محترم شما چندمین نفر نیستید شما یکی از شرکاء این ملک مشاء هستید نمیدانم کدام ارگان و چه قیمتی و در کجا این ملک به شما واگذار شده ولی اگر میخواهید بدانید چندنفر هستید کاری ندارد شما با در دست داشتن سند مشاعی که دارید به آن دفترخانه که اسناد را تنظیم نموده و یا به اداره ثبت اسناد محل وقوع ملک رفته و با درخواست کتبی یکسری صورت تفکیک ملک مذکور را کپی بخواهید هر چند که میدانیددر نهادهای دولتی متاسفانه بر اساس قانون من در آوردی کپی و مدرک نمیدهند و لازمه دریافت کپی کمی خرج کردن میباشد ولی قطعاً دفترخانه تنظیم سند کپی را به شما خواهد داد زیرا ممکن است آن زمین میتواند احتمالاً از بین 2 نفر از شرکاء ویاتا تعداد 175 نفر تقسیم شده باشد و عده ای به خاطر نفوذ و یا پرداخت مبلغ بالاتر و یا....توانسته باشند رانت بیشتر دریافت نموده باشند یهنی احتمال دارد تهداد شرکا تعددشان کمتر هم باشد لذا بروید حتماً به نتیجه خواهید رسید
پاسخ
ممنون
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد تجاری نمودن مغازه چنگیزوند 0 840 ۱۰ اسفند ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۵۱ : ۱۵
آخرین ارسال: چنگیزوند
  ایا حیاط جزو مشاعات اپارتمان تجاری مسکونی محسوب میشود؟ amirt2000@yahoo.com 3 7,378 ۲۶ آبان ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۱۶ : ۱۳
آخرین ارسال: amirt2000@yahoo.com
  تفاوت سند زمین شهری با منگوله دار چیه؟ mg_mahyar 4 9,502 ۱۷ ارديبهشت ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۴۲ : ۲۲
آخرین ارسال: کامیاب
  خرید زمین قولنامه ای alzmg 2 8,039 ۲۹ فروردين ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۶ : ۱۲
آخرین ارسال: کامیاب
  زمین معوض رزا 8 13,211 ۲۷ اسفند ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۴۳ : ۱۸
آخرین ارسال: کیومرث بتیانه

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان