امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اجتناب تامین‌اجتماعی از پرداخت مستمری به فرزند ذکور «صرفا دانشجو
با سلام خدمت اساتید گرامی مدافع عدالت

بیمه‌شده اصلی مادر بنده بودن که به رحمت خدا رفتن و ۳۰ سال کارمند دولت بودن و حق بیمشون کامل حساب میشه.

بنده دانشجوی دوره دکتری پیوسته (پزشکی عمومی) هستم و تا پارسال مستمری دریافت می‌کردم، ولی امسال با وجود اشتغال اختصاصی به تحصیل در دانشگاه سراسری (اصلا بر اساس قانون وزارت علوم، بنده اجازه‌ی کار ندارم و باید فقط درس بخونم) تأمین اجتماعی مستمری بنده رو قطع کرد، در صورتی که در قانون تأمین اجتماعی درباره فرزند ذکور هیچ اشاره‌ای به وضعیت تأهل نشده!

شرایط پرداخت مستمری به بازماندگان بیمه‌ شدگان تأمین‌ اجتماعی:
"براساس قانون تامین اجتماعی همسر بیمه شده متوفی تا زمانی که ازدواج دایم نکرده باشد، فرزندان ذکور متوفی در صورتی که سن آنان کمتر از ۱۸ سال بوده و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته و یا به علت بیماری یا نقص عضو طبق نظر کمیسیون های پزشکی مربوطه از کار افتاده باشند، فرزندان اناث نیز تا قبل از ازدواج و اشتغال به کار و پدر و مادر متوفی در صورتی که تحت تکفل وی بوده و سن پدر بیش از ۶۰ سال و سن مادر بیش از ۵۵ سال باشد و یا به تشخیص کمیسیون پزشکی از کار افتاده باشند، مستمری بازماندگان دریافت می کنند."

درضمن بنده دانشجوی ترم ۵ هستم و چندین سال مونده تا درسم تموم بشه.
الان وضعیت مالیم به حدی بد شده که حتی برای خرید جزوه و کتاب هم به مشکل خوردم.

سوای بحث این‌که کارشون خلاف قانون بوده، من نمی‌فهمم که چه نگرشی باعث انجام این‌کار شده؟؟ مگه پسر دانشجو وقتی ازدواج می‌کنه اتوماتیک از آسمون بهبودی در شرایط مالیش به وجود میاد که اینا مستمریش رو قطع می‌کنن؟؟!

من هنوزم همون دانشجویی هستم که تا پارسال بهش مستمری می‌دادن.
نه اجازه‌ی کار دارم و نه وقتش رو (به علت سنگینی حجم درس‌ها)
و در اثر ازدواج (فعلا عقدکرده هستیم) وضعیت مالیم بهتر نشده که هیچ، خرجم بیشتر هم شده!

لطفا بنده رو راهنمایی کنید تا بتونم حقم رو ازشون بگیرم، چون در غیر این‌صورت مجبور می‌شم از تحصیل انصراف بدم، که این واقعا نامردیه، چون برای قبولی در این رشته و این دانشگاه (علوم پزشکی تهران) واقعا زحمت کشیدم Undecided
پاسخ
با سلام مخاطب محترم نه دولت و نه هیچ کس دیگری بیش از چیزی که قانون تکلیف کرده در مقابل یکدیگر مسئول نیستند بزرگوار شما صراحتا بیان نمودید که عقد نموده اید در ضمن هیچ دولتی نامه فدایت شوم برای تحصیل ملتش ننوشته شرایط تحصیل رایگان شما در رشته پزشکی فراهم شده و شما درحال درس خواندن هستید و تا کنون نیز مستمری میگرفتید و به محض مطلع شدن سازمان بیمه بر اساس قانون مستمری شما را قطع نموده در ضمن کلیه شرایط در قانون بیان شده و تفسیر قانون با کسی میباشد که اولاً صلاحیت تفسیر سپس مدرک مربوطه را دارا باشد لذا به نظر بنده عمل سازمان بیمه گر منطبق با قانون بوده و هست این نظر شخصی بنده بوده
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
سلام
ضمن عرض ارادت حضور جناب کامیاب واحترام به نظرات ایشان
همانگونه که جناب کامیاب بیان نمودند جنابعالی با ازدواج علیه خودتان اقدام به قطع مستمری نموده اید هرچندنقص قانون داشته باشیم ودر قانون به آن اشاره ای نشده باشد اما دراینخصوص درقانون اساسی داریم درصورت اجمال وسکوت درقانون قاضی مکلف است حکم قضیه را بیابدوبراساس آن حکم نماید
علی ایحال
پیشنهاد میکنم شکایتی تبه استناد ماده81قانون تامین اجتماعی تنظیم وبه دیوان عدالت اداری ارائه نمائید
موضوع شکایت نیز اعتراض به قطع مستمری باشد.
موفق باشید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
(۲ آذر ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۹ : ۱۴)کامیاب نوشته است: با سلام مخاطب محترم نه دولت و نه هیچ کس دیگری بیش از چیزی که قانون تکلیف کرده در مقابل یکدیگر مسئول نیستند بزرگوار شما صراحتا بیان نمودید که عقد نموده اید در ضمن هیچ دولتی نامه فدایت شوم برای تحصیل ملتش ننوشته شرایط تحصیل رایگان شما در رشته پزشکی فراهم شده و شما درحال درس خواندن هستید و تا کنون نیز مستمری میگرفتید و به محض مطلع شدن سازمان بیمه بر اساس قانون مستمری شما را قطع نموده در ضمن کلیه شرایط در قانون بیان شده و تفسیر قانون با کسی میباشد که اولاً صلاحیت تفسیر سپس مدرک مربوطه را دارا باشد لذا به نظر بنده عمل سازمان بیمه گر منطبق با قانون بوده و هست این نظر شخصی بنده بوده

با سلام و تشکر جهت پاسخ به پرسش بنده.
من حقوق‌دان نیستم ولی تا اونجا که شنیدم قانون باید بر اساس منطق و عقل سلیم باشه.

از لحاظ منطقی بیمه فقط زمانی حق قطع مستمری فرزند ذکور بالای ۱۸ سال رو داره که:
- مشغول به کار باشه (چون دیگه می‌تونه خرج خودش رو تأمین کنه)
- نه به کار اشتغال داشته باشه نه به تحصیل (برای جلوگیری از مفت‌خوری از بیمه)

منطق حکم می‌کنه که بیمه فقط با توجه به درآمد فرد مستمری رو قطع کنه.
همگی اذعان داریم که تآهل هیچ ارتباطی با درآمد نداره.
شرایط درآمد دانشجوی متأهل با دانشجوی مجرد هیچ تفاوتی نداره، هردو صفر ریال در ماه درآمد مستقل از مستمری دارند.
تنها تفاوت دانشجوی متأهل با مجرد در این هست که مخارجش سنگین‌تره.
دانشجوی متأهل توقع نداره مستمری بیشتری بهش تعلق بگیره که بیمه بخواد اجتناب کنه.
تنها توقعش اینه که بین ایشان و دانشجویان مجرد تبعیض قائل نشه و مستمری عادی رو دریافت کنه تا بتونه تحصیل رو به پایان ببره.

بنده احساس می‌کنم در حقم ناعدالتی صورت گرفته و می‌خوام شکایت کنم تا به حقم برسم Angry
ترم گذشته مجبور به مرخصی از تحصیل شدم تا بتونم مخارج گذران زندگی رو تأمین کنم.
لطفا بنده رو در این زمینه راهنمایی کنید چون تابحال در عمرم از هیچ طرفی شکایت نکردم.
پاسخ
با سلام خدمت مخاطب محترم بزرگوار من یک حقوقدان هستم و از نظر حقوقی و قانونی بسیار قوانینی در کشور ما وجود دارد که ذات وجودی آنها ظلم به مردم است متاسفانه این قانون بر اساس منافع دولت و نهادهای دولتی نوشته شده و از نظر بنده هم ظلم بوده و هیچ کاری هم نه از دست من و نه دیگران بر می آید حتی اگر مسئولین بیمه هم قبول کنند و شما را بیمه کنند نه از جیب من و نه از جیب دیگران چیزی کم نمیشود در این کشور بر روی اختلاس دزدی و.... سرپوش مصلحت که منشاء فقه تسنن داشته سرپوش میگذارند لذا منهم به عنوان یک حقوقدان با خواندن و تفسیر مطالب همین قانون منزجر میشوم ولی چاره ای نیست ضرب المثلی هست که میگه سنگی که نمیتوان برداشت باید بوسید و کنار گذاشت لذا اگر مسئول بیمه هم قبول کنه هم خودش زیر سوال میرود و شغلش به خطر میرود و هم همکارانش لذا بنده سعی میکنم حرف بیهوده نزنم تفکر شما اشتباه بوده چون کسی که قانون را مصوب میکند هم اشخاص کذابی هستند که الان تبلیغ میکنند و شعارهای واهی میدهند و سر مردم کلاه میگذارند همین نمایندها این بلا ها را سر شما آورده اند وقتی به مجلس میروند بجای حق مردم به چاپلوسی و دستمال به دستی مشغول هستند و به فکر رانت و پر کردن جیب خودشان و اقوامشان و کسانی که خرجشان کرده هستند خانه از پای بست ویران است خودتان را خسته نکنید در هر صورت جایی که باید بروید دیوان عدالت اداری بوده این مرجع محل تظلم خواهی مردم بوده هرچند خود این نهاد بدتر از دیگر نهادها بوده حتی شما را به شعبه جهت رسیدگی راه نمیدهند و رسیدگی غیابی بوده مگر موارد نادر مانند یقه سفیدها این نظر شخصی بنده میباشد
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرداخت تاخیر تادیه حکم اداره کار siavash69.h@gmail.com 5 12,339 ۳۰ مهر ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۵۷ : ۱۶
آخرین ارسال: کامیاب
  دریافت حقوق مستمری _RooT 3 5,567 ۲۸ شهريور ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۳۷ : ۲۳
آخرین ارسال: کامیاب
  تامین خواسته چک Soltani 1 7,437 ۳۰ تير ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۴۸ : ۲۱
آخرین ارسال: vakil

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان