امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال مهم
با سلام و عرض خسته نباشید.
بنده حدود 2 سال و نیم عقد کرده ام ولی تاکنون همسرم اقدامی برای تهیه منزل یا گرفتن عروسی نکرده است و هرگاه که خودم یا پدرم صحبتی دراینباره کرده ایم به خاطر بروز برخی کدورت ها ، با جوابهای ضد و نقیض و بی محلی از جانب همسرم و خانواده اش روبرو شدیم.
تا حدود دو هفته پیش همسرم اضهارنامه ای مبنی بر آمادگی برای گرفتن عروسی و تدارک منزل برای ما فرستاده است و بنده بعد از خواندن این اظهارنامه با ایشان تماس گرفتم ولی ایشان رفتاری سرد با بنده داشتن و ازمن خواستن که از راه قانون وارد شوم.
اکنون بنده از شما دوستان عزیز سوالی دارم که آیا در این مدت که بنده عقد بودم و در منزل پدرم به سر می بردم ، نفقه تعلق می گرفته یا نه؟ در صورت تعلق گرفتن بنده می توان از این طریق تقاضای طلاق نمایم؟ ضمن اینکه نزدیکی صورت نگرفته است.
و طلاها و هدیه های که از طرف همسرم و خانواده اش به بنده داده شده را همسرم می تواند پس بگیرد یا برای خودم است؟
پاسخ
سلام
زندگی بازیچه نیست که هرکس بخواد دیگری رابازیچه دست خودش قراربدهد بعد ازدوسال بگوید خب نمیخواهم ،شرایط را خودتان بسنجید ببینید واقعآ اهل زندگی هست یا نه اگرواقعآ قصد بازیچه قراردادن دارد راه قانونی براتون وجوددارد که به حقوق قانونی خودتان برسیدالبته اززمانی که طی جلسه خواستگاری برای تهیه ملزومات زندگی مقررنمودید مطالبه نمائید.
منتظرپاسخ
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
سلام خدمت مخاطب محترم و کسب اجازه از دوستان:نفقه‌ زوجه‌ با دو شرط واجب‌ است :
1 . دائمي‌ بودن‌ عقد ازدواج
2 . تمكين‌ كامل‌ زوجه‌ در آميزش .
بنابراين ، در صورتي‌ كه‌ عقد دائم‌ نباشد و يا زوجه‌ تمكين‌ در آميزش‌ نداشته‌ باشد و ناشزه‌ باشد نفقه اي‌ برعهده‌ زوج‌ نخواهد بود.لذا مخاطب محترم به جنابعالی نفقه ای تعلق نمیگیرد...

راجع به هدایا اگر هدایای مصرف شدنی باشد مالک ان هستید در غیر این صورت امکان پس گرفتن از جانب همسرتان وجود دارد مثل طلا و پوشاک و ......
تنها چیزی که در دنیا می توانی تغییرش دهی،

خودت هستی

و با این کار دنیا را متحول می کنی .
پاسخ
(۱۶ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۱۶ : ۱۵)حکمت نوشته است: سلام
زندگی بازیچه نیست که هرکس بخواد دیگری رابازیچه دست خودش قراربدهد بعد ازدوسال بگوید خب نمیخواهم ،شرایط را خودتان بسنجید ببینید واقعآ اهل زندگی هست یا نه اگرواقعآ قصد بازیچه قراردادن دارد راه قانونی براتون وجوددارد که به حقوق قانونی خودتان برسیدالبته اززمانی که طی جلسه خواستگاری برای تهیه ملزومات زندگی مقررنمودید مطالبه نمائید.
منتظرپاسخ

سلام. ممنون از پاسخ شما.
این آقا فعلا فقط قصدش اذیت و آزار است و من هم میخواهم به حقوق قانونی خودم برسم .
اگه بیشتر کمکم کنید ، ممنون میشوم؟

(۱۶ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۴۶ : ۱۵)dadkhah نوشته است: سلام خدمت مخاطب محترم و کسب اجازه از دوستان:نفقه‌ زوجه‌ با دو شرط واجب‌ است :
1 . دائمي‌ بودن‌ عقد ازدواج
2 . تمكين‌ كامل‌ زوجه‌ در آميزش .
بنابراين ، در صورتي‌ كه‌ عقد دائم‌ نباشد و يا زوجه‌ تمكين‌ در آميزش‌ نداشته‌ باشد و ناشزه‌ باشد نفقه اي‌ برعهده‌ زوج‌ نخواهد بود.لذا مخاطب محترم به جنابعالی نفقه ای تعلق نمیگیرد...

راجع به هدایا اگر هدایای مصرف شدنی باشد مالک ان هستید در غیر این صورت امکان پس گرفتن از جانب همسرتان وجود دارد مثل طلا و پوشاک و ......

سلام. ممنون از پاسخ شما.
ازدواج ما که دایمی بوده ولی همسرم از من تمکینی نخواسته که من انجام نداده باشم. در این صورت هم نفقه به من تعلق نمی گیرد؟
آیا راهی برای طلاق هست؟
درضمن مگر بعد از خرید طلا ، طلا به ملکیت من درنیامده؟ چرا من باید آنها را برگردانم؟
پاسخ
باکسب اجازه ازدوستان خصوصآ سرکارخانم دادخواه
پیشنهاد میکنم با بزرگان فامیل که دارای تجاربی هستند مشورت کنیدشاید به قول معروف باریش سفیدی به نتیجه برسید چون زندگی بازیچه نیست بعضی مواقع ممکن است شما اقدام قانونی بکنید قطعآ هم رای به نفع تان صادربشه اما چنین احکامی موجبات بدبینی وتنفر را فراهم بکند درچنین صورتی زوج بیکار نخواهد نشست ودادخواست طلاق با اعسار وتقسیط مهریه به دادگاه ارائه خواهدنموددرغیراینصورت

1-میتوانید ازحق حبس خودتان درخصوص مهریه استفاده کرده وتامهریه به شما داده نشود تمکین خاص وعام ننمائید
2-هدایا من جمله طلا وجواهربنا برعرف جامعه،حق قانونی زوجین نسبت به مطالبه میباشد هرجند خانواده زوجین حین العقدیا به مناسبت های مختلف داده باشند.
3-نفقه تامهریه به شما داده نشودوحق حبس با تمکین خاص ساقط نگردد حق قانونی شمااست البته بنابرعرف جامعه وقراردادعادی که درجلسه خواستگاری تنظیم میگردد وزوجین چند ماه یا سال مهلت توافق به تهیه ملزومات زندگی از یکدیگر بعضآ برای تهیه جهیزیه وبعضآمسائل زوج مینمایند.
مجددآ تاکید میکنم قبل ازهراقدام قضائی عواقب انرا بسنجید چون بعضآ مشاهده شده که با یک دادخواست مطالبه یارانه به شکایت های کیفری علیه یکدیگر وسایر دعاوی حقوقی منجرشده است که قابل اصلاح حتی بافرزند دختر 14ساله بعداز20سال زندگی نشده است .
پاسخ بنده دراین حدبود با تشکرازنظرات بعدی دوستان
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
سلام خدمت مخاطب محترم و تشکر از جناب حکمت پاسخ ایشان کامل است.......امیدوارم مشکلتان با مصالحه حل شود و به دادگاه نرسد.....

ضمنا دادن طلا ظهور در اباحه تصرف دارد نه مالکیت..و این نظر مشهور است که هدایایی مانند طلا قابل مطالبه است...

خودت هستی

پاسخ
با سلام خدمت تمامی عزیزان و تشکر بابت پاسخ های بجا و کامل
هم اکنون که مینویسم در کلاس مدنی نشسته ام،اما مباحثه ی دوستان همکلاسی بجایی کشید که از موضوع درس خارج شدیم و لذا فرصت مناسبی پیش آمد برای عرض ادب و بهره مندی از علم دوستان؛
در خصوص هدایا از قبیل طلا، خدمت مخاطب گرامی عارض شوم اگر قصد عدم استرداد هدایا را دارید میتوانید آنها را عوض کرده یا بفروشید!در این صورت زوج دیگر حق رجوع به هدایای داده شده را نخواهد داشت
مرا با حقیقت بیازار ، ولی با دروغ آرامم مکن...!
پاسخ
(۱۷ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۵۸ : ۱۸)محمدعلی عزیزی نوشته است: با سلام خدمت تمامی عزیزان و تشکر بابت پاسخ های بجا و کامل
هم اکنون که مینویسم در کلاس مدنی نشسته ام،اما مباحثه ی دوستان همکلاسی بجایی کشید که از موضوع درس خارج شدیم و لذا فرصت مناسبی پیش آمد برای عرض ادب و بهره مندی از علم دوستان؛
در خصوص هدایا از قبیل طلا، خدمت مخاطب گرامی عارض شوم اگر قصد عدم استرداد هدایا را دارید میتوانید آنها را عوض کرده یا بفروشید!در این صورت زوج دیگر حق رجوع به هدایای داده شده را نخواهد داشت

با سلام .
ممنونم از جواب شما و همه دوستان عزیز. به من لطف کردید...

من و خانواده ام حدود چند ماهی هست که با این آقا در حال درگیری و مشاجره هستیم. ایشان حتی یکبار هم در جمع مرا کتک زدند.
هرچقدر که با خودش تماس میگیریم جواب نمی دهد یا می گوید از راه قانون وارد شو و من دیگر به تو علاقه ای ندارم، وقتی هم که پدرم با پدر ایشان تماس میگیرد می گوید به ما ربطی ندارد ، خودش خواسته ،خودش هم باید جواب بدهد.
حرفهای ایشان تضاد بسیاری با اظهارنامه ای که فرستادند دارد. اگر قصد ایشان خیر بوذ و قصدبردن مرا به خانه اش داشت ، تماس میگرفت یا پدرومادرش برای تعیین زمان عروسی می آمدند نه اینکه اظهارنامه بفرستد!!!!قصد من فقط گرفتن طلاق است ، چون ازین بلا تکلیفی خسته شده ام ، شما فکرکنید دختری به سن22 سال ، قرص اعصاب مصرف میکند.
و ازطرفی هم میدانم که او ، مرا به این راحتی طلاق نمی دهد و قصد آزار مرا دارد.
آیا من دادخواست نفقه و مهریه را بدهم؟
پاسخ
به نظر بنده با توجه به مشاهدات موارد مشابه و تجربیات کسب شده شما خود را ناراحت نکنید چون امور حقوقی در کشور ما زمانبر و مستهلک کننده اعصاب و روان بوده پس فکر نکنید و شما هم جهت آزار وی اقدام به اجراء گذاشتن مهریه کنید و صبور باشید و در ضمن اجرای مهریه دادخواست طلاق و یا فسخ نکاح تحت عنوان عسروحرج را داده اگر رابطه وجود نداشته باشد زوجه مستحق نصف مهریه و اگر باشد مستحق کل مهریه بوده ناراحت نشوید قطعاً حکم طلاق یا فسخ نکاح به نفع شما صادر خواهد گردید این نظر شخصی بنده بوده و در مورد هدایا صراحت قانونی وجود دارد در صورت برهم خوردن عقد نکاح زوجه باید کلیه هدایا را مسترد و در صورت عدم استرداد باید نسبت به بازگرداندن مبلغ آن اقدام شود و تنها راه عدم استرداد اثبات ازبین رفتن و یا گم شدن بوده و این امر بسیار کم بوده به حد صفر لذا بیان اینکه شما هدایا را جهت محل مهریه محاسبه و قلمداد بفرمایید بهترین راه بوده ولاغیر این نظر شخصی بنده بوده شاید دوستان بتوانند کمکهای بیشتری بکنند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
(۱۷ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۵۳ : ۲۱)Kamyab.Teymouri نوشته است: به نظر بنده با توجه به مشاهدات موارد مشابه و تجربیات کسب شده شما خود را ناراحت نکنید چون امور حقوقی در کشور ما زمانبر و مستهلک کننده اعصاب و روان بوده پس فکر نکنید و شما هم جهت آزار وی اقدام به اجراء گذاشتن مهریه کنید و صبور باشید و در ضمن اجرای مهریه دادخواست طلاق و یا فسخ نکاح تحت عنوان عسروحرج را داده اگر رابطه وجود نداشته باشد زوجه مستحق نصف مهریه و اگر باشد مستحق کل مهریه بوده ناراحت نشوید قطعاً حکم طلاق یا فسخ نکاح به نفع شما صادر خواهد گردید این نظر شخصی بنده بوده و در مورد هدایا صراحت قانونی وجود دارد در صورت برهم خوردن عقد نکاح زوجه باید کلیه هدایا را مسترد و در صورت عدم استرداد باید نسبت به بازگرداندن مبلغ آن اقدام شود و تنها راه عدم استرداد اثبات ازبین رفتن و یا گم شدن بوده و این امر بسیار کم بوده به حد صفر لذا بیان اینکه شما هدایا را جهت محل مهریه محاسبه و قلمداد بفرمایید بهترین راه بوده ولاغیر این نظر شخصی بنده بوده شاید دوستان بتوانند کمکهای بیشتری بکنند

با تشکر بسیار از شما.
من الان دوباره با ایشون تماس گرفتم و بالاخره بعد از جواب ندادن ، گفت که میخواد من رو اذیت کنه و طلاق هم نمیده.
میتونم اگه برای طلاها اقدامی کرد بگم که نفقه نمیداده ، منم طلاها رو فروختم؟!
پاسخ
مخاطب محترم نفقه در مقابل تمکین خاص و عام بوده همانگونه که دوستان عزیزم قبلاً توضیح داده اند اگر رابطه زناشویی نداشته اید به نظر بنده شما هیچگونه حق و حقوقی نداشته و ندارید بجز موارد یاد شده حتی حق بیان این حقوق را هم ندارید همانگونه که زوج حق ندارد شما را بلا تکلیف بگذارد این اعمال باعث عسر و حرج زوجه میباشد زوجه ای که تمکین عام و خاص نداشته هم حق و حقوق قانونی ندارد چون ازدواج نوعی عقد بوده و از تبعات آن بر اساس شرایطی نفقه،مهریه،اجرت المثل،.... بوده و هست لذا خودتان فکر کنید این نظر بنده بوده و زحمت توضیحات را دوستان بزرگوارم قبلاً کشیده اند فقط شما کمی نسبت به بیانات قبلی دقت نموده تا موجبات توضیحات مازاد و بی مورد نگردد باتشکر از دوستانم که از صمیم قلب زحمت کشیده و اقدام به پاسخهایی خوب و درست مینمایند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
سلام . ممنون از جواب شما و همه دوستان.
ولی من نه حقوق خوندم و نه متاسفانه از کلمات و بحثای حقوقی چیزی متوجه نمیشوم.
من فقط بین دو راهی موندم و دوساله که بلاتکلیفم. از طرفی اظهارنامه ای فرستاده شده که آمادگی گرفتن عروسی رو داشته و از طرفی هم وقتی با خودش و خانوادش تماس میگیریم ، جواب سربالا میدن. من فقط میخوام تکلیفم روشن شه و چون هزینه گرفتن وکیل بالاست ، ترجیح دادم سوالم رو اینجا بپرسم و خودم اقدام کنم.
درضمن وقتی بنده ، ایشون رو تو این دوسال فقط چندبار دیدمش و از من تمکینی نخواستن ، مدیگه گناه من چیه !!!!
من همیشه آمادگی رفتن به خانه شوهر و تمکین رو داشته و دارم.
یعنی شما میفرمایید به بنده نفقه تعلق نمیگیره ؟
من نه نفقه رو میخوام و نه مهریه و نه طلاهارو، فقط میخوام اینارو ابزاری قراربدم برای اینکه به طلاق برسم و از بلاتکلیفی دربیام.
ممنون میشم اگه باز کمکم کنید.
پاسخ
سلام خدمت دوستان گرامی بلاخص استاد گرانقدرم جناب تیموری عزیز
کاملا صحیح فرموده اند که در دوران نامزدی اگر اختلافی پیش آید و موجب بهم خوردن وصلت مزبور شود بایستی هدایا به طرفین مسترد گردد(به کسانی که هدیه داده اند)
وبنده موضوع هبه را که مربوط به دوران قبل از نامزدی میباشد را با دوره ی نامزدی اشتباه گرفته و در نتیجه اشتباه بعرض رسانده ام
از این بابت از تمامی حضار پوزش میطلبم
در نتیجه همانگونه که دوستان فرموده اند شما بایستی هدایا را به زوج عودت داده و نیز مستحق نفقه هم نمیباشید
فقط میتوانید مطالبه ی نصف مهریه بنمایید
با عذر خواهی مجدد
پاسخ
(۱۸ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۱۸ : ۱۰)محمدعلی عزیزی نوشته است: سلام خدمت دوستان گرامی بلاخص استاد گرانقدرم جناب تیموری عزیز
کاملا صحیح فرموده اند که در دوران نامزدی اگر اختلافی پیش آید و موجب بهم خوردن وصلت مزبور شود بایستی هدایا به طرفین مسترد گردد(به کسانی که هدیه داده اند)
وبنده موضوع هبه را که مربوط به دوران قبل از نامزدی میباشد را با دوره ی نامزدی اشتباه گرفته و در نتیجه اشتباه بعرض رسانده ام
در نتیجه همانگونه که دوستان فرموده اند شما بایستی هدایا را به زوج عودت داده و نیز مستحق نفقه هم نمیباشید
با عذر خواهی مجدد

ممنون.
ولی ببخشید من که نامزد نیستم. نمیدونم توی حقوق چی بهش میگن ولی توی عرف ما الن زن و شوهریم ، دوران نامزدی هم به دوران قبل از عقد گفته میشه دیگه.
یعنی داز نطر حقوقی هرکسی عقد کنه نامزد به حساب میاد؟
پاسخ
(۱۸ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۱۸ : ۱۰)محمدعلی عزیزی نوشته است: سلام خدمت دوستان گرامی بلاخص استاد گرانقدرم جناب تیموری عزیز
با عذر خواهی مجدد

سلام خدمت همه دوستان،جناب عزیزی ،قانون مدنى صرفاً وضعیت حقوقى هدایاى قبل از عقد نکاح را روشن نموده و اشاره اى به هدایاى پس از ازدواج نکرده است.در ماده 803 قانون مدنی ذکر شده هبه عقدی جایز است مگر در موارد ذیل،در این موارد صحبتی از هبه به همسر نشده،بعد از بحث میان فقها نظر مشهور این است که دادن طلا و ...از جانب هر یک از طرفین عقد هبه جایز است و قابل مطالبه .....مگر این که عین طلاها موجود نباشد مثلا زن فروخته باشد یا عوض کرده باشد یا به هر دلیلی از ملکیت زن خارج شده باشد دیگر قابل رجوع نیست.....ماده ۸۰۳همان قانون بیان نموده است «بعد از قبض نیز واهب مى تواند با بقاء عین موهوبه از هبه رجوع کند مگر درموارد ذیل:

۱- در صورتى که متهب ، پدر یا مادر و یا اولاد واهب باشد .
۲- در صورتى که هبه معوض بوده و عوض هم داده شده باشد.
۳- در صورتى که عین موهوبه از ملکیت متهب خارج شده و یا متعلق حق غیر واقع شود ، خواه قهراً مثل اینکه متهب به واسطه فلس، محجور شود خواه اختیاراً مثل اینکه عین موهوبه به رهن داده شود .
۴- در صورتى که در عین موهوبه تغییرى حاصل شود . مثل این که خانه ی کلنگی موضوع بخشش، تخریب و تبدیل به آپارتمانی دیگر شده باشد.

بنابراین چنان چه پس از عقد نکاح هدایایى از طرف زوجین و یا بستگان آنها به طرف دیگر تقدیم شود با توجه به ماهیت حقوقى چه تنها در موارد ذیل آن هدایا قابل مطالبه و استرداد خواهد بود :

۱- مال مورد هبه باقى بوده و از بین نرفته باشد . به عنوان مثال چنانچه هدیه یک دستگاه وسیله نقلیه بوده که از ناحیه زوج به زوجه هدیه شده باشد و این وسیله در اثر تصادف و یا آتش سوزى و امثال آن تلف شده باشد قابل استرداد و مطالبه نخواهد بود .
در این فرض بر خلاف هدایاى قبل از عقد حتى قیمت آن نیز با وجود اینکه از نوع هدایاى ذاتاً قابل نگاه داشتن است قابل مطالبه نیست چه بر اثر تقصیر متهب تلف شده باشد چه غیر آن

۲- در صورتى که هبه از نوع معوض نبوده و چنانچه از نوع معوض بوده باشد عوض داده نشده باشد . به عنوان مثال واهب شرط کند که در قبال وسیله نقلیه اى که هبه مى کند یک دستگاه موتوسیکلت دریافت نماید که در این صورت چنانچه واهب وسیله نقلیه را داده باشد و موتوسیکلت را تحویل گرفته باشد واهب حق رجوع به وسیله نقلیه را نخواهد داشت.
۳- مال مورد هبه از مالکیت متهب خارج نشده باشد . به عنوان مثال چنانچه هدیه گیرنده وسیله نقلیه را فروخته باشد یا با به رهن دادن آن به دیگرى متعلق حق غیر کرده باشد واهب حق مطالبه مال مورد هبه را نخواهد داشت . همچنین است زمانى که در مال مورد هبه تغییرى حاصل شده باشد که از حالت اولیه آن خارج گردیده باشد به عنوان مثال شمش طلا تبدیل به سکه هاى طلا شده باشد که در این حالت مال مورد هدیه را نمى توان مطالبه کرد . تبدیل مال به مال دیگر مثلاً تبدیل وسیله نقلیه اى که هدیه شده به وسیله نقلیه دیگرى از طریق خرید و فروش نیز از این نوع است.

نکته، در موردی که در دوران نامزدی هدایایی از ناحیه ی زن و شوهر آینده به یکدیگر داده می شود، چنانچه نامزدی منجر به وقوع عقد و ازدواج شود، احکام هبه (بخشش) نسبت به هدایای مزبور قابل اجرا است و هر یک از همسران با وجود شرایط اشاره شده می توانند در صورت موجود بودن مال هبه شده در مالکیت طرف و عدم تغییر در آن، از بخشش خود رجوع کرده و آن را پس بگیرد

نشست قضائي مورخه 16/9/91شهرستان خميني شهر

سؤال : حكم استرداد هدايا در ماده 1037 قانون مدني آيا صرفاَ مربوط به دروان نامزدي است يا پس از وقوع عقد ازدواج و سپس الف – وقوع طلاق در دوران عقد ب- وقوع طلاق پس از زندگي مشترك نيز قابل اعماي است ؟ (توجه : دادخواست خواهان به خواسته استرداد هدايا مطرح شده است).

نشست قضائي مورخه 16/9/91شهرستان خميني شهر

- سوال:

حكم استرداد هدايا در ماده 1037 قانون مدني آيا صرفاَ مربوط به دروان نامزدي است يا پس از وقوع عقد ازدواج و سپس الف – وقوع طلاق در دوران عقد ب- وقوع طلاق پس از زندگي مشترك نيز قابل اعماي است ؟ (توجه : دادخواست خواهان به خواسته استرداد هدايا مطرح شده است).

- نظر اكثريت :

در مورد هدايايي كه اعطاء مي گردد در هبه بودن آن اختلافي نيست و اكثر علماي حقوقي هم بر اين امر نظر دارند ليكن چون در دوران نامزدي هدف و جهت اعطاي اين هديه ها رسيدن به وصلت منظور مي باشد در مقطع زماني دوران نامزدي قانونگذار مطابق ماده 1037 ق . م حكم خاصي را براي اين نوع هبه در نظر گرفته است و پس از وقوع عقد ازدواج و چه در زمان عقد و چه شروع زندگي مشترك ديگر حكم خاص ماده 1037 ق .م جاري نيست و اگر هم دادخواست استرداد هدايا باشد چون يك نوع هبه است و اين دادگاه است كه تشخيص موضوع را مي دهد پس استرداد هدايا در واقع همان استرداد هبه است و در اين مقطع زماني يعني دوران پس از نامزدي مي بايست به دنبال احكام خاص هبه و ملاك عمل قرار دادن ماده 803 ق .م باشيم و اگر ما اين هدايا را يك نوع هبه معوض بدانيم كه عوض آن گاه مي تواند هداياي طرف مقابل باشد كه داده است و گاهي هم وصلت منظور و تمتع زوجين از يكديگر مي تواند بنا به نظري عوض باشد پس با لحاظ ساير شرايط ماده 803 ق . م قابل استرداد خواهد بود.

- نظر اقليت :

حكم استرداد هدايا در ماده 1037 ق . م حكم خاصي است كه صرفاَ قابل اعمال و اجرا در مقطع زماني دوران نامزدي مي باشد چرا كه هدف از اعطاي اين هدايا كه يك نوع هبه مي باشد صرفاَ جهت انجام وصلت منظور مي باشد و چنانچه اين وصلت واقع نشد چون علت و جهت هديه از بين رفته است پس قابل استر داد مي باشد و چنانچه وصلت منظور واقع شد ديگر اجرا و اعمال ماده 1037 ق .م امكان پذير نيست و اين حكم صرفاَ در دوران نامزدي قابل اجرا مي باشد .

دبير جلسه:

خودت هستی

پاسخ
مخاطب محترم در عالم حقوق زمانی دختر و پسر عقد کرده اند زن و شوهرند و تا زمانی که زیر یک سقف نرفته و زندگی مشترک را شروع نکرده و رابطه زناشوئی صورت نپذیرفته در عمل زن و شوهرند اما به صورت عقد و پیمان رسمی ملاک و اصل در رابطه زناشوئی و زندگی مشترک بوده به شرط تمکین حتی اگر شما با همسرتان زندگی مشترک را شروع کنید اما رابطه زناشوئی نداشته باشید هرچند هم شما بخواهید اما شوهرتان نخواهد بازهم مشمول نفقه نمیشوید چون اصل و ملاک رابطه بوده و هرکدام جهت اثبات باید اظهار نامه و اقامه دعوی نمایند مثلاً شما باید در پاسخ اظهار نامه اظهار نامه ارسال و بگویید بنده نیز حاضرم زندگی مشترک را شروع کنم و آماده تمکین و در اظهار نامه به ایشان ابلاغ کنید شما باید آماده تکین باشید و مسائل بسیار دیگر متاسفانه تفکرات عامیانه چه از طرف خانواده دختر و چه از طرف خانواده پسر بیداد میکند و موجبات ایجاد مشکلاتی مانند شما بصورت بسیار در جامعه وجود دارد و ایشه اختلافات بیشتر بزرگان به اصطلاح دانا از اعمال خام دختر و پسر ایجادشده مثلاً فرقی نداشته چه دختر و چه پسر از روی سهو به یکی از اعضاء خانواده مقابل سلام نداده یا ندیده پشتش به آنها بوده و... این میشود دست آویز اختلافات لذا یکی از شماها باید کوتاه آمده و خانواده را به صبر تشویق کند نه به اختلاف دامن زد لذا بیانات شما در مورد عقد درست است اما موجبات نفقه و حقوق زن انجام تکالیف مشترک بوده ولاغیر و تنها و فقط مهریه بوده که قابل مطالبه توسط دختر میباشد آنهم با شرایط بالا اگر رابطه وجود داشته مهریه کامل و اگر نداشته نصف در ضمن این نکته را گوشزد کنم جهیزیه از واجبات تشکیل زندگی مشترک نبوده و نیست و در شروع زندگی مشترک اصل وجود و قبول دختر بوده و تهیه مسکن و اساس البیت وظیفه شوهر بوده که متاسفانه باب شده دختر باید اساس البیت داشته باشد لذا همانگونه که هدایا به شوهر مسترد شده اساس البیت هم وظیفه همسر بوده تا زمینه ساده یک زندگی ساده و ابتدائی را فراهم کند فقط شما اظهار نامه آمادگی زندگی مشترک بفرستید انشالله مشکل شما حل خواهد شد در مورد شما گوشزد نصیحت دوست عزیزم جناب حکمت مبنی بر ارسال اظهار نامه کارساز خواهد بود انشا الله از مطالب ارائه شده توسط دوستان بتوانید جمع بندی و پاسخ خود را دریافت نموده باشید این نظر بنده میباشد
پاسخ
مخاطب محترم به گفته خود شما،هم اکنون شما زن و شوهر هستید...و بحث نامزدی مطرح نیست...اگر به پاسخ های بنده و همکارانم دقت کرده باشید ،جواب شما داده شده......اینکه از شما تمکین نخواسته و ..... دلیلی برای گرفتن نفقه نمیباشد..شرط دادن نفقه به شما فقط و فقط تمکین است ....پس نفقه شامل شما نمیشود ...مگر از حق حبسی که جناب حکمت فرمودند استفاده کرده و در دادگاه قید کنید که دلیل عدم تمکین از جانب شما به این دلیل بوده که درخواست مطالبه مهریه را از همسرم نمودم و تا زمانی که مهریه به من داده نشده من تمکین نخواهم کردبنابراین .....امتناع‌ زوجه‌ از تمكين‌ به‌ حق‌ مي باشد و تا مهر را دريافت نكرده‌ حق‌ دارد تمكين‌ نكند و اين‌ كه‌ زوج‌ نمي تواند مهريه‌ را پرداخت‌ كند موجب‌ از بين‌ رفتن‌ حق‌ زن‌ نخواهدشد. علاوه‌ بر اين‌ كه‌ ممكن‌ است‌ با قرض‌ گرفتن‌ و يا فروختن‌ چيزي ، امكان‌ پرداخت‌ مهريه‌ براي‌ او فراهم‌ شود.اين‌ نظريه‌ را مرحوم‌ صاحب‌ جواهر تأييد مي كند و شهيد ثاني‌ نيز در مسالك‌ همين‌ نظريه‌ را پذيرفته‌ است .8فقهاي‌ معاصر نيز همين‌ نظريه‌ را پذيرفته اند
دختري‌ كه‌ به‌ عقد فردي‌ درآمده‌ و هنوز مدخوله‌ نيست ، از شوهرش‌ تقاضاي‌ نفقه‌ مي نمايد، اما شوهرمي گويد تا زن‌ تمكين‌ نكند، نفقه اش‌ را نمي دهد و زن‌ هم‌ اظهار مي دارد كه‌ تا تمام‌ مهريه‌ را نگيرد، تمكين‌ نمي كند، آيااو مستحق‌ نفقه‌ حال‌ و گذشته‌ هست‌ يا نه ؟
امام‌ خميني‌ (ره )
«در فرض‌ مسأله‌ كه‌ زن‌ براي‌ گرفتن‌ مهريه‌ تمكين‌ نكرده ، نفقه‌ ساقط نمي شود

خودت هستی

پاسخ
باسلام
خانم دادخواه بنده با نظر اقلیت موافقم و نیز نظر مرحوم کاتوزیان موید و موافق نظر اقلیت می باشد
اما چون نظر اقلیت منطبق با واقعیت و حقیقت می باشد همیشه در انزوا قرار گرفته و در نتیجه همیشه شاهد بی عدالتی در مراکز قضایی هستیم
بقول جناب تیموری استرداد هدایای نامزدی ۱حکم نص و صریح است و مستحضرید که اجتهاد در قبِل نص جایز نیست
باز منتظر نظر دوستان و حضرتعالی خواهیم بود
پاسخ
پاسخ خانم دادخواه در مورد نظر امام و فقها صحیح بوده به شرطی که زندگی مشترک توسط زوج مهیا و زوجه تمکین نکند و از حق حبس استفاده نماید ولی در عمل قبل از هر ادعایی باید توسط مدعی موضوع به اثبات برسد چون مطابق قانون و اصول محاکمات و دادرسی آوردن بینه با مدعی بوده و از طرف مقابل نیز نافی را نفی کافیست پس اظهار نظرهای بنده و دوستان همگی فروضات و راهکارهای مورد نظر بوده و ملاک نظر قاضی بوده لذا به فرض محال و قطعیت حق با یک طرف دعوی باشد و قاضی نظرش طرف مقابل باشد هیچ کس نمیتواند به قاضی چیزی بگوید و یا محکومش کند خلاف قانون عمل کرده مگر در موارد امری قانون لذا شما تا زمانی که مکاتبات قانونی (ارسال اظهار نامه و پاسخها)انجام نشود و اقدام به اقامه دعوی نکنید بیانات بنده و دوستان جنبه ارشاد داشته ولی در آخر نظر در آخر تصمیم قاضی رسیدگی کننده بوده و در نهایت اصل حکم متعلق به خداست چه بسا حکامی ظلمی بکند که از دست شخص خارج اما خداوند در این دنیا متخلف را چنان مجازاتی بکند که باعث عبرت مدعیان صاحب قدرت شود هرچند این انسان دوپا نه از تاریخ و نه از عقوبتهای هستی درس و عبرت میگیرد با عرض پوزش از دوستان و کاربران از بیان نصیحت
پاسخ
نظريه شماره ۲۰۶/۷ مورخ ۱۸/۱/۱۳۷۵
«طلا و جواهراتي که زوج به زوجه مي‌دهد اگر به صورت هبه معوض باشد قابل استرداد نيست.»
سؤال: زوج به استناد فاکتورهاي خريد دادخواست استرداد مقداري طلاجات و ساعت مچي که براي همسرش خريده بود مي‌نمايد آيا در صورت اثبات خريد آن توسط زوج، مي‌توان حکم به استرداد آن صادر کرد يا خير؟ و اگر زوجه نيز متقابلاً دادخواست استرداد پارچه کت و شلوار و حلقه طلا و ساعت مچي مردانه داده باشد چه حکمي مي‌توان صادر نمود؟

نظريه اداره کل حقوقي قوه قضائيه
چنانچه احراز شود که تحويل طلا و جواهرات خريداري‌شده براي زوجه يا زوج به عنوان هبه يا عاريه در اختيار طرف مقابل گذاشته شده است در صورت اول با توجه به ماده ۸۰۳ قانون مدني و رعايت بندهاي ذيل آن و در صورت دوم با در نظر گرفتن مقررات مربوط به عاريت قابل استرداد است. اما اگر ثابت شود که اشياي مذکور به صورت هبه معوض رد و بدل شده است در اين صورت قابل استرداد نخواهد بود.
وکلا باید حداکثر تلاش خود را جهت احقاق حق موکل خود با رجوع به مواد قانونی،نظریه مشورتی و...انجام دهند...این نظر شخصی بنده بوده

ضمنا تشکر میکنم از جناب حکمت،جناب عزیزی و جناب تیموری و اگر در این انجمن هستم به این دلیل است که از بزرگوارانی چون شما درس بگیرم.

خودت هستی

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال مهم و فوری hugo_deepred2 5 8,249 ۱۶ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۲۵ : ۱۵
آخرین ارسال: dadkhah
  سوال در مورد ترک انفاق مینا1992 10 16,368 ۳۱ تير ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۳۳ : ۰۷
آخرین ارسال: حکمت
  سوال ، فیلم ستایش... مـــدافـــع عـــدالـــت 3 6,654 ۲۴ خرداد ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۵۹ : ۱۸
آخرین ارسال: مـــدافـــع عـــدالـــت
Brick سوال در خصوص طلاق amirniazi89 4 9,786 ۹ ارديبهشت ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۰ : ۱۴
آخرین ارسال: navid1000
  سوال nah 2 7,167 ۸ آبان ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۵۷ : ۰۲
آخرین ارسال: کامیاب

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان