امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جراحت فرد مجروح در تصادف جرحی و چگونگی دریافت رضایت
سلام
عید فطر بر تمام اساتید مبارک
مشکلی جدیدا برای من پیش آمده که از اساتید محترم تقاضای راهنمایی دارم
سعی می کنم جزئیات را کامل توضیح دهم شاید شخص دیگری هم با این مشکل روبرو شود

در جریان یک تصادف جرحی، آینه خودرو با دست یک فرد برخورد کرد و فرد بعد از گذشتن 2 متر خودرو از محل برخورد خود را بر روی زمین انداخت و پس از حضور بالای سر مصدوم، فرد ضمن دست کردن در دهان ادعا کرد از دهانش خون خارج می شود ولی از نظر بدنی سالم بود (تصادف را جرحی کرد)

علی رغم میل مصدوم در اطلاع به پلیس، مطلب به نیروی انتظامی اطلاع داده شد و مصدوم از طریق اورژانس به بیمارستان انتقال پیدا کرد و پس از بررسی در بیمارستان (علی رغم ادعای وی مبنی بر خون بالا آوردن، توسط پزشک بیمارستان نشانه ای از آسیب دیدگی مشخص نشد (تازه نامبرده یک کلیه هم بیشتر نداشت!!)

پس از اعلام رضایت مصدوم به بیمارستان، نامبرده از بیمارستان مرخص گردید و در ازای عدم شکایت متقاضی دریافت مبغلی پول شد که در همان هنگام ضمن اطلاع به افسر پیگیری کننده، جهت رضایت طرفین به کلانتری مراجعت نمودند.

در کلانتری مصدوم اعلام رضایت خود را امضا (یا اثر انگشت) کرد و نهایتا مبغی دریافت نمود.

ببخشید احساس کردم برای مطرح کردن سوال جزئیات نیازه! شاید مشابهش برای دیگران رخ دهد!

سوالات من اینهاست
1- وجه به رضایت این فرد در کلانتری، ممکنه مصدوم مجددا اقدام به شکایت و یا پیگیری پرونده نماید؟

2- در چنین حالتی راکب خودرو چکار هایی باید انجام دهد؟

3- اصولا اگر امکان پیگیری موضوع فوق علی رغم اعلام رضایت مصدوم وجود دارد، تا چه زمانی این امکان وجود خواهد داشت؟

توضیحات : رضایت مصدوم در فرم خاصی که در کلانتری وجود داشت (فکر کنم فرم رضایت توافقی یا همچین چیزی بود) تکمیل گردید.
پاسخ
با تبریک عید خدمت مخاطب محترم و کلیه کاربران و دوستان از نظر بنده پاسخ شما به شرح ذیل بوده

1- وجه به رضایت این فرد در کلانتری، ممکنه مصدوم مجددا اقدام به شکایت و یا پیگیری پرونده نماید؟
به نظر بنده تصادف و یا هرگونه برخورد عابر پیاده با خودروی در حال حرکت بنا به رویه و صراحت قانون مقصر راننده بوده هرچند دادن وجه در صورت داشتن بیمه عملی بدون توجیه قانونی بوده چون بیمه و قانون پول مفت به کسی نمیدهد و باج هم نمیدهد و در صورت اثبات میتوان فرد را تحت عناوین مختلف تحا پیگرد قرار داد مانند اخاذی و..... در این مورد در صورت اطلاع توسط 110 و تشکیل مراحل مقدماتی پرونده و رضایت عابر در بدو امر شما باید یک کپی از صورتجلسه موضوع و رضایت حاصله دریافت نموده تا جزء مدارک خود داشته باشید تا هر زمان مدعی شد شما نیز مدعی اعلان رضایت ایشان باشید و ادعای رضایت در حضور و در صورتجلسه تشکیلی در کلانتری و پاسگاه در صورتی که در محدوده .ضایف قانونی مامور باشد حکم رضایت رسمی را داشته و برگشت از گذشت مطابق قانون مسموع نیست و ایشان حق شکایت آتی نخواهند داشت مگر به سبب قانون

2- در چنین حالتی راکب خودرو چکار هایی باید انجام دهد؟
راکب باید در همان لحضه به پلیس اطلاع داده پس از تشکیل پرونده به بیمه و مراحل بعد یعنی رسیدگی صدور قرار صدور حکم و اجرای حکم ....

3- اصولا اگر امکان پیگیری موضوع فوق علی رغم اعلام رضایت مصدوم وجود دارد، تا چه زمانی این امکان وجود خواهد داشت؟
در صورت وجود دلائل قانونی که موجبات تزلزل رضایت را فراهم کند به نظر بنده مرور زمان معنا ندارد
این نظر اینجانب بوده شاید دوستان نظرات کاملتر و بهتر ارائه فرمایند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
(۷ مرداد ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۵۱ : ۱۰)Kamyab.Teymouri نوشته است: در صورت وجود دلائل قانونی که موجبات تزلزل رضایت را فراهم کند به نظر بنده مرور زمان معنا ندارد
این نظر اینجانب بوده شاید دوستان نظرات کاملتر و بهتر ارائه فرمایند
ضمن عرض تشکر از جنابعالی،
در خصوص رضایت فرد اینطور که من متوجه شدم، مصدوم علی رغم دادن رضایت در کلانتری، می تواند در آینده هم مجددا به کلانتری مراجعه کرده و شکایت کند؟ یعنی هیچ زمانی برای مختوم شدن پرونده وجود ندارد؟

در این خصوص مطلب از طرف افسر مربوطه ذکر نشده است! و ایشان پس از تنظیم رضایت نامه از طرفین اثر انگشت بعنوان امضاء گرفته است!
پاسخ
مخاطب محترم بنده نگفتم رضایت ایشان موثر نیست و غیر قابل قبول است بند گفتم مواردی رضایت غیر نافذ است که قانون تجویز نموده مانند جنون صغر و ... پس شما نمیتوانید از نظر برداشت شخصی بگویید رضایت غیر قابل قبول است لذا مخاطب گرامی تفسیر قانون وظیفه شارع بوده و مفسرین حقوقی لذا لطف کنید فکر بد نکنید و برداشتی غیر از واقعیت نداشته باشید زیرا همانگونه که گفتم رضایت قاطع است مگر با تجویز قانون لذا تفسیر ناثواب درست نیست لذا مخاطب محترم از هرگونه برداشت غیرحقوقی پرهیز کنید ببخشید چنین بیانی نسبت به برداشتهای شما نمودم چون واقعیت حقوقی فراتر از برداشت شخصی بوده چون برداشت حقوقی باید منطبق بر شرع و قانون و شرایط موجود و بر اساس وجدان و واقعیت باشد ممنون از صبر و شکیبایی دوستان این برداشت شخصی بنده بوده در صورت اشتباه بنده را ارشاد نمایید
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
(۷ مرداد ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۲۱ : ۱۵)Kamyab.Teymouri نوشته است: مخاطب محترم بنده نگفتم رضایت ایشان موثر نیست و غیر قابل قبول است بند گفتم مواردی رضایت غیر نافذ است که قانون تجویز نموده مانند جنون صغر و ... پس شما نمیتوانید از نظر برداشت شخصی بگویید رضایت غیر قابل قبول است لذا مخاطب گرامی تفسیر قانون وظیفه شارع بوده و مفسرین حقوقی لذا لطف کنید فکر بد نکنید و برداشتی غیر از واقعیت نداشته باشید زیرا همانگونه که گفتم رضایت قاطع است مگر با تجویز قانون لذا تفسیر ناثواب درست نیست لذا مخاطب محترم از هرگونه برداشت غیرحقوقی پرهیز کنید ببخشید چنین بیانی نسبت به برداشتهای شما نمودم چون واقعیت حقوقی فراتر از برداشت شخصی بوده چون برداشت حقوقی باید منطبق بر شرع و قانون و شرایط موجود و بر اساس وجدان و واقعیت باشد ممنون از صبر و شکیبایی دوستان این برداشت شخصی بنده بوده در صورت اشتباه بنده را ارشاد نمایید

از پاسخگوتون متشکرم
نه بنده صرفا می خواستم همان موارد را بدانم که لطف کردید و بیان فرمودید
فقط یک مورد از قبل باقی ماند
در چنین شرایطی آیا بازه زمانی وجود دارد که پس از آن قابلیت پیگیری موضوع وجود نداشته باشه؟
بعنوان مثال با گذشت دو ماه از تصادف امکان پیگیری فرد جهت ادعای خسارت مجدد و یا اقامه دعوی وجود نداشته باشد؟

اجازه بدهید یک توضیح هم خدمتتون عرض کنم، طرف مقابل با توجه به شواهد علی رغم ادعای خون آمدن دهانشان در بیمارستان اجازه معاینه کامل را به پزشک نداد و حتی اصرار داشت موضوع بدون حضور پلیس ختم بشه! (خلاصش اینکه حتی افسر نیروی انتظامی هم می گفت این شیاده و حتی به تصادف هم شک داره)
پاسخ
مخاطب محترم بنده قبلاً پاسخ شما را داده ام کمی دقت بفرمایید مجدداً عرض میکنم برگشت از گذشت مسموع نیست مگر به حکم قانون مثلاً اجبار،اکراه،جنون،صغرو..... این نظر بنده بوده شاید دوستان نظر بهتر داشته باشند
پاسخ
(۷ مرداد ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۱۳ : ۲۱)Kamyab.Teymouri نوشته است: مخاطب محترم بنده قبلاً پاسخ شما را داده ام کمی دقت بفرمایید مجدداً عرض میکنم برگشت از گذشت مسموع نیست مگر به حکم قانون مثلاً اجبار،اکراه،جنون،صغرو..... این نظر بنده بوده شاید دوستان نظر بهتر داشته باشند

از پاسخگویی شما در روز عید واقعا سپاسگزارم!
امیدوارم مطالب مورد استفاده دیگر دوستان و مخاطبین هم قرار بگیرد
با تشکر و سپاس
پاسخ
سلام
باتشکراز پاسخ های کامل دوست عزیزم جناب آقای تیموری
گذشت و رضایت باید منجز باشد مشروط و معلق نباشد با توجه به اینکه آن شخص در کلانتری رضایت خویش را طی فرم مخصوص اعلام نموده گذشت از آن قابل ترتیب اثر نمیباشد و شخص مجاز به عدول از گذشت نیست .لیکن اگر صدمات وارده همان مواردی باشد که شخص درکلانتری عنوان نموده اما بعدا صدمات بیشتری به وجودآید این گذشت را نمی توان قابل ترتیب اثر دانست زیرا او نسبت به ان مقدار صدمه گذشت نموده است مورد اخیر به نظرم درخصوص روحانی ناهی ازمنکرمیباشد که ضمن تحقیقات بابزرگواری از حق خویش گذشت لیکن درجریان درمان فوت نمودوخانواده اش به قائم مقامی ودادستان ازجنبه عمومی جرم شکایت نمودند.
پرسش شما
در خصوص رضایت فرد اینطور که من متوجه شدم، مصدوم علی رغم دادن رضایت در کلانتری، می تواند در آینده هم مجددا به کلانتری مراجعه کرده و شکایت کند؟ یعنی هیچ زمانی برای مختوم شدن پرونده وجود ندارد؟
شما درموقعیتی که جرمی رابه خودتان منتسب مینمائید چگونه انتظارحمایت ازقانون دارید بهتر است از واژه مدعی استفاده کنید از واژه مصدوم استفاده نکنیدو
همانگونه که جناب آقای تیموری فرمودند بهتراست بروید کلانتری از رضایت نامه ضم پرونده کپی مصدق بگیریدتا مدعی بعها ادعایی ننماید چه بسا پرونده شما ممکن است به علت تراکم پرونده درکلانتری بدون ثبت بایگانی شودوبعدها دسترسی به ان غیرممکن باشد

خلاصه آنچه ازفحوای کلام شما استنباط نمودم چنین شخصی یک کلاهبردار بیش نیست اگرازشما باج خواهی نمود ضمن عدم پرداخت تحت عنوان مظنون به کلاهبرداری میتوانیداز اوشکایت کنید
ضمنآ مرجع شکایت درچنین مواردی دادسرا است نه کلانتری وآن شخص حق شکایت درکلانتری را ندارد کلانتری نیز حق احضاربدون مجوز قانونی ندارد مگردرموارد استثناء وجرم مشهود که تصادف شما نمونه آن بوده است
موفق باشید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مراحل رسیدگی به تصادف جرحی zohamasadi 2 3,945 ۱ آبان ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۱۱ : ۱۲
آخرین ارسال: zohamasadi
  اعتراض به کروکی تصادف unnamed 3 22,518 ۱۲ مرداد ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۱۵ : ۱۶
آخرین ارسال: amir877
  تصادف جرحی سارا راشدی 3 5,112 ۱۷ مهر ، ۱۳۹۷, ساعت --> ۲۵ : ۰۳
آخرین ارسال: vakil
  اعتراض به کروکی تصادف بعد از 2 ماه پرسشگر 4 9,593 ۲ فروردين ، ۱۳۹۶, ساعت --> ۴۷ : ۲۰
آخرین ارسال: حکمت
  تصادف منجبر به جرح با کودک و فرار از صحنه علی ترکی 5 8,118 ۸ آذر ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۳۳ : ۱۳
آخرین ارسال: حکمت

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان