انجمن حقوقی هامون
تعهد پرداخت اقساط وام - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: تعهد پرداخت اقساط وام (/showthread.php?tid=1020)

تعهد پرداخت اقساط وام - pooryasad - ۱۰ بهمن ، ۱۳۹۴

با سلام
بنده 2 سال پیش از شخص دیگری برای پرداخت اقساط وامی که به نام بنده هست تعهد دریافت کردم. ایشان هم اکنون در پرداخت اقساط کوتاهی میکنند و هر چند ماه یکبار پس از تماس های مکرر اقساط را به همراه جریمه دیرکرد پرداخت میکنند و چند ماه بعد دوباره داستان شروع میشود.
با توجه به اینکه طرف بانک من هستم و ضامن هم ضامن بنده است، در صورتی که ایشان پرداخت اقساط را انجام ندهند من با این تعهدی که از ایشان گرفتم چه کاری میتوانم انجام دهم؟ چطور میتوانم اثبات کنم که ایشان اقساط را پرداخت نکرده اند؟ البته تاکنون مشکلی قانونی بوجود نیامده است.
در بسیاری از جاها دیدم که گفتن پروسه پیگیری بسیار طولانی داره، ولی تاحالا پاسخ روشنی برای این موضوع دریافت نکردم. در صورت نیاز تصویر تعهدنامه هم قابل ارائه است.
متشکرم

RE: تعهد پرداخت اقساط وام - حکمت - ۱۰ بهمن ، ۱۳۹۴

سلام
مخاطب عزیز با توجه به فحوای کلام جنابعالی مدیون با پرداخت اقساط قصد نپرداختن نداردوضعیت جامعه او را مجبور به پرداخت ناقص نموده است پیشنهاد میکنم همانگونه که کجدار ومریض پرداخت میکند بگذارید پرداخت نمایددرغیر اینصورت بانک وام گیرنده وضامن را میشناسد شما یا ضامن نیز پس از پرداخت باتوجه به سند وگواهانی که دارید میتوانیداز طریق مرجع صالحه انرا مطالبه کنید.
لته ضامن صرفا از شما پس از پردخت میتواند مطالبه نماید نه شخص ثالثی
بنده در این مورد پیشنهاد طرح دعوی نمیدهم شاید دوستانم نظر بهتری داشته باشند.

RE: تعهد پرداخت اقساط وام - pooryasad - ۱۰ بهمن ، ۱۳۹۴

(۱۰ بهمن ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۳ : ۱۷)حکمت نوشته است: سلام
مخاطب عزیز با توجه به فحوای کلام جنابعالی مدیون با پرداخت اقساط قصد نپرداختن نداردوضعیت جامعه او را مجبور به پرداخت ناقص نموده است پیشنهاد میکنم همانگونه که کجدار ومریض پرداخت میکند بگذارید پرداخت نمایددرغیر اینصورت بانک وام گیرنده وضامن را میشناسد شما یا ضامن نیز پس از پرداخت باتوجه به سند وگواهانی که دارید میتوانیداز طریق مرجع صالحه انرا مطالبه کنید.

بسیار متشکر از پاسختان. بنده متوجه اجباری که از سوی شرایط جامعه برای ایشان وجود دارد هستم. و رابطه ی ما تاکنون کاملا محترمانه و مودبانه بوده است.
فرآیند طرح دعوی را هم فقط برای زمانی میخواستم که اقساط پرداختی کاملا قطع شود و طرف از پرداخت آن به کل امتناع کند.
با تشکر

RE: تعهد پرداخت اقساط وام - pooryasad - ۲۰ بهمن ، ۱۳۹۴

(۱۰ بهمن ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۳ : ۱۷)حکمت نوشته است: سلام

با سلام مجدد
دو سوال دارم در این باب که ممنون میشم اگه پاسخ جامعی به آنها بدهید:
1) با توجه به اینکه وام مربوط به خانه میباشد، و ضامن بنده یک کارمند بازنشسته. در این صورت آیا بانک در صورت اقدام بانک، آیا ابتدا سراغ ضامن میرود یا فروش خانه؟ آیا من حق انتخابی دارم؟ در چه شرایطی بانک خانه را برمیدارد؟ (سند در رهن بانک است).

2) در مورد تعهد اقساط، آیا بعد از اینکه کل بدهی به بانک تمام شد باید اقدام کنم یا بعد از اینکه ثابت شد اقساط پرداخت نشده است و بانک در حال اقدام است؟