امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زمین تجاری مسکونی مشاع
(۱۴ آذر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۱۸ : ۱۷)ramin-alipour نوشته است: بخشین که منظورم رو واضح توضیح ندادم
کل زمین نزدیک 300 متر می باشد که یک اداره دولتی به کارمندان خود با عنوان تجاری مسکونی با گرفتن مبلغی داده است
زمین بایر می باشد هیچ ساخت و سازی در ان انجام نشده است .
زمینی که به من فروخته اند در سند چنین قید شده است که :
سهم شما ازکل ابنیه 1 از 175 می باشد
یعنی یک مغازه تجای به متراژ 10 متر مربع
برای کل زمین برای هر 10 متر مربع یک سند مغازه تجاری صادر شده هست همه اسناد جدا از هم هستند اما در همه اسناد مشاع نوشته شده است.
تعداد شرکا را من نمیدونم چند نفر هستند
---------
سوال من این هستش که آیا من به تنهایی می توانم مستقیم به دادگاه بروم و تقاضای تقسیم زمین رو بنمایم و 10 متر مربع خود را مغازه بسازم یا خیر؟
با سلام خدمت شما دوست گرامی
در تایید فرمایشات دوست عزیز جناب تیموری لازم است گفته شود شما در ملک مشاعی به عنوان یک مالک نمی توانید بدون در نظر گرفتن حقوق سایر شرکا اقدام به کار کنید چه آنکه در اینصورت طبق ماده ی 581 و 582 قانون مدنی عمل شما غیرنافذ بوده و در قبال آن ضامن خواهید بود از اینرو هرگونه دخل و تصرف شما در ملک مشاعی مستلزم اجازه ی سایر شرکا بوده و درصورتی که پیش از اخذ اجازه از سایر شرکا اقدامی نمایید در قبال ایشان مسئول خواهید بود .
اما درباره ی اینکه فرمودید سهم شما 1 از 175 است ، به این معنی است که 300 متر مذکور باید بین 175 نفر ( اگر این رقم را همان تعداد شرکا بدانیم که احتمال زیاد به همین معناست ) تقسیم شود یا به عبارت صحیح تر 175 نفر به صورت مشاعی در آن شراکت دارند . در یک محاسبه ی ساده ی ریاضی اگر 300 را تقسیم بر 175 کنیم همان رقمی بدست می آید که جناب تیموری فرمودند یعنی 1/72 ، به عبارتی یک متر و هفتاد و دو سانت و اندی .. نسبت به این مقدار سهم شما هیچگونه اقدام حقوقی نمی توانید بکنید و در عمل حتی اگر این ملک تقسیم هم شود هیچ فایده ای ندارد ( زیرا متراژ آن بسیار ناچیز است ) چه آنکه اگر بخواهید بفروشید فی الحال نیز می توانید به شرکای دیگر واگذار کنید . بنابراین سهم شما از ملک 10 متر نمی باشد و درخصوص همان 1 متر و اندی به نظر می رسد یا باید توان خرید سهام سایر شرکا را داشته باشید ( برای بدست آوردن متراژ قابل ملاحظه جهت احداث مغازه ) و یا سهم خود را بفروشید . به عقیده ی بنده هم اینها بازی هایی است که همان ادارات دولتی در می آورند .

پاسخ }
سپاس شده توسط

پیام‌های داخل این موضوع
زمین تجاری مسکونی مشاع - توسط ramin-alipour - ۱۳ آذر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۰۹ : ۲۳

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد تجاری نمودن مغازه چنگیزوند 0 840 ۱۰ اسفند ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۵۱ : ۱۵
آخرین ارسال: چنگیزوند
  ایا حیاط جزو مشاعات اپارتمان تجاری مسکونی محسوب میشود؟ amirt2000@yahoo.com 3 7,378 ۲۶ آبان ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۱۶ : ۱۳
آخرین ارسال: amirt2000@yahoo.com
  تفاوت سند زمین شهری با منگوله دار چیه؟ mg_mahyar 4 9,502 ۱۷ ارديبهشت ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۴۲ : ۲۲
آخرین ارسال: کامیاب
  خرید زمین قولنامه ای alzmg 2 8,039 ۲۹ فروردين ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۶ : ۱۲
آخرین ارسال: کامیاب
  زمین معوض رزا 8 13,211 ۲۷ اسفند ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۴۳ : ۱۸
آخرین ارسال: کیومرث بتیانه

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان