امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رای عجیب دادگاه تجدید نظر
با سلام و عرض ادب مجدد خدمت اساتید ارجمند انجمن . . .

همانطور ک مستحضر بودید پرونده ما نهایتا منجر ب طلاق توافقی شد ، حضانت فرزند 2 ساله طی سند رسمی ب بنده سپرده شد . . . . اینجانب پس از اخذ سند رسمی ،دادخواستی مبنی بر سلب حضانت فرزند از خانم فلانی و تحویل ب اینجانب شدم . . . . . در برگ طلاقنامه عادی نیز واگذاری حضانت قید شده بود . . . .دادگاه بدوی در رای خود مرقوم داشته بود " باتوجه ب اینکه هنوز علقه زوجیت وجود دارد رای ب بطلان دعوی و اولویت با مادر ذکر کرده و در بند اخر رای نوشته بود مگر اینکه طرفین توافق کنند . . . .!!! . . . . ( چ توافقی بالاتر از سند رسمی !!! )
حال سوال اینجاست ک چگونه سند رسمی نادیده گرفته شده ؟!
بنده در جهت احقاق حق خودم چکار میتوانم بکنم ؟
بنابراین بنده دادخواست تجدید نظر دادم و جالبتر اینکه دادگاه تجدید نظر نیز رای دادگاه بدوی را تایید نموده . . . !!!
یعنی باز هم سند رسمی نادیده گرفته شد . . . . .
ناگفته نماند بابت چند پرونده کیفری رضایت داده بودم تا حضانت فرزندم را بگیرم ولی ظاهرا ب کاهدان زده ام . . . .
البته رای دادگاه تجدید نظر هنوز ب من ابلاغ نشده ولی ظاهرا رای قطعی است . . . . حال ب کجا میتوان شکایت برد از این ظلم گستری ها ؟!
تنها یک قانون ثابت است ، هیچ قانونی ثابت نیست !!!
پاسخ
سلام،رشته تحصیلی من حقوق نبوده ولی بخاطر مطالبه مهریه از طرف خانمم، مجبورشدم خیلی قوانین خانواده رو زیر ورو کنم، اینکه در رای مرقوم شده :" باتوجه ب اینکه هنوز علقه زوجیت وجود دارد..." بنظرمیاد یا طلاق رسما ثبت نشده یا اگرهم شده شما در زمان عده دادخواست دادین
پاسخ
(۴ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۱ : ۰۲)hadim نوشته است: سلام،رشته تحصیلی من حقوق نبوده ولی بخاطر مطالبه مهریه از طرف خانمم، مجبورشدم خیلی قوانین خانواده رو زیر ورو کنم، اینکه در رای مرقوم شده :" باتوجه ب اینکه هنوز علقه زوجیت وجود دارد..." بنظرمیاد یا طلاق رسما ثبت نشده یا اگرهم شده شما در زمان عده دادخواست دادین

سلام و درود . . . .

فراموش کردم خدمتتون عرض کنم ک طلاق ثبت شده بود . . . . و حتی برای قاضی محرز بود ک ما طلاق گرفته ایم . . . .

جالبتر اینجاست ک دیروز رفتم دادگاه و عنوان کردم ک حکم هنوز ب من ابلاغ نشده . . . . قاضی متعجب شد و دستور داد تا پرونده رو بیارن ولی هر چه گشتند ن در بایگانی یافت شد و ن در دفتر شعبه . . . . .!!!! . . . . گفتم پس بر چ اساسی مامورین نیروی انتظامی رو دم در خونه فرستادین ؟ . . . گفتند چون رای دادگاه تجدید نظر ب نفع خوانده بوده و قطعی نیز هست لذا سیستم رو نگاه کردیم و دستور استرداد فرزند رو دادیم . . . . .

بنده ب ماده 1 و 2 قانون اجرای احکام مدنی استناد کردم . . . ولی باز حرف خودشان را میزدند . . . .
حال ب نظرتان چگونه میتوانم احقاق حق بنمایم ؟

ناگفته نماند ک زوجه سابق قبلا ک حضانت را ب صورت رسمی واگذار نکرده بودن قریب 60 الی 80 دفعه مرتکب ممانعت از ملاقات شدن و همه ی موارد را با ذکر تاریخ وساعت و در حضور شاهدان ضمیمه ی دادخواستی با عنوان الزام خوانده ب عدم ممانعت نمودم ک قاضی پرونده فقط ایشان را ملزم ب رعایت ساعات ملاقات نمود پس از آن بنده ب ماده 632 قانون مجازات اسلامی استناد کردم ک باز هم ممانعت کردن و فرزندم را جهت ملاقات تحویل ندادند . . . . . در نهایت در آن زمان آنها پیشنهاد صلح و سازش دادند و گفتند اگر از همه پرونده هایی ک علیه ما شکایت کرده ای اعلان رضایت بنمایی ما نیز حضانت را در طی سند رسمی و در برگ طلاقنامه ب شما واگذار میکنیم ک بنده با مشورت دوستان حقوق دان قبول کردم و یک توافقنامه در 7 بند و دو سند رسمی یکی مبنی بر اعلان رضایت بنده از شکایت های کیفری و حقوقی علیه زوجه سابق ، پدرش ، وبرادرش ( ک پدر و برادرش محکوم ب دوسال زندان و زوجه سابق ب اتهام سرقت ، ممانعت از ملاقات ، همیشه ب جزای نقدی محکوم شده بودن . . . . !!! ) . . . . و سند دوم مبنی بر واگذاری حضانت از جانب زوجه سابق ک در آن مرقوم داشته بود " با کمال میل و رضایت کامل حضانت را ب فلانی واگذار و حق هر گونه اعتراض شرعی و قانونی را از خود سلب نمودم" . . . . !!! ) . . . . .

البته در پرونده کیفری دیگری ک رای آن تازه صادر شده زوجه سابق ب دلیل اتهام سرقتی ک ب بنده نسبت داده بود و نتوانسته بود آن را اثبات نماید بازهم محکوم ب پرداخت جزای نقدی شد . . . .!!!!

جالبتر از همه این است ک زوجه سابق در جلسه رسیدگی ب پرونده حضانت ب قاضی اعلام کرد بنده حضانت را نمیخواهم . . . . !!! . . . . ولی باز هم دادگاه بدوی ب علت وجود علقه زوجیت و دادگاه تجدید نظر احتمالا ب استناد ماده 41 قانون حمایت از خانواده استناد کرده وتوافق مارو رد کرده . . . .

قاضی بدوی و تجدید نظر ب چ حقی باید توافق فیمابین را نقض کنند ؟. . . . لابد مصلحت طفل . . . . و لابد من ومادرش مصلحت طفل را نمیدانستیم ک سند رسمی امضا کردیم و تنها مرجع تشخیص صلاحیت دادگاه تجدید نظر بوده !!! . . . . . .و بازهم اولویت با مادریست ک 3 ماه ممانعت از ملاقات نموده و 12 پرونده حقوقی و کیفری دارد . . . . . جای بسی تامل و تاسف است . . . .

دوستان عزیز نظرتان راجع ب اعاده دادرسی چیست ؟
پاسخ
سلام
دوست عزیزآقایhamid79
بگذارید حکم دادگاه تجدیدنظرابلاغ شودمحاکم در امورحسبیکه غیرترافعی است به ندرت حکم بربطلان دعوی صادرمینمایند شاید بطلان دعوی دادگاه بدوی دردادگاه تجدیدنظرنقض و تبدیل به قرارشده باشد که قرارهم موجدامرمختومه نیست ومیتوانید پس از انقضای عده دادخواست خویش راتکرارکنید

اعاده دارسی شامل شما نمیباشد مگردلیلی داشته باشید که دردادرسی مکتوم یا اخیرآ به وجودامده باشد که طریق عادی ارجح برطریق فوق العاده(اعاده دادرسی) وکم هزینه تر میباشد
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
متقابلا" عرض سلام
دوست گرامی اولا نفرمودی که فرزندشما مذکر یا مونث است که درمورد ذکور 2 سال واناث هفت سال حضانت از ان مادراست . فرزندمشترک بصورت تعامل ارزیابی نمیشود هرانچه را که درشرع وقانون هست عمل می نمایند بهمین جهت دادگاه به سند رسمی یا هرنوع توافقی هیچگونه اعتنائی ننموده وهرگز نمی نماید مگراینکه سازش وتوافق در صحن دادگاه و درحضورقاضی به مفاد سندرسمی وتوافق و سازش نامه توسط طرفین اقرار نمایند که براساس همین اقرارطرفین دادگاه محترم رای سازشی صادرمی نماید . واین که مطرح شده ممکنه درزمان دوران عده اقدام شده باشد
باتوجه به مواردی که درمورد دعاوی کیفری گفتید هم در تصمیم دادگاه لحاظ میشود وممکنه دادگاه طرف دیگر را در جبرواکراه دانسته وتوافق (سند ) را قبول نفرموده است
همانطوریکه برادربزگوار جناب حکمت بیان داشته اند درخواست ویا دادخواست شما با هیچ بندی از بندهای ماده 426 ق.ا.د.م تقاضای اعاده دادرسی منطبق نیست ومدرک جدید ویا اتفاقی اخیرا دربین نیست لذا نمیتوانید اعاده دادرسی نمود
پاسخ
(۵ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۳ : ۰۱)کیومرث بتیانه نوشته است: متقابلا" عرض سلام
دوست گرامی اولا نفرمودی که فرزندشما مذکر یا مونث است که درمورد ذکور 2 سال واناث هفت سال حضانت از ان مادراست . فرزندمشترک بصورت تعامل ارزیابی نمیشود هرانچه را که درشرع وقانون هست عمل می نمایند بهمین جهت دادگاه به سند رسمی یا هرنوع توافقی هیچگونه اعتنائی ننموده وهرگز نمی نماید مگراینکه سازش وتوافق در صحن دادگاه و درحضورقاضی به مفاد سندرسمی وتوافق و سازش نامه توسط طرفین اقرار نمایند که براساس همین اقرارطرفین دادگاه محترم رای سازشی صادرمی نماید . واین که مطرح شده ممکنه درزمان دوران عده اقدام شده باشد
باتوجه به مواردی که درمورد دعاوی کیفری گفتید هم در تصمیم دادگاه لحاظ میشود وممکنه دادگاه طرف دیگر را در جبرواکراه دانسته وتوافق (سند ) را قبول نفرموده است
همانطوریکه برادربزگوار جناب حکمت بیان داشته اند درخواست ویا دادخواست شما با هیچ بندی از بندهای ماده 426 ق.ا.د.م تقاضای اعاده دادرسی منطبق نیست ومدرک جدید ویا اتفاقی اخیرا دربین نیست لذا نمیتوانید اعاده دادرسی نمود

سلام و عرض ادب و احترام . . .

پاسخ سوالات ب شرح ذیل :

1- فرزندشما مذکر یا مونث است
*( مذکر ، 2 سال و 3ماه دارد ............وظاهرا ظبق قانون جدید تا 7 سال با مادر )

2- مگراینکه سازش وتوافق در صحن دادگاه و درحضورقاضی به مفاد سندرسمی وتوافق و سازش نامه توسط طرفین اقرار نمایند
*( همانطور ک در پست قبلی عنوان نمودم زوجه در جلسه رسیدگی ب پرونده حضانت در حضور قاضی فرمود ک حضانت را نمیخواهم . . . . . )

3- ممکنه درزمان دوران عده اقدام شده باشد
*( خیر استاد عزیز . . . .در زمان عده نبود ، صیغه طلاق جاری و دادنامه طلاق صادر و قطعی شده بود )

4- ممکنه دادگاه طرف دیگر را در جبرواکراه دانسته وتوافق (سند ) را قبول نفرموده است
* ( استاد بزرگوار پیشنهاد حضانت را اولین بار خودشان مطرح کردند و گفتند اگر از شکایت های متعدد اعلان رضایت بکنید حضانت را در طی سند رسمی واگذار خواهیم نمود ، علاوه بر آن قاضی نیز همین پیشنهاد را داد ، ب آنها گفت : فرزند را تحویل دهید تا من از آقای حمید رضایت لازم را بگیرم . . . .!!! )

استاد گرامی اگر منصافانه ب قضاوت بنشینید متوجه میشوید ک اگر اشتباهاتی همچون

1- ممانعت از ملاقات
2- توهین وفحاشی
3- اتهام سرقت

را مرتکب نمیشدند هرگز مجبور نبودند ک حضانت را واگذار کنند . . . .

پس اگر هم اجبار واکراهی در کار بوده از جانب خودشان وبابت تصمیمات غیرمعقولانه شان بوده و در حقیقت تاوان اشتباهاتشان را میپردازند . . . .
پاسخ
شما خودتان میزان حضانت را براساس شنیده اصلاح کردید هفت سال شده است
بنده قاضی نیستم ولی بعنوان یک سالخورده باداشتن اطلاعات تجربی مطالبی را گفتم که شوربختانه تصورم درست بوده وحضانت را درمقابل رضایت بشما منتقل نموده اند بنابراین درمقابل یک توافق فی مابین شما با زوجه محترمه چنین شده ولی در مقررات لحاظ نشده .
اتفاقات کیفری درموردفحاشی وغیره مربوط به شاکی ومتشاکیست وفقط نسبت به اشخاص ذینفع در شکایت موثراست که در نتیجه شکایت منتهی برضایت منوط به انتقال حضانت شده است بنظرم بلااثر است
حال اگرچنانچه درصحن دادگاه به انتقال وبخشیدن حضانت اقرار وتائید میشد مطمئنا دراین مورد دادگاه تصمیم لازم را مطابق توافق اتخاذ می نمود که البته فرمودید که قاضی به طرف گفته شما حضانت را منتقل کنید تا ایشان رضایت بدهد
درپست قبلی خودتان اگفته خودتان: ( به اینکه سندرسمی منتقله موردوثوق تان قرار نگرفته است اگر چنین اقدامی درمنظردادگاه میشد دیگرنیازی به تقدیم دادخواست مجدد رفع حضانت نبود این یک اقرا ضمنی است که خود شما موضوع سندرسمی را کمی رقیق کردید وسپس درموردحضانت اقدام برفع حضانت را ازدادگاه خواسته اید چـــرا؟
گفته شما (اینجانب پس از اخذ سند رسمی ،دادخواستی مبنی بر سلب حضانت فرزند از خانم فلانی و تحویل ب اینجانب شدم)
وضمنا بعلت امتناع از حق ملاقات که شاکی شدید بمعنی اینست که حق حضانت با وی است وشما حق دیدارداشته اید ونه حضانت که اگر سند مورد سخن موثرمیبود نیازی به این کار هم نمی شد
گفته شما (جالبتر از همه این است ک زوجه سابق در جلسه رسیدگی ب پرونده حضانت ب قاضی اعلام کرد بنده حضانت را نمیخواهم ) این موضوع در دادنامه ذکرنشده وشاید درصورتمجلس دادگاه هم نباشد ممکنه درحین گفتگو اشاره شده باشد ولی خطاب دادگاه دراین مورد انجام نگرفته است اگرمیشد دادگاه براساس خطابه های خود به چنین موردی درگردشکارش
تاکیدمیکرد . بهرتقدیر حسب بیان اقای حکمت تامل بفرما تا حکم دادگاه تجدیدنظر ابلاغ گردد . هرچند قبل از اجرای حکم توافقاتی هم شده باشد
پاسخ
(۶ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۵ : ۰۰)کیومرث بتیانه نوشته است: شما خودتان میزان حضانت را براساس شنیده اصلاح کردید هفت سال شده است
بنده قاضی نیستم ولی بعنوان یک سالخورده باداشتن اطلاعات تجربی مطالبی را گفتم که شوربختانه تصورم درست بوده وحضانت را درمقابل رضایت بشما منتقل نموده اند بنابراین درمقابل یک توافق فی مابین شما با زوجه محترمه چنین شده ولی در مقررات لحاظ نشده .
اتفاقات کیفری درموردفحاشی وغیره مربوط به شاکی ومتشاکیست وفقط نسبت به اشخاص ذینفع در شکایت موثراست که در نتیجه شکایت منتهی برضایت منوط به انتقال حضانت شده است بنظرم بلااثر است
حال اگرچنانچه درصحن دادگاه به انتقال وبخشیدن حضانت اقرار وتائید میشد مطمئنا دراین مورد دادگاه تصمیم لازم را مطابق توافق اتخاذ می نمود که البته فرمودید که قاضی به طرف گفته شما حضانت را منتقل کنید تا ایشان رضایت بدهد
درپست قبلی خودتان اگفته خودتان: ( به اینکه سندرسمی منتقله موردوثوق تان قرار نگرفته است اگر چنین اقدامی درمنظردادگاه میشد دیگرنیازی به تقدیم دادخواست مجدد رفع حضانت نبود این یک اقرا ضمنی است که خود شما موضوع سندرسمی را کمی رقیق کردید وسپس درموردحضانت اقدام برفع حضانت را ازدادگاه خواسته اید چـــرا؟
گفته شما (اینجانب پس از اخذ سند رسمی ،دادخواستی مبنی بر سلب حضانت فرزند از خانم فلانی و تحویل ب اینجانب شدم)
وضمنا بعلت امتناع از حق ملاقات که شاکی شدید بمعنی اینست که حق حضانت با وی است وشما حق دیدارداشته اید ونه حضانت که اگر سند مورد سخن موثرمیبود نیازی به این کار هم نمی شد
گفته شما (جالبتر از همه این است ک زوجه سابق در جلسه رسیدگی ب پرونده حضانت ب قاضی اعلام کرد بنده حضانت را نمیخواهم ) این موضوع در دادنامه ذکرنشده وشاید درصورتمجلس دادگاه هم نباشد ممکنه درحین گفتگو اشاره شده باشد ولی خطاب دادگاه دراین مورد انجام نگرفته است اگرمیشد دادگاه براساس خطابه های خود به چنین موردی درگردشکارش
تاکیدمیکرد . بهرتقدیر حسب بیان اقای حکمت تامل بفرما تا حکم دادگاه تجدیدنظر ابلاغ گردد . هرچند قبل از اجرای حکم توافقاتی هم شده باشد

سلام و درود و عرض ادب مجدد خدمت اساتید ارجمند

بله استاد عزیز فرمایش شما صحیح است ولی حقیقتا مواردی را ک ب عرض رساندم عین واقعیت بود . . . دلیلی برای پنهان کردن مطالب نمیبینم . . . . علی کل حال بنده نیز بر تقدم حق مادر در حضانت واقفم و باید هم اولویت با مادر باشد ولی ب این نکته ظریف توجه نمایید ک حضانت ب صورت رسمی واگذار شده و نادیده گرفتن آن از جانب قاضی تخلف انتظامیست علاوه بر آن ظاهرا دعوی اصلی فی الحال بین بنده و زوجه سابق نیست بلکه بین قاضی و بنده است . . . . چون حقیقتا زوجه سابق در محضر قاضی اقرار ب واگذاری حضانت نموده و حتی گمان آن دارم ک اوراقی از پرونده امحا شده باشد . . . . . چرا ک در رای تجدید نظر ک امروز ب زور از دادگاه گرفتم . . . مرقوم داشته اند ک " اعتراض خاصی ک نقض دادنامه صادره را ایجاب نماید ب عمل نیامده و رای صادره وفق موازین قانونی اصدار یافته است لذا مستندا ب قسمت اخیر ماده 358 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ضمن رد تجدید نظر خواهی دادنامه تجدید نظر خواسته عینا تایید میگردد !!! " . . . . . . . گذشته از آن خصومت قاضی ب حدی رسیده ک در جواب تقاضای بنده جهت رونوشت برداری از پرونده اعسار و تقسیط ک قبلا رد فرموده بود . . . . . و همچنین رو نوشت برداری از محتویات پرونده حضانت صراحتا عنوان نمودند ک " کپی نمیدهیم ، غیر قانونی است ما ب هیچ کسی کپی نمیدهیم !!! "

ناگفته نماند ک بنده حکم را امروز اجرا کردم و فرزندم را تحویل دادم . . . . .ولی ب محض مراجعه جهت ملاقات روزانه . . . . ممانعت کردند و بنده نیز بلافاصله ب دادسرا مراجعه نموده وب استناد ماده 632 قانون مجازات اسلامی شکایت تنظیم نمودم . . . . .

قبلا نیز یک پرونده کیفری بابت ملاقات فرزند داشتند و تبدیل ب جزای نقدی شده بود . . .
ضمنا برادر زوجه سابق نیز تهدید ب قتل و اقدام ب فحاشی نمودند ک بنده از ایشان نیز در همین پرونده ملاقات اسم برده واعلان شکایت ب دلیل تهدید نمودم . . . . .

ضمنا ادله بنده عبارت از دو نفر شاهد و کپی مصدق دادنامه ملاقات روزانه صادره از دادگاه شهرستان . . . . . . بود . . . . .

سپاس بیکرا ن جهت صبر وحوصله دوستان . . . .
پاسخ
سلام، شما که طلاق بصورت توافقی گرفتین بهتر بود مورد دریافت حضانت جزء توافقات طلاق قرارمی دادین تا لازم الاجرا باشه نه درقبال رضایت دادن به همسرتون! یه نکته هم در مورد حق حضانت هستش وان اینه که بین اینکه حق حضانت قابل اسقاطه یا نه اختلاف هست وبعضی سلب کردن حق حضانت را بدون دلیل قانونی نمیپذیرند شاید قاضی پرونده شما هم همچین اعتقادی داشته اند؟! ونکته دیگه اینکه اگه همسرتون در یک صلحنامه حق حضانت را درقبال رضایت به شما داده بود الان نمیتونست زیرش بزنه. همسر شما طی چه سندی به شما حضانت را واگذار کرده اند؟ اقرارنامه یا سند دیگری؟ اگه اقرارنامه بوده که تنها بانوشتن:" " با کمال میل و رضایت کامل حضانت را ب فلانی واگذار و حق هر گونه اعتراض شرعی و قانونی را از خود سلب نمودم" کافی وغیرقابل رجوع به حق حضانت نیست چراکه باید ضمن عقد خارج لازمی (که شفاها بین شما وزوجه صورت گرفته) ایشون حق رجوع به حضانت وحق هرگونه ادعا واعتراض بعدی واحتمالی را در مورد حضانت ولو بعنوان تضرر وغیره ازخود سلب وساقط مینمود،که ظاهرا دراین مورد دقت نکردین.
در ضمن دقیقا چند روز بعد از ثبت طلاق در شناسنامه دادخواست حضانت دادین؟ باتوجه به عده فکر کنم حداقل باید 100 روز از تاریخ ثبت طلاق در دفتر طلاق گذشته باشه تا بتونید دادخواست بدین وگرنه رد میشه،اینکه قاضی مرقوم کرده :"هنوز علقه زوجیت وجود دارد" شاید بهمین علت باشد وگرنه قاضی بخاطر استدلال به مورد مرقوم شده زیر سئوال میره
پاسخ
hadim عزیز مطالب تان صحیح ومنطبق با واقعیت است زیرا اگر به پست های قبلی مداقه بفرمائی عینا این موارد را عرض کرده ام . گویا مخاطب محترم hamid79 به عدم توجه قاضی به سند رسمی مربوط به انتقال حضانت است وشاکی است که بازهم برمیگردد بعرایض قبلی که ایا درصحن دادگاه بهنگام تنظیم صورتجلسه ونوشتن اظهارات طرفین به موضوع حضانت وسند مذکور اشاره شده یا خیر ؟ که گویا نشده وقاضی هم با توجه به سوابق ومطابق مقررات جاریه رای داده است که اگر مخاطب گرامی در برگ اعتراضیه بانضمام سندرسمی معنونه به رای معترض میشد (سندمذکور بمنزله انتقال حضانت است نه تغییر رای در محکمه تجدیدنظر بموضوع نظر میداشت ورای قبلی را یا اصلاح می نمود یا دستور توجه به سندرا به دادگاه بدوی میداد چون نبوده ونشده فقط به اعتراض مخاطب رسیدگی وچون فاقد دلیل موجه که رای را مخدوش نماید نبوده لذا رای بدوی ابرام وتائید وقطعی شده است که هرچند رای در مرحله بدوی در مورد فسخ نکاح (بستگی به نوع دارد ) قطعی است اما بنظر دادگاه ذیل رای مهلت اعتراض را برای رفع هرگونه ابهام قید داشته است .
بهرتقدیر به عقیده بنده مخاطب راه بهتری که دارد به استناد سند انتقال حضانت تقاضای الزام طرف را به اجرای مفاد ان بخواهد (تقاضای صدور حکم بر الزام خوانده به ایفاء واجرای توافق رسمی موضوع سند شماره .... دفترخانه شماره .... شهر ..... ) این راه بدی بنظر نمی رسد حالا اگر برای ایشان حق دیدار تعیین ومقررشده وطرف مقابل وبرادرانش بنوعی ممانعت از حق دیدار می نمایند میتواند بعنوان ممانعت ازحق دیدار شکایت نماید وهمچنین احیانا درمورد فحاش وغیره این شکایت لطمه ای بموضوع حضانت وارد نمیکند وربطی نخواهدداشت .
درخاتمه مخاطب عزیز شما بهدف خود بیشتر باندیشید که چه موردی را دنبال میکنید وچه میخواهید وفکر واندیشه خودرا به موارد دیگر تخلف یا غیره مشغول ننمائید ممنونم خدانگهدار
پاسخ
(۷ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۴۴ : ۰۲)hadim نوشته است: سلام، شما که طلاق بصورت توافقی گرفتین بهتر بود مورد دریافت حضانت جزء توافقات طلاق قرارمی دادین تا لازم الاجرا باشه نه درقبال رضایت دادن به همسرتون! یه نکته هم در مورد حق حضانت هستش وان اینه که بین اینکه حق حضانت قابل اسقاطه یا نه اختلاف هست وبعضی سلب کردن حق حضانت را بدون دلیل قانونی نمیپذیرند شاید قاضی پرونده شما هم همچین اعتقادی داشته اند؟! ونکته دیگه اینکه اگه همسرتون در یک صلحنامه حق حضانت را درقبال رضایت به شما داده بود الان نمیتونست زیرش بزنه. همسر شما طی چه سندی به شما حضانت را واگذار کرده اند؟ اقرارنامه یا سند دیگری؟ اگه اقرارنامه بوده که تنها بانوشتن:" " با کمال میل و رضایت کامل حضانت را ب فلانی واگذار و حق هر گونه اعتراض شرعی و قانونی را از خود سلب نمودم" کافی وغیرقابل رجوع به حق حضانت نیست چراکه باید ضمن عقد خارج لازمی (که شفاها بین شما وزوجه صورت گرفته) ایشون حق رجوع به حضانت وحق هرگونه ادعا واعتراض بعدی واحتمالی را در مورد حضانت ولو بعنوان تضرر وغیره ازخود سلب وساقط مینمود،که ظاهرا دراین مورد دقت نکردین.
در ضمن دقیقا چند روز بعد از ثبت طلاق در شناسنامه دادخواست حضانت دادین؟ باتوجه به عده فکر کنم حداقل باید 100 روز از تاریخ ثبت طلاق در دفتر طلاق گذشته باشه تا بتونید دادخواست بدین وگرنه رد میشه،اینکه قاضی مرقوم کرده :"هنوز علقه زوجیت وجود دارد" شاید بهمین علت باشد وگرنه قاضی بخاطر استدلال به مورد مرقوم شده زیر سئوال میره

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان خوبم جناب hadim و بتیانه عزیز

جواب سوالات ب شرح ذیل :

1- ( بهتر بود مورد دریافت حضانت جزء توافقات طلاق قرارمی دادین تا لازم الاجرا باشه نه درقبال رضایت دادن به همسرتون )
* بنده ب علت ناآگاهی در زمینه حقوق گمان میکردم سند رسمی ( محضری ) مستحکمترین راه برای اخذ حضانت میباشد . . . هر چند در برگ طلاقنامه عادی نیز انتقال حضانت ب بنده تصریح شده . . . اما در دادنامه دادگاه خیر . . . . و بازهم کم آگاهی در زمینه حقوق باعث شد ب رای صادره اعتراض نکنم و فرصت واخواهی و تجدید نظر را بدین منوال از دست دادم . . . .

2- ( همسر شما طی چه سندی به شما حضانت را واگذار کرده اند؟ )
* سند رسمی ( محضری ) یا همان رضایتنامه غیر مالی تنظیم شده در دفتر اسناد رسمی . . .

3- ( دقیقا چند روز بعد از ثبت طلاق در شناسنامه دادخواست حضانت دادین؟ )
* دقیقا 7/1 /93 صیغه طلاق در دفترخانه طلاق جاری گشته و 93/9/9 بنده ب استناد دادنامه صادره ملزم ب ثبت واقعه طلاق گردیده ام . . . . و درهمین تاریخ برای دادگاه وقوع طلاق محرز و مسلم گشته . . . و پس از آن بنده دادخواست حضانت داده ام ک اگر فرمایش شما صحیح باشد بنده در ارائه دادخواست مقداری عجله ب خرج داده ام . . . . چون در این تاریخ هنوز در شناسنامه ، طلاق ثبت نشده بود . . . . .

4- ( باتوجه به عده فکر کنم حداقل باید 100 روز از تاریخ ثبت طلاق در دفتر طلاق گذشته باشه تا بتونید دادخواست بدین وگرنه رد میشه )
* البته بنده شروع عده را از 93/7/1 در نظر گرفته بودم ک از نظر شرعی نیز اینگونه است . . . اما حال ک شما میفرمائید ملاک شروع عده تاریخی است ک طلاق در شناسنامه ثبت میشود پس باز هم اشتباهی دیگر مرتکب شده ام ک قابل جبران نیست . . . .
پاسخ
(۷ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۱ : ۱۵)کیومرث بتیانه نوشته است: hadim عزیز مطالب تان صحیح ومنطبق با واقعیت است زیرا اگر به پست های قبلی مداقه بفرمائی عینا این موارد را عرض کرده ام . گویا مخاطب محترم hamid79 به عدم توجه قاضی به سند رسمی مربوط به انتقال حضانت است وشاکی است که بازهم برمیگردد بعرایض قبلی که ایا درصحن دادگاه بهنگام تنظیم صورتجلسه ونوشتن اظهارات طرفین به موضوع حضانت وسند مذکور اشاره شده یا خیر ؟ که گویا نشده وقاضی هم با توجه به سوابق ومطابق مقررات جاریه رای داده است که اگر مخاطب گرامی در برگ اعتراضیه بانضمام سندرسمی معنونه به رای معترض میشد (سندمذکور بمنزله انتقال حضانت است نه تغییر رای در محکمه تجدیدنظر بموضوع نظر میداشت ورای قبلی را یا اصلاح می نمود یا دستور توجه به سندرا به دادگاه بدوی میداد چون نبوده ونشده فقط به اعتراض مخاطب رسیدگی وچون فاقد دلیل موجه که رای را مخدوش نماید نبوده لذا رای بدوی ابرام وتائید وقطعی شده است که هرچند رای در مرحله بدوی در مورد فسخ نکاح (بستگی به نوع دارد ) قطعی است اما بنظر دادگاه ذیل رای مهلت اعتراض را برای رفع هرگونه ابهام قید داشته است .
بهرتقدیر به عقیده بنده مخاطب راه بهتری که دارد به استناد سند انتقال حضانت تقاضای الزام طرف را به اجرای مفاد ان بخواهد (تقاضای صدور حکم بر الزام خوانده به ایفاء واجرای توافق رسمی موضوع سند شماره .... دفترخانه شماره .... شهر ..... ) این راه بدی بنظر نمی رسد حالا اگر برای ایشان حق دیدار تعیین ومقررشده وطرف مقابل وبرادرانش بنوعی ممانعت از حق دیدار می نمایند میتواند بعنوان ممانعت ازحق دیدار شکایت نماید وهمچنین احیانا درمورد فحاش وغیره این شکایت لطمه ای بموضوع حضانت وارد نمیکند وربطی نخواهدداشت .
درخاتمه مخاطب عزیز شما بهدف خود بیشتر باندیشید که چه موردی را دنبال میکنید وچه میخواهید وفکر واندیشه خودرا به موارد دیگر تخلف یا غیره مشغول ننمائید ممنونم خدانگهدار

عرض سلام مجدد . . .

سپاس بیدریغ جهت پاسخ گویی ب سوالات و ارشادات ارزشمند دوستان . . . .

جواب سوالات ب شرح ذیل :

1- ( اگر مخاطب گرامی در برگ اعتراضیه بانضمام سندرسمی معنونه به رای معترض میشد ، تجدیدنظر بموضوع نظر میداشت ورای قبلی را یا اصلاح می نمود یا دستور توجه به سندرا به دادگاه بدوی میداد چون نبوده ونشده فقط به اعتراض مخاطب رسیدگی وچون فاقد دلیل موجه که رای را مخدوش نماید نبوده لذا رای بدوی ابرام وتائید وقطعی شده است )

* ببخشید استاد بزرگوار متوجه عبارت فوق الذکر نشدم . . . . یعنی میفرمایید سند رسمی ضمیمه دادخواست و لایحه تجدید نظر نبوده و ب آن استناد ننموده ام ؟ . . . . .

2- ( احیانا درمورد فحاش وغیره این شکایت لطمه ای بموضوع حضانت )
* بله تاثیری در تغییر حاضن نخواهد داشت اما عواقب بعدی قطعا در پی دارد . . . .
*اما ممانعت از ملاقات فرزند قطعا تاثیر زیادی خواهد داشت . . . . ( بنده رای دادگاه را مبنی بر ملاقات روزانه دوساعت با فرزندم را دارم ). . . . . . یک بار بابت ممانعت از ملاقات ب استناد ماده 54 قانون حمایت از خانواده ب جزای نقدی محکوم شده اند ، دیروز نیز ممانعت نمودند و بنده نیز شکایت کیفری . . . . حال در ماده 54 ق.ح.خ تصریح شده ک : " هرگاه مسؤول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود، برای بار اول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و درصورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود " . . . حداکثر مجازات چ خواهد بود ؟! . . .

نکته ای ک یادم رفت خدمت اساتید ارجمند عنوان کنم این بود ک :

در طول 8 ماهی ک ب استناد سند رسمی ( محضری ) حضانت ب بنده منتقل شده بود زوجه سابق یک بار دادخواست ملاقات فرزند ارائه نمود و جالب آنکه ب توافقنامه استناد کرده بود . . . .!!!
و دادگاه نیز بر اساس توافقنامه رای ب ملاقات فرزند در روزهای دوشنبه وجمعه صادر نموده بود . . .
و این یعنی اینکه دادگاه ب طور ضمنی حاضن بودن بنده برایش محرز و مسلم بوده و آن را پذیرفته . . . .
جالبتر آنکه در همین رای ک ب تاریخ 93/8/7 صادر شده واقعه طلاق احراز شده . . . . !!!

چگونه در رای بعدی ب تاریخ 93/10/23 ک ماحصل دادخواست حضانت از جانب بنده بوده دوباره علقه زوجیت ب وجود آمده ؟!!! . . . . . .

نتیجه این ک : اساس رای دادگاه بدوی بر محور وجود علقه زوجیت نبوده . . . . بلکه ب طور واضح سند رسمی را نادیده گرفته . . . .

3- (درخاتمه مخاطب عزیز شما بهدف خود بیشتر باندیشید که چه موردی را دنبال میکنید وچه میخواهید )
* استاد عزیز ، ب گمانم همه ی ما در تکاپوی حق و عدالت هستیم . . . .و بنده نیز از این قاعده مستثنی نیستم . . . . حقیر طالب حق و حقوق خودم هستم البته ب نحوی شایسته و بدور از هیاهو . . .

ب قول شاعر : ما از آن پاک دلانیم ز کس کینه نداریم . . . یک شهر پر از دشمن ویک دوست نداریم . . . . .

در پایان آرزومند صحت وسلامتی برای جمیع دوستان و اساتید ارجمند انجمن هامون هستم. . . . .
پاسخ
بزرگوار همانگونه که عرض شد وگویا ملاحظه نفرمودید این است که شما میتوانید طی دادخواست به استناد سند رسمی انتقال حضانت بموضوع خواسته تقاضای الزام خوانده به اجرای مفاد سند را بخواهید و به دادگاه شرح ماوقعه رت خلاصه ومفید بنویسید بنحویکه دادگاه سردرگم نشود
ودرپاسخ به اینکه متوجه نشدید عرض شود که هرچندسندموردبحث شاید ضمیمه اعتراض بوده ولی دادگاه تجدیدنظر حسب وظیفه به انچه را که درمرحله بدوی رخ داده وخلاف مقررا ت ومغایر با موازین شرعی وقانونی است را بررسی می نماید و بمطالب تکراری وبی اثر توجه نخواهد کرد .ودرواقع مرجع تجديد نظر فقط به آن چه كه مورد تجديد نظر خواهي است و در مرحله نخستين مورد حكم قرار گرفته رسيدگي مي نمايد . اگرشمابدنبال پرونده هنگام ارسال به تجدیدنظر شخصا درمورزد انتقال حضانت ذهن دادگاه را روشن تر میفرمودید شاید بهتربود .
بهرتقدیر باتوجه به فراوانی مطلب بنظربنده شمامیتوانید برای اجرای مفادسند مذکور تقاضای الزام وایفاد خوانده را ازدادگاه بخواهید تا دادگاه فقط درخصوص موضوع حضانت رسیدگی وحکم مقتضی صادرنماید
. خدانگهدار
پاسخ
(۸ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۰۲ : ۲۲)کیومرث بتیانه نوشته است: بزرگوار همانگونه که عرض شد وگویا ملاحظه نفرمودید این است که شما میتوانید طی دادخواست به استناد سند رسمی انتقال حضانت بموضوع خواسته تقاضای الزام خوانده به اجرای مفاد سند را بخواهید و به دادگاه شرح ماوقعه رت خلاصه ومفید بنویسید بنحویکه دادگاه سردرگم نشود
ودرپاسخ به اینکه متوجه نشدید عرض شود که هرچندسندموردبحث شاید ضمیمه اعتراض بوده ولی دادگاه تجدیدنظر حسب وظیفه به انچه را که درمرحله بدوی رخ داده وخلاف مقررا ت ومغایر با موازین شرعی وقانونی است را بررسی می نماید و بمطالب تکراری وبی اثر توجه نخواهد کرد .ودرواقع مرجع تجديد نظر فقط به آن چه كه مورد تجديد نظر خواهي است و در مرحله نخستين مورد حكم قرار گرفته رسيدگي مي نمايد . اگرشمابدنبال پرونده هنگام ارسال به تجدیدنظر شخصا درمورزد انتقال حضانت ذهن دادگاه را روشن تر میفرمودید شاید بهتربود .
بهرتقدیر باتوجه به فراوانی مطلب بنظربنده شمامیتوانید برای اجرای مفادسند مذکور تقاضای الزام وایفاد خوانده را ازدادگاه بخواهید تا دادگاه فقط درخصوص موضوع حضانت رسیدگی وحکم مقتضی صادرنماید
. خدانگهدار

با سلام وعرض ادب خدمت اساتید کرام . . .

جواب سوالات را ب شرح ذیل خدمتتان تقدیم میدارم :

1- سندرسمی منتقله موردوثوق تان قرار نگرفته است اگر چنین اقدامی درمنظردادگاه میشد دیگرنیازی به تقدیم دادخواست مجدد رفع حضانت نبود درموردحضانت اقدام برفع حضانت را ازدادگاه خواسته اید چـــرا؟

( استاد عزیز ، سند منتقله مورد وثوق بنده ، دادگاه ، و طرف مقابلم بود و هست . . . . بنده فقط خواستم محض محکم کاری حکم دادگاه را نیز در مورد حق حضانت فرزندم داشته باشم . . . ک متاسفانه اگر میدانستم دادگاه اینگونه سند رسمی را نادیده میگیرد هرگز دادخواست حضانت را تقدیم دادگاه نمیکردم . . . .)

2- وضمنا بعلت امتناع از حق ملاقات که شاکی شدید بمعنی اینست که حق حضانت با وی است وشما حق دیدارداشته اید ونه حضانت که اگر سند مورد سخن موثرمیبود نیازی به این کار هم نمی شد

( در این مورد همانطور ک در پست قبلی تصریح نمودم بنده بعد از توافق و ب استناد سند رسمی حاضن بودم وطفل با دو هفته تاخیر ب اینجانب تحویل شده بود . . . .بنده محض محکم کاری دادخواست حضانت تقدیم نمودم . . . .دادگاه بدوی رای ب بطلان دعوی صادر نمود . . . بنده نیز متعاقبا ب استناد سند رسمی مورد مناقشه ب رای مذکور اعتراض نمودم ک در همین مدت ک پرونده در دادگاه تجدید نظر بوده طرف مقابل با " ترفندی جالب " دعوی حقوقی مبنی بر ممانعت از ملاقات فرزند را مطرح نموده و حکم دادگاه مبنی بر ملاقات فرزند را ب مدت دو روز در هفته دریافت داشته اند . . . . و در این مدت بنده حاضن بوده ام و ایشان حق ملاقات داشته اند . . . سپس بعد از اینکه دیدم که رای دادگاه بدوی ب شکل حیرت انگیزی تائید شده بود. . . !!! . . . . از طریق کانال های ارتباطی متوجه شدیم ک قاضی دادگاه بدوی . . . . .با قاضی دادگاه تجدید نظر . . . . !!! . . . . .ادامه جمله را خودتان میتوانید حدس بزنید . . . . . پس سند هیچ ایراد قانونی نداشته . . . . و البته مباحث دیگری هم هست ک در انجمن وب شکل عمومی نمیتوان مطرح نمود . . . . خلاصه آنکه ب نظر بنده اگر دادرسی ها اینگونه برگزار شود و آراء بدین شکل صادر گردد باید فاتحه عدل و انصاف را خواند . . . . مواردی ک بنده در طول این مدت از دادگاه و دادسرا دیدم در وصف نمیگنجد . . . . ظاهرا باید نهادی همچون دادگاه و دادسرا در جهت برقراری صلح و سازش و رفع اختلافات و احقاق حقوق مردم متمرکز شوند و تا حد امکان در این زمینه اهتمام ورزند . . . .ک مع الاسف باید عنوان کنم دادگاه و دادسرای امروزی نه تنها قادر ب چنین کاری نیستند بلکه ظلم را گسترش ، حقوق را ضایع و اختلافات را تشدید می نمایند . . . .

ب قول یکی از ریش سفیدان محلی : مردم ب همان چوب و چماق خودشان بسنده کنند بهتر است . . . )

سپاس بیکران بابت ارشادات و ایرادات ناصحانه اساتید گرامی . . .
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دادگاه صالحه برای دادن دادخواست و روند اعسار Mard30 7 10,630 ۲۳ آبان ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۵۶ : ۱۶
آخرین ارسال: حکمت
  معرفي نكردن داور به دادگاه ya30n 3 7,738 ۱۱ شهريور ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۱۳ : ۲۲
آخرین ارسال: کامیاب
  ازدواج دوم ، دادگاه اهل سنت ya30n 4 12,829 ۱۹ اسفند ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۲۶ : ۱۷
آخرین ارسال: azade1992
  حاضر نشدن مرد در دادگاه طلاق ya30n 1 6,788 ۱۷ اسفند ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۱ : ۲۱
آخرین ارسال: حکمت
  نحوه شکایت از قاضی دادگاه بدوی و تجدید نظر omid110 0 6,932 ۲۶ خرداد ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۲۴ : ۱۲
آخرین ارسال: omid110

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان