امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل بزرگ یک شب قبل از عروسی
سلام به همگی دوستان یه مشکل اساسی برام پیش اومده ممنون میشم راهنماییم کنید
من و خانمم 2 سال بود که عقد بودیم و مثه همه همسرای دیگه دوران پر فراز و نشیبی بود... قبل از محرم امسال قرار بود بریم سر خونه و زندگی مشترک و جهیزیه خانمم هم که چیده شده بود که متاسفانه یه شب قبل از عروسی رفته بودیم برای خرید آخرین وسایل که دعوامون شد البته دعوا لفظی بود نه زد و خورد ...
روز بعدش خانواه خانمم اومدن جهیزیه را برگردونند... و تلاش خانوادم و همسایه ها نتونست مانع اینکار بشه...
خلاصه بعد اینکار هم الان بهشون دسترسی ندارم گوشی خانمم خاموشه هرچی هم واسطه فرستادم نتونستن کاری بکنن و نتونستن خانواده همسرمو به صحبت برای آشتی وادار کنند...
از طرفی هم گفته بودن خود منم نرم دم منزلشون چون دیگه معلوم نیست اونجا چه اتفاقی بیفته؟؟؟؟ ضمن اینکه چند روز پیش فهمیدم منزلشون را هم تغییر دادن و آدرش جدیدشون را هم ندارم
حالا با توجه به علم وتجربه دوستان میخوام بپرسم که من چکار کنم؟؟؟ حق حبس خانمم در دوران عقد سلب شده واز من تمکین داشته ضمن اینکه قرار بود طبقه دوم منزل پدری ام زندگی کنیم که هم درب جدا داره و هم امکانات جدا ؟؟؟ نمیدنم چکار کنم بعضیا بهم گفتن بهتره که شکایتی نکنم و منتظر اقدام اونا باشم....
ضمن اینکه تو قباله خانمم نیم دانگ از منزل پدری ام هم هست و در آخرین ملاقاتی که با خانمم داشتم بهم گفت برو و پول نیم دانگ خونه را برام بیار تا من تازه بشینم فکر کنم با تو زندگی کنم یانه اونم بعد 2 سال دیگه که البته شاید هم فقط تهدید باشه به نظر شما چکار کنم؟؟؟
پاسخ
سلام بر بنده خوب خدا وگرفتار دخالتهای نابجای اطرافیان
دوست عزیز یک دانگ خانه پدری که مهریه میباشد حق قانونی زوجه وپدرتان تقبل به پرداخت اصل انرانمودهنه قیمت آن وارتباطی به شما ندارد حتی میتواند از پدرتان مطالبه نماید.

نشانی که در سند نکاحیه زوجه به دفترخانه اعلام داشته همان اقامتگاه ایشان است میتوانید دادخواست الزام به تمکین ایشان رادرهمان نشانی از دادگاه بخواهید فعلآ فلسفه چینی نکنید که طبقه دوم منزل پدری ام زندگی کنیم که هم درب جدا داره و هم امکانات جدا دادخواست را ساده تنظیم کنیددرجلسه دادرسی اگرلازم شدموارد مذکورا متذکر خواهید شد.

بنده از منظرقانون پاسخ ارائه نمودم قانونی که اگر گذرتان به آن بیافتد پیآمد خوبی ندارد وپیشنهاد میکنم با یکدیگر مصالحه کنید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
(۱۷ آبان ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۱ : ۲۱)حکمت نوشته است: سلام بر بنده خوب خدا وگرفتار دخالتهای نابجای اطرافیان
دوست عزیز یک دانگ خانه پدری که مهریه میباشد حق قانونی زوجه وپدرتان تقبل به پرداخت اصل انرانمودهنه قیمت آن وارتباطی به شما ندارد حتی میتواند از پدرتان مطالبه نماید.

نشانی که در سند نکاحیه زوجه به دفترخانه اعلام داشته همان اقامتگاه ایشان است میتوانید دادخواست الزام به تمکین ایشان رادرهمان نشانی از دادگاه بخواهید فعلآ فلسفه چینی نکنید که طبقه دوم منزل پدری ام زندگی کنیم که هم درب جدا داره و هم امکانات جدا دادخواست را ساده تنظیم کنیددرجلسه دادرسی اگرلازم شدموارد مذکورا متذکر خواهید شد.

بنده از منظرقانون پاسخ ارائه نمودم قانونی که اگر گذرتان به آن بیافتد پیآمد خوبی ندارد وپیشنهاد میکنم با یکدیگر مصالحه کنید

دوست عزیز بیش از یکماه از این قضیه میگذره و دیگه امیدی به مصالحه ندارم چون به هیچکدام از واسطه هام جواب مناسبی ندادن...
ما از روز اول خواستگاری شفاهی توافق کرده بودیم که طبقه دوم منزل پدری ساکن شویم و حتی کار تا به آوردن و چیدن جهیزیه نیز پیش اومد ولی مجددا برگردوندند...
از دو تا وکیل تا حالا پرسیدم هر کدوم یه حرف متفاوتی از اون یکی میزد مثلا اولی میگفت دادگاه فقط درصورتی میتونه بگه خونه جدا و وسایل زندگی تهیه کن که تو عقدنامه اومده باشه که حق تعیین مسکن با زنه که همچین چیزی توی قباله ما نبود....
اما اون وکیل دومی گفت دادگاه نگاه به این نمیکنه که تو منزل پدریت وامکاناتش چیه و وقتی که دادخواست تمکین دادی میگه برو یه منزل جداگونه با وسایل زندگی تهیه کن تا خانمت ملزم به تمکین بشه حالا میخواستم از دوستان بپرسم کدوم این سخنان به واقعیت نزدیکتره؟؟؟ و من چکار کنم ؟
ضمن اینکه این نکته را مجددا یاد آوری میکنم که ما یکشب قبل اینکه اسما و رسما عروسی کنیم برناممون بهم خورد ولی در عمل ازدواج به معنی نزدیکی جنسی در دوران عقد اتفاق افتاده بود و خانمم دیگه حق حبس نداره به نظر شما با این توضیحات من چکار کنم ؟
آیا منتظر بمونم که اون شکایت کنه ودادخواست مهریه نفقه و... بده یا من زودتر برم دادخواست تمکین بدم؟؟ کدوم به نفعمه و با اون میتونم خانممو به زندگی برگردونم؟؟؟
پاسخ
بسیا خوب چون مصمم هستید
دادخواست الزام به تمکین به دادگاه ارائه نمائید دادگاه درصورتی که زوجه مدعی گردد خانه ای که شما برای ایشان تهیه کرده اید درحد شئونات خانوادگی ایشان نیست با معاینه محل نظر خواهد داد.
ضمنآ تهیه ملزومات زندگی به عهده شماست نه زوجه با تهیه جهیزیه

اگر شرایط تمکین مهیا باشد وتمکین نکند حق نفقه اش ساقط خواهدشد
اما مهریه درهروضعیتی برذمه شماست وحق زوجه
ما بیشتر،
پاسخ
دوست عزیز خانه فراهمه ولی وسایلش نه چون فکر نمیکردم در نهایت اینطوری بشه حالا اگه بخوام دادخواست تمکین بدم باید قبلش وسایل زندگی رو در حد معمول فراهم کرده بشم دیگه؟؟؟؟
پاسخ
بستگی تذکر زوجه به دادگاه و نظردادگاه دارد اگر زوجه مدعی معاینه محل نگردد قاضی رای برتمکین خواهدداد در غیر اینصورت قرارمعاینه محل صادر خواهد نمود بعضآ مهلتی به زوجه جهت فراهم نمودن لوازم تمکین ارائه خواهدنمود.
ما بیشتر،
پاسخ
دوست عزیز یه سوال دیگه دارم آیا این مسئله که خانواده همسرم بدون اطلاع من منزلشون را عوض کردن و همسر شرعی وقانونی منو بدون اجازه من به مکان دیگری بردن همچنین اینکه یه سیمکارت دیگه بدون اطلاع واجازه من داره آیا اینها وجهه قانونی داره و من میتونم این مسئله را بعنوان داد خواست علیه مادر زنم مطرح کنم یا خیر وجاهت قانونی نداره؟؟؟
پاسخ
مگر خانواده همسر شما برای تغییر محل اقامت بایداز شمامجوز بگیرند یا اینکه همچنین همسرتان برای تغییر سیم کارت؟

پاسخ منفی حتی همسرتان اگر تمکین نکند موجب اسقاط نفقه خواهد شد حکم الزام به تمکین هم اگر چه الزام است اما درعمل الزام آور نیست دراثرآن محکوم له میتواند در صورت تمکن مالی دادخواست ازدواج مجدد به دادگاه ارائه نماید
ما بیشتر،
پاسخ
یعنی میفرمایین بنده حق قانونی ندارم بدونم همسرم کجاست؟
همچنین این که من الان هیچ اطلاعی از خانواده زنم ندارم این شبهه را برام بوجود آورده که شاید تا 6 ماه ازشون خبری نشه و بعد برن دادگاه و بخوان طبق شرط اول از شروط 12 گانه که عدم پرداخت نفقه به مدت 6 ماه است بخواد طلاق بگیره ضمن اینکه تا الان هیچ پیغامی مبنی بر پرداخت نفقه به من ندادن... در ضمن من الان هیچ اطلاعی از همسرم ندارم ونمیدونم کجاست بنابرین هیچگونه تمکینی هم از من نداره آیا میتونن همچین کاری بکنن؟
پاسخ
ببخشید از اینکه جبهه گیری میکنم خیلی راحت براتون بگویم دختری که به سن بلوغ میرسد حتی پدرش حق ندارد به او بگوید بدون اجازه نمیتوانی از خانه بیرون بروی اگر چنین کند میتواند پدررا به جرم ممانعت از حق تحت تعقیب قراردهد البته برای مثال عرض نمودم

کمی از غرور خویش بکاهید بزرگان فامیل را بفرستیددنبال همسرتان به هر حال نشانی پیداخواهد شد شاید بخاطر شما به نشانی نامعلوم رفته باشند درغیر اینصورت ایشان تمکین نمیکند شما دادخواست الزام به تمکین همانگونه که عرض شد ارائه مینمائید به فرض 90درصد که ایشان محکوم به تمکین شود وبامرور زمان از طریق نشرآگهی ناشزه شوند فقط از حق نفقه محروم میشوند وجنابعالی هم میتوانیددادخواست تجویزازدواج مجدد به جهت نشوز زوجه تقدیم دادگاه نمائید.
بنده هم متاهل هستم روابط خانوادگی را مطلع واندک اشراف برروابط خانواده ها دراثر کاری دارم حال
مصلحت مملکت خویش خسروان دانند
بشنو این پند و مکن قصد دل آزرده ی خویش
ما بیشتر،
پاسخ
دوست عزیز پس اینی که تو فوانین اسلام اومده که دختر بدون اجازه شوهر به منزل پدرشم نمیتونه بره چیه ؟؟؟
کار ازین حرفا گذشته تو این مدتی که هنوز جابجا نشده بودن سعی کردم با واسطه کارو حل کنم ولی نشد وفبول نکردن شایدم بخاطر اینکه من دیگه نتونم واسطه بفرستم جابجا شدن.... در هر صورت آدرسو میشه گیر آورد و اونموقع حتما دوباره واسطه میفرستم هر چند ممکنه بازم نتیجه نگیرم
واقعا نمیتونم به نیت واقعیشون ازین کارا پی ببرم شاید بخواد 6ماه صبر کنه و بعد از طریق نفقه و مهریه بخواد اقدام به طلاق بکنه واقعا نمیدونم چکار کنم تو رو خدا اگه چیزی به ذهنت میرسه راهنماییم کن چون واقعا نمیدونم نیتشون چیه؟؟؟
پاسخ
تو فوانین اسلام اومده که دختر بدون اجازه شوهر به منزل پدرشم نمیتونه بره چیه ؟؟؟
اولآ قوانین اسلام خیر بلکه اسلام به عبارتی شارع مقدس ثانیآ چنین متنی را شما از کجا گیر آورده ای این متن تفسیر برای اشخاصی میباشد که میخواهند از شریعت اسلامی استفاده سوئ بنماید درصورتی که در سوره بقره واسراء داریم بالوالدین احسانا حال شما کجا دیده اید یک بچه مسلمان مخالف ان رفتار نماید؟
اما اینکه چنین آیات قرآنی را تسری به روابط زوجین بدهیم بدعتی نوین خواهد بود زوجین به این جهت ازدواج میکنند که مسالت آمیز زندگی وفرزندان صالح تحویل اجتماع دهند اگر مخالف ان باشد هیهات که چه خواهد شد
ببخشید ادامه نمیدهم چون ناتوان به تفسیر از لحاظ شریعت اسلامی وروانشناسی هستم
صبر همه چیز را آسان خواهد کرد
مهریه که حق قانونی زوجه میباش هرزمان میتواند مطالبه کند وزوج اگر درطی زندگی نپردازد مسئولیت شرعی دارد تا چه رسد به مسئولیت قانونی ان؟
اما شما چه کنید؟
دادخواست الزام به تمکین به نشانی سند نکاحیه واگر تغییرداشته باشد به نشانی که قبل از نزاع داشته اید ارائه نمائید حال به علت ضیق وقت فعلآ بدرود طی پیام خصوصی امروز مواردی را به حضورتان اعلام خوام داشت
ما بیشتر،
پاسخ
دوست عزیز خیلی ممنون حتما مواردی که گفتی را برام ارسال کن فقط این الزام به تمکین را میتونم برم بگیرم با توجه به اینکه ما اسما عقد بودیم و ازدواج اسمی نکرده بودیم و یکشب قبل عروسی بهم خورد
اما در عمل عروسی و نکاح صورت گرفته بود حالا با توجه به این که اسما عروسی نکرده بودیم و هنوز تو خونه خودم ساکن نشده بود میتونم الزام به تمکین بگیرم؟؟؟؟
پاسخ
یعنی شما هنوز عقدرسمی ننموده اید؟
همسرتان درحال حاضر دوشیزه میباشند؟
ما بیشتر،
پاسخ
(۲۵ آبان ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۶ : ۱۷)حکمت نوشته است: یعنی شما هنوز عقدرسمی ننموده اید؟
همسرتان درحال حاضر دوشیزه میباشند؟
خیر عقد رسمی کرده ایم منظورم این بود که همسرم دیگه دوشیزه نیست وحق حبسشون ساقط شده
البته یکسال قبل دیدم چند تا سیمکارت دیگه داره بجز اونی که من بهش داده بودم البته مال قبل ازدواجمون بود..... وتوی اونا یه آثاری دیدم ..... ضمن اینکه فیلمای خانوادگی قبل از ازدواجش نشون میداد که خیلی در قید وبند حجاب نبودن
پاسخ
سلام وبه دوست عزیز ویارکم وفا قدیمی وحضور بنده خدا
من کاملا ناظربه گفت وشنودها بودم ومطالعه میکردم . چنانچه مشاورمحترم دوست عزیزم گفته برو بدنبال تقدیم دادخواست تمکین وازحاشیه روی وغیره پرهیزبنما چون داری ارام ارام از خط خارج میشوی مجرم میشی مواظب نوشته ها باشید که چه مینویسید
البته همانگونه که گفته شده سعی کن کدخدامنشی وبا وصادت بزرگان درد را درمان کنی حالا چون نتوانستی پیشگیری کنی چرا مبارزه را انتخاب میکنی والی اخر هیچ نتیجه ای نخواهدداشت هردو ضرر خواهیدکرد
خدانگهدار
پاسخ
میتونم بدون اینکه به دادگاه برم اول برم شورای حل اختلاف و دادخواستمو از اونجا مطرح کنم؟؟؟ یا به عبارت دیگه میخواستم اینو بپرسم فرق این دو جا چیه؟؟؟
پاسخ
شورا صرفا در موضوع دادخواست مصالحه صلاحیت دارد اگر بخواهید دراین موضوع وارد شوید بد نیست عملکرد شوراهادرامورمصالحه عالیه
حتی بهتر ازدادگاه
ما بیشتر،
پاسخ
(۲۷ آبان ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۸ : ۰۸)حکمت نوشته است: شورا صرفا در موضوع دادخواست مصالحه صلاحیت دارد اگر بخواهید دراین موضوع وارد شوید بد نیست عملکرد شوراهادرامورمصالحه عالیه
حتی بهتر ازدادگاه

یعنی میفرمایید اونا فقط میتونن ما را به صلح وآشتی تشویق کنن و در واقع مثل یه مشاور خانواده یا چند تا ریش سفید عمل میکنن نه مثل دادگاه که طرفو ملزم به تمکین میکنه؟؟؟
پاسخ
بله البته در اینخصوص پس از توافقاتی گزارش اصلاحی قطعی صادرمیکنند که چون احکام دادگاه ها لازم الاجرائ است
خدانگهدار
ما بیشتر،
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان