امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سرقفلی مغازه
با سلام
پدر بزرگ من مغازه ای دارند که به صورت سرقفلی در اختیار ایشان می باشد .نزدیک به 50 سال این مغازه تحت اختیار ایشان می باشد و تاحالا چندین مالک جابجا شده است.و من به علت کهولت سن ایشان در امور مغازه به ایشان کمک میکنم اما پروانه کسب به نام ایشان می باشد.ایشان دو فرزند دختر دارند.و نزدیک به 87 سال سن نامبرده می باشد.میخواستم بدانم ایا مالک پس از فوت می تواند مغازه را به مادر و خاله ام که تنها وراث ایشان می باشند انتقال ندهد یا حکم تخلیه بگیرد و همچنین ایا مادر و خاله ام می توانند بعد از فوت ایشان مغازه را به من که تنها نوه ایشان می باشم با توجه به اینکه مادر و خاله ام قادر به اداره مغازه نمی باشند اگر مالک راضی نشد انتقال دهند؟
پاسخ
مخاطب محترم سرقفلی حقی برای مستاجر بوده جهت استیفای منفعت و بعد از فوت شخص قهراً به وراث وی بدون نیاز به تفویض صورت میپذیرد و هیچ مالکی حق نه دخیا در این انتقال قهری بوده و نه حق ابطال یا فسخ آنرا دارند مگر با پرداخت حقوق قانونی وراث به نرخ روز و شما و دیگر فرزندان وراث بعنوان فرزند نمیتوانید بجای مادرتان این حق را کسب کنید مگر با رضایت مالک و یا با طرح دعوی حقوقی و صدور حکم در اینمورد با حکم قانونی این انتقال میسر بوده این نظر بنده بوده خواهشمندم دوستان بنده را از نظراتشان محروم نفرمایند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
سلام وتشکرازپاسخ کامل دوست ارجمندم جناب آقای تیموری
دوست عزیز به نظرم شما قصاص قبل ازجنایت مینمائید به قول یکی ازاساتید بنده بنام آقای جعفر نیا بنده برای پدربزرگ شما دعای عافیت می نمایم وشما نیز چنین کنیدشاید کسی پیدا بشه برای من هم دعا کند(البته باکمی تغییرات درفرموده)
تا طبقات بالاترازوراث وجوددارندحقی برجنابعالی متصورنیست اما وراث بعدازپدربزرگ تان حق اجاره ملک را به شمااگراین حق درسندسرقفلی ساقط نشده باشددارند
تانظردوستانم چه باشد
موفق باشید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
دوست گرامی جناب حکمت به نظر بنده در صورت فوت پدر بزرگ مخاطب در صورت عدم توانائی استفای منافع توسط وراث که هر دو زن بوده به احتمال زیاد آنهم در صورت قبول دادگاه با پرداخت مبلغی کمتر از مبلغ متصوره قانونی به دلیل نقل و انتقال بین خانواده آنهم با پرداخت حق مالکانه امکان پذیر بوده و الا فکر میکنم هر دو خواهر میتوانند فرزند یا فرزندان خود را تحت عنوان کارگر با عقد قرارداد کارگری استخدام تا در مغازه موصوف مشغول به کار شود و اینمورد در صورت اقدام مالک جهت انتقال به غیر بستگی به نظر قاضی رسیدگی کننده داشته و در این حالت با ارسال اظهار نامه و طرح دعوی قبل استخدام فکر کنم میسر و از اقدامات آتی مالک جهت تخلیه جلو گیری کند این نظر بنده بوده خواهشمندم دوستان در مورد بیانات مخاطب و نظر بنده نظرات گرانقدر خود را بیان بفرمایید.
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
باتشکر ازجنابعالی به نظرمیرسد نظربنده بانظرجنابعالی مطابقت دارد لیکن اختلاف کمی وجوددارد واینکه درسرقفلی مخالف اجاره اگر حق واگذاری به غیر ساقط نشده باشد امکان اجاره یا شراکت با حفظ حقوق مالک وجودداشته باشد البته درسرقفلی بنده تجربه ای ندارم ارسال پاسخ صرفآ به جهت کسب تجربه است ازنظرات ارزشمند جنابعالی وسایر دوستان استفاده مینمایم اما
موردی بود که مستاجر مشمول قانون روابط موجر ومستاجر مصوب1356که به علت بیماری شرکائی برای خودتعیین نموده بود به حکم دادگاه قرارداداجاره با پرداخت یک دوم حق کسب وپیشه فسخ ومورد اجاره تخلیه مالک گردید
درحکم دادگاه تجدیدنظر که رای دادگاه بدوی رانقض نمود چنین آورده شده بود
هرگونه انتقال اعم ازوکالت وصایت شراکت ازموارد فسخ اجاره میباشد
همانگونه که فرمودید منتظر پاسخ سایردوستان هستیم
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
جناب حکمت نظر و برداشت بنده با عنایت به رویه جاری و قانون مالک و مستاجر56 این بوده که قبل از هر گونه شراکت از دادخواست انتقال منافع به علت مذکور صورت پذیرد و یا حق استفاده از احدی از فرزندان تحت عنوان کارگر توسط دادگاه نصب گردد والا با حضور هریک از وراث زن قانوناً میتوان از فرزندشان بعنوان کارگر استفاده کنند و منع قانونی نداشته و همچنین انتقال سرقفلی بعد از فوت مالک سرقفلی قهری بوده و نیازی به تنفیذ مالک نداشته و ندارد فقط در صورت انتقال منافع و یا شراکت این حق تخلیه برای مالک ایجاد میشود لذا عملاً موارد مذکور در تاپیک قبلی قبل از انجام فعالیت امکان پذیر بوده از دوستان بزرگوار خواهشمندم برسی نموده تا بتوانیم پاسخی قابل قبول به مشکل کاربر محترم ارائه نماییم ممنون از زحمات دوستان
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد سرقفلی اشتراکی واقع در دو پلاک ثبتی Farshiddd 3 7,337 ۲ خرداد ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۳۰ : ۲۲
آخرین ارسال: حکمت
  اثبات سرقفلی عبد صالح 3 6,487 ۲۸ شهريور ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۴ : ۲۲
آخرین ارسال: حکمت
  سرقفلی عبد صالح 1 4,595 ۱۴ شهريور ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۸ : ۱۲
آخرین ارسال: مـــدافـــع عـــدالـــت
  فروش سرقفلی مغازه... مـــدافـــع عـــدالـــت 3 6,300 ۲۰ فروردين ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۴۲ : ۱۵
آخرین ارسال: کامیاب

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان