امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حق حبس
حق حبس ایا فقط برای زمان عقد میباشدیا بعد از ازدواج هم میشود از ان استفاده کرد؟
پاسخ
(۲۳ مرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۶ : ۰۱)بیتا996 نوشته است: حق حبس ایا فقط برای زمان عقد میباشدیا بعد از ازدواج هم میشود از ان استفاده کرد؟

سلام و درود
به مجرد انعقاد عقد نکاح و درصورتیکه مهر تعیین شده باشد حق حبس صرفا برای زوجه ایجاد میشود .
حق حبس مقید به مهلت نیست بلکه بعداز ازدواج نیز مادامیکه زوجه نسبت به ایفای وطایف زناشویی قیام نکند بقوت خود باقیست .
هروقت بعد از عقد . زوجه به میل خود تمکین نمود چه عام و چه خاص ( بنابر رای وحدت رویه )حق حبس وی ساقط میشود.
بنابراین اگر زوجه از زوج اطاعت نمود و به میل خود با زوج حتی به یک میهمانی رفت حق حبس ساقط میشود .
بنابراین بعد از عقد تا زمانیکه شما تمکین چه عام و چه خاص ننموده باشید حق حبس برای شما باقیست
پاسخ
نقل‌قول: هروقت بعد از عقد . زوجه به میل خود تمکین نمود چه عام و چه خاص ( بنابر رای وحدت رویه )حق حبس وی ساقط میشود.
بنابراین اگر زوجه از زوج اطاعت نمود و به میل خود با زوج حتی به یک میهمانی رفت حق حبس ساقط میشود .

ببخشيد من يه ابهام واسم پيش اومد اينجا ... حق حبس و نفقه

خب شما گفتيد كه زوجه اگر تمكين عام كرده باشه حتي ( مثلا رفتن به يك مهماني به مرد ) حق حبس ساقط ميشه
و وقتي حق حبس ساقط بشه نفقه هم تعلق نميگيره ...

من صحبت هاي يك وكيل ديگه رو ميخوندم
كه ما دو نوع تمكين داريم خاص و عام ، كه اگه هر كدوم رو انجام بده و مرد بتونه ثابت كنه
حق حبس ساقط ميشه و نفقه اي هم در كار نيست ( همون حرف شما )

اما ...

يه نكته راحت تر اينجا بود كه گفته بودن :

زنی كه از حق حبس استفاده میكند فقط از تمكین خاص میتواند خودداری كند و اگر در بقیه امور سرپیچی كند حق نفقه نخواهد داشت .

خب اگر اگر زني گفت از حق حبس استفاده ميكنم ( يعني تمكين هم نميكند - چه خاص چه عام )
در صورتي كه بايد تمكين عام بكنه كه حق حبسش پا بر جا باشه درسته ؟!!!

كه مسلما وقتي زني از حق حبس استفاده ميكنه
خب تمكين خاص و عامي هم نميكنه ديگه ... !

برداشت من درست بود از قانون ؟! Blush

يه سوال ديگه هم داشتم همينجا مطرح ميكنم كه تاپيك ديگه اي باز نشه
1. من فردا دادگاه تمكين دارم ، همونجا ميتونم به قاضي پرونده بگم اجازه ازدواج مجدد رو صادر كنه؟
چون صد در صد زوجه ميگه زندگي نخواهم كرد و تمكين نميكنه ...
( اگه درصدي بخواد بگه از حق حبس استفاده ميكنم ميتونم همين توضيحات رو بدم ديگه درسته؟ )
چون ما مسافرت هم رفته بوديم ، تمكين خاص نداشتيم فقط ...

2. در مورد منع اشتغال به كار و فعاليت زوجه در انجمن بازيگري كه منافات با حيثيت خانوادگي هم داره
من خواستم دادخواستي تنظيم كنم كه عريضه نويسان گفتن نيازي نيست برو فقط تمكين بزن !!!
خب يك سوال : اگر من چنين دادخواستي ميزدم و قاضي هم حكم عدم فعاليت زوجه رو صادر ميكرد
آيا نامه اي به اون انجمن و ... ميداد كه اين خانم ديگه اونجا فعاليت نداشته باشه ؟!
يا نه ... فقط يه منع ساده هست و كلامي ؟!

تشكر فراوان
پاسخ
تكميلي : تمكين بنده امروز رد شد
بعلت حق حبس زوجه !

به قاضي گفتم ايشون تمكين عام داشته باهام مسافرتم اومده گفت مهم نيست !

جالبه ... قانون يا يه مشكلي داره
يا قانون گذارها !
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان