امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال جالب ؛ حق کسب و پیشه...؟
با سلام خدمت دوستان گرامی
1 سوال:
طبق قواعد عمومی همه می دانیم که حق کسب یا پیشه حق مستاجر است و با توجه به فعالیت به تدریج حاصل شده و در نهایت به وی پرداخت می گردد
امروز یکی از دوستان حقوقی از بنده پرسیدند که:
موردی استثنایی داریم که مالک ملک تجاری(موجر) مستحق حق کسب و پیشه می گردد نه مستاجر!!!!!!!!
یعنی این مبلغ حق کسب را باید به موجر داد!
هر چقدر فکر کردم نتوانستم جواب بدهم و خیلی برایم جالب آمد،
غرض از طرح سوال در انجمن خواستم از دوستان ارجمند کسب نظر نمایم که آیا چنین موردی را دیده اند یا اصلا امکان چنین چیزی وجود دارد؟؟؟
با تشکر
مرا با حقیقت بیازار ، ولی با دروغ آرامم مکن...!
پاسخ
سلام.با توجه به نظریه اداره کل حقوقی که در ذیل امده به نظر بنده حق کسب و پیشه متعلق به مستاجر است نه موجر......

نظريه اداره کل حقوقي قوه قضائيه
اصولا پدري که به ولايت از فرزندش که مالک مغازه است، مغازه را اداره مي‏نمايد مستأجر تلقي نمي‏شود و لذا حق کسب و پيشه براي وي متصورنيست تا بعد از مرگش به عنوان ماترک مابين وراث تقسيم شود. تنها در شرايطي که پدر همچون ساير افراد مغازه فرزندش را اجاره کرده و مانند مستأجر اجاره‏بها به فرزندش بپردازد، حق کسب و پيشه به وجود آمده و جزء ماترک متوفي قابل تقسيم بين وراث خواهد بود
تنها چیزی که در دنیا می توانی تغییرش دهی،

خودت هستی

و با این کار دنیا را متحول می کنی .
پاسخ
سلام
ممنون از پاسخ بسیار خوبتان
اما فکر میکنم جواب سوال بنده غیر از این خواهد بود
اینکه فرمودید به ارث می رسد جزو قواعد عمومی و مسلمات است
پاسخ
1 سوال:
طبق قواعد عمومی همه می دانیم که حق کسب یا پیشه حق مستاجر است و با توجه به فعالیت به تدریج حاصل شده و در نهایت به وی پرداخت می گردد
دوست گرامی حق کسب و پیشه همیشه حق مستاجر نبوده و نیست مگر در شرایط خاص مثلاً در عقد تصریح شده باشد حق سرقفلی واگذار گردید و یا عقد اجاره مشمول قانون مالک و مستاجر سال 56 شود و......

امروز یکی از دوستان حقوقی از بنده پرسیدند که:
موردی استثنایی داریم که مالک ملک تجاری(موجر) مستحق حق کسب و پیشه می گردد نه مستاجر!!!!!!!!
این مورد هم استثنا نبوده هر زمان که دارنده حق سر قفلی یا کسب و پیشه بخواهد حقوق متصوره خود را چه به صورت توافق با مالک چه از طریق دادگاه انتقال قانونی نماید حق مالکانه ای به مالک داده خواهد شد که در اصطلاح عامیانه آن حق مالکانه را که مستاجر به مالک میدهد حق کسب و پیشه گویند و یا مورد دیگر این چنینی مانند تغییر شغل از صنفی خاص مورد قرارداد به صنفی جدید تر را نیز اشخاص عامی چنین می نامند و....
یعنی این مبلغ حق کسب را باید به موجر داد!
بله در این موارد و موارد خاص دیگر موجر مستحق دریافت حق کسب و پیشه بوده

غرض از طرح سوال در انجمن خواستم از دوستان ارجمند کسب نظر نمایم که آیا چنین موردی را دیده اند یا اصلا امکان چنین چیزی وجود دارد؟؟؟
بله چنین مواردی که بنده عنوان نمودم بسیار دیده ام
این نظر شخص بنده با عنایت به قوانین و رویه جاری محاکم با توجه به قانون مالک و مستاجر سال 56 و مابعد بوده
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
سلام خدمت استاد ارجمند ، جناب تیموری گرامی
ممنون از پاسخی که فرمودید
استاد تمامی مواردی که حضرتعالی اشاره فرمودید بنده موقع طرح سوال به ایشان عرض کردم اما با پاسخ منفی ایشان مواجه شدم! این موارد را نمی شود گفت مورد خاص بلکه تمامی این موارد در قانون روابط موجر و مستاجر آمده و قاعده ای عمومی هست
در موضوع مانحن فیه بحثی در خصوص سرقفلی نداریم و آنچه که مهم است حق کسب و پیشه می باشد که در موردی خاص متعلق به مالک عین خواهد بود
اگر در انجمن قدر متیقن حاصل نشد از خود ایشان می پرسم و همینجا خدمت دوستان عرض میکنم
پاسخ
جواب سوال مطروحه توسط همان دوستی که سوال کرده بود:

تبصره3م5 لايحه قانوني نحوه خريد و تملك اراضي و املاك براي اجراي برنامه هاي عمومي، عمراني و نظامي دولت:

"چنانچه ملك مورد معامله محل كسب و پيشه اشخاص باشد در صورتي به آن حق كسب و پيشه تعلق خواهد گرفت كه حداقل يكسال قبل از اعلام تصميم (دستگاه اجرائي) محل كسب و پيشه بوده باشد"

هرچند حق با دوستم بوده ، اما آنچنان که فکر میکردم جالب نبوده!!!
پاسخ
باسلام
من یک انباری دارم در حومه شهرکه فعلا متروک هست.دوستانم بهم پیشنهاد دادن که این انباری رو بهشون به مدت 10سال اجاره بدم و اونها با اعمال تغییراتی در ساختمان اون رو بصورت کارگاه تولید کابینت آشپزخانه در بیارند و مشغول بکاربشند.از اساتید بزرگوار این سوال رو داشتم که آیا اجاره طولانی مدت باعث بوجود آمدن حق کسب و پیشه برای مستاجرین میشه؟یا اون قوانین منسوخ شده؟
باسپاس فراوان
پاسخ
ومتقابلا سلام برادر ممکنه این اتفاق بیافتد در صورتیکه ملک متعلق به خود موجر یا ملک شراکتی باشد دراین صورت موجر هم مستاجر وهم متصرف مغازه ای است که حق کسب وپیشه دارد وهم موجرشریک مالک امیدوارم درست عرض کرده باشم ومیتوان اینرا نیز در مورد همسر ویا اقربائی که از موجر ومستاجر ارث می برند مشاهده کرد
خدانگهدار
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  یک سوال قضایی مهم alireza0098 2 4,508 ۲۱ ارديبهشت ، ۱۳۹۶, ساعت --> ۵۱ : ۲۱
آخرین ارسال: alireza0098
  سوال درمورد تبصره بعضی قوانین saeid1346 0 4,248 ۱۵ آذر ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۱۱ : ۱۸
آخرین ارسال: saeid1346
  سوال در مورد سرقفلی اشتراکی واقع در دو پلاک ثبتی Farshiddd 3 7,337 ۲ خرداد ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۳۰ : ۲۲
آخرین ارسال: حکمت
  سوال در مورد روال کار شکایت تصادفی fars4pic 3 6,836 ۱ دي ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۰۴ : ۲۱
آخرین ارسال: حکمت
  سوال حقوقی کیومرث بتیانه 4 7,317 ۷ آبان ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۳۵ : ۱۲
آخرین ارسال: کیومرث بتیانه

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان