امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دو مورد سوء استفاده از مدرک و نپرداختن حق السعی
با سلام و تبریک سال نو ممنون از انجمن خوبتون
مهندس عمران هستم حدود 2 سال پیش از طرف یه شرکت با من تماس گرفته شد. و خواستن مدرکم رو برای رتبه بندی و بعنوان کارمند امتیاز آور به اونها بسپرم من به شرط استخدام قبول کردم و اسکن مدارکم رو براشون ایمیل کردم بعد از یه ماه بهم گفتن مدرکت بدرد ما نمیخوره
الان که دو سال میگذره، 2 هفته پیش متوجه شدم از طرف شرکت فوق الذکر برام بیمه رد میشه به سایت ساجات رفتم دیدم جهت رتبه بندی هنوز استفاده نشده اما تو این دو سال مبلغ 3 میلیون تومن هر ماه برام بیمه رد شده است. با مدیر عامل شرکت تماس گرفتم گفت یه خانم مدرک شما رو داده و 6 میلیون گرفته رفته و ما هم کلاه سرمون رفته ازش قبول نکردم گفتم مگه اصلا با عقل جور در نمی آد
الان بهم گفتن دو راه وجود داره دادگستری به جرم جعل سند و سو استفاده که چون مدارکم ناقصه و نمیدونم دقیقا برای چه کاری استفاده شده نمیدونم چیکار کنم راه دوم اداره کار و ادعای حقوق و مزایای بیمه رد شده هست ضمنا همزمان با پرداخت بیمه از شرکت فوق اذکر حدود 4 ماه در دو شرکت و حدود18 ماه در یک شرکت دیگر هم مشغول بکار بوده ام و بیمه ام رد میشده از شما استادان گرامی خواهشمندم در هر دو راه حل اشاره شده بنده رو راهنمایی کنید تا موارد و مشکلات پیش رو رو بدونم
پاسخ
سلام
متقابلآ سال نوبرشمامبارک
1-شرکتی که ازاسکن مدرک شمااستفاده کرده باشد هیچگونه مسئولیتی برای شما ندارد چه انکه اسکن بدون اصل آن مانند یکبرک کاغذ فاقد محتوی ومشمول ماده96قانون ائین دارسی مدنی است
2-ازاینکه حق بیمه شما ماهیانه ازدوشرکت همزمان به حساب سازمان بیمه تامین اجتماعی واریز شده جای ابهام دارداگرچنین مواردی واقعیت داشته باشد به نفع شمابوده نه به ضررشما
3-اینکه ازشرکتی که ازمدرک تحصیلی شمااستفاده سوء بدون مجوز نموده باشد میتوانید شکایت بکنید اما اینکه تقاضای حقوق ومزایای دوران اشتغال رانمائید به نظربنده جای ابهام دارد وناممکن است تانظردوستانم چه باشد؟
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
ممنون از پاسخگویی شما درست است بنده در جایی مشغول بکار هستم که بیمه برایم پرداخت می شود البته از نظر قانون کار منعی برای کار همزمان در دو جا وجود ندارد شرکت فوق الذکر با توجه به این که سابقه کار بنده بالا هست جهت دریافت رتبه بالاتر نیاز به افراد با سابقه کار دارند که البته اقدام به اجاره مدرک میکنند که غیر قانونی است و دور زدن قانون ثبت شرکت ها. حتما می بایست فرد امتیاز آور در شرکت استخدام باشد با چه عنوانی باید شکایت کنم آیا جهت شکایت کیفری است؟
بالاخره استفاده از این مدرک برای شرکت فایده مالی زیادی داشته آیا میتوان جهت دریافت غرامت اقدام نمود. در مورد اداره کار و شکایت مبنی بر انجام کار با قرارداد شفاهی با استناد به بیمه پرداخت شده و عدم دریافت حق السعی از طرف کارفرما(شرکت فوق) چه مواردی باید لحاظ شود
پاسخ
عرض شودحضورتان درمحاکم ما آنجا که قاضی ناتوان ازتصمیم قضائی است رجوع به کارشناس مینماید باتوجه به سوابق جنابعالی به نظرمیرسد خودتون کارشناس برای موضوع هستید وبیش ازبنده تبحردارید اما
1-آن خانمی که مدرک نظام مهندسان یاتحصیلی راتحویل شرکت متخلف داده چه کسی بوده ؟
2-آیا مدارک تحویلی شما برابر اصل شده یاخیر واگرشده چه کسی آنرا برابراصل کرده است؟
3- ثبت شرکت ها واداره کار بدون قراردادباشما چگونه به صرف مدرک وبدون حضورشما قبول مدیریت شمارادرشرکت موصوف نموده اند؟
بنده هرچه ارسالی شمارامطالعه نمودم ازمنظرقوانین اداری اعمال شرکت بدون رضایت شما برایم ابهام دارد
ازدوستان ارجمند خواهش میکنم اگرنظری دارند اعلام نمایند
ما بیشتر،
پاسخ
بازم تشکر میکنم از توجه شما
با توجه به سوال های شما عزیز
1_اون خانم رو من ندیدم شایدم منشی همین شرکت بوده شماره من رو از طریق نظام مهندسی پیدا کرده و ما فقط تماس تلفنی داشتیم این که اون خانم مدرک بنده رو داده و پول گرفته ادعای مدیر عامل شرکت هست و اصلا توجیه پذیر نیست یه نفر بدون وکالت از شخص دیگری مدارک کسی رو بگیره اونم به مدیر عامل خبره
2_مدرک رو خودم کپی برابر اصل کردم ایمیل کردم براشون
3_ کسب رتبه بندی یا grade از طریق استانداری اعطا می شود و برای گرفتن رتبه یا رتبه بالاتر شرکت می بایست افراد با سابقه رو معرفی کنه. مرکز اصل رو بر این میزاره که اون شخص در اون شرکت کار میکنه و کنترلی انجام نمیشه و این باب اجاره مدرک شده
با جمیع جهات لطفا اگه مقدور هست سوالات مطرح شده بنده رو جواب بدید

با دو شرط 1_ اگر بخوام از طریق قوه قضاییه اقدام کنم باید ادعا کنم که از مدرکم بدون اذن من استفاده شده
2 اگر بخوام اداره کار مراجعه کنم باید اعلام و ادعا کنم که در این شرکت مشغول به کار بود ه ام
بر این اساس لطفا با توجه به سوالات قبلی در هر کدام از موارد گفته شده بنده چه مراحلی رو باید طی کنم
مثلا اگه برم اداره کار و بگم بنده 2 سال تواین شرکت با قرارداد شفاهی و بر اساس بیمه پرداخت شده شماره فلان تامین اجتماعی کار میکردم و شرکت حقوق بنده رو پرداخت نمیکند چه مواردی برام پیش میاد و چه پیش بینی هایی باید انجام بدم
پاسخ
درخصوص جنابعالی راه هایمتفاوتی وجوددارد
1-ادعای جعل واستفاده ازسندمجعول نسبت به رتبه بندی وتاسیس شرکت ازمدیرشرکت وشخص ناشناس(آن خانم)بنمائید
الف-مطالبه حقوق ومزایا ازطریق اداره کاربنمائیدآنهم نه براساس قراردادشفاهی بلکه به استناد پرداخت حق بیمه وسوابق موجوددرشرکت ازجمله مدارک پیش گفته
ب-ازمحاکم حقوقی دعوی ابطال مجوزتاسیس شرکت را به علت عدم وجودشرایط وحیله وتقلب دراخذ مجوز نمائید(ضمنآ این امرپس از اثبات جعل هم قابلیت دادخواست دارد)
ضمن اینکه شما باتوجه به موارد اعلامی چنانچه درهرمحکمه ای اعلام نمائید
بنده 2 سال تواین شرکت با قرارداد شفاهی و بر اساس بیمه پرداخت شده شماره فلان تامین اجتماعی کار میکردم ،هیچ مسئولیتی متوجه شما نیست زیرا پرداخت حق بیمه خوداقراری علیه کارفرما میباشد واقرارنیزدرقوانین ما ملکه دلائل است
درنهایت چون سئوال جنابعالی تخصصی بود بنده نیز درحداستنباط خودازفرمایشات پاسخ دادم ازدوستان ارجمندم چنانچه ایراداتی برپاسخ هست تقاضای استفاده ازنظررات ارزشمندشون رادارم
ما بیشتر،
پاسخ
با تشکر فراوان
فرمایشات شما بزرگوار مفید بود انشالا دوستان دیگر هم نظراتشون رو بدند تا به یه جمع بندی برسیم و امید به خدا بهترین راه رو انتخاب کنیم به نظر شما بهتر نیست اسم اون خانم مجهول رو نیارم و فقط به شکایت از اون شرکت اکتفا کنم
پاسخ
مخیر هستید ازاون خانم هم شکایت کنید یااینکه اسمی از اون نبرید
همانطور که فرمودید منتظرپاسخ دوستان درجمع بندی هستیم؟
ما بیشتر،
پاسخ
با سلام خدمت مخاطب محترم و دوست عزیزم جناب حکمت با عنایت به سوالات و پاسخهای ارائه شده توسط دوست عزیز و بزرگوارم جناب حکمت مخاطب محترم با عنایت به بیانات شما موارد مذکوره شما مشمول جعل نبوده مشمول سوء استفاده از کپی مدارک ارسالی بوده و شما به نظر بنده باید دادخواست تامین دلیل داده و نسبت به اشخاص سوء استفاده کننده اعم از حقیقی و یا حقوقی دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام همکاری با جلب نظر کارشناس نمائید این نظر و برداشت بنده از بیانات شما و عرایض دوست عزیزم جناب حکمت میباشد شاید دوستان استدلال بهتری در این مورد داشته باشند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
با سلام و تشکر خدمت دوستان تیموری و حکمت
چند سوال مطرح میشود اول اینکه کارشناس متخصص چه زمینه ای باشد؟
دوم با توجه به اینکه همکاری واقعی صورت نگرفته و تنها از مدرک استفاده شده آیا می شود درخواست اجرت المثل کرد
ضمن اینکه اگر بخواهم از طریق اداره کار اقدام نمایم برای مراجعه و شکایت در اداره کار بنده می باید مدعی کار در مدت پرداخت بیمه توسط شرکت باشم . که در صورت شکایت در دادگستری با ادعای سوء استفاده از مدرک خود منکر انجام کار می شوم و دیگر توجیهی برای مراجعه به اداره کار نیست و در صورت بی نتیجه ماندن شکایتم در دادگستری عملا راه خود برای مراجعه به اداره کار را هم میبندم و برعکس در صورت مراجعه به اداره کار و ادعای انجام کار راه را برای طرح دعوی در دادگاه

و یک سوال مهم دیگر مدیر عامل شرکت مدعی است که مدرک بنده را در عوض 6 میلیون پول دو سال گذشته از یه خانم گرفته و مدعی است که با اوشون قرارداد داره و فکر میکرده که صاحب مدرک (بنده)با رضایت مدرک را به آن خانم جهت واگذار کرده ام
البته فکر میکنم این صحبت ها محل قانونی ندارد لطفا راهنمایی کنید
ضمنا از دوستان تقاضا دارم در مورد طرح دعوی در اداره کار بیشتر راهنمایی کنید
پاسخ
سلام
بنده نیزازفرمایشات دوست عزیزم جناب آقای تیموری تمکین نموده به عرض میرساند
برداشت بنده ازفرمایشات استاد تیموری
1-فعلآ ازشورای حل اختلاف دادخواست تامین دلیل بدهید تابعد ها حرف ومستندات شان را تغییرندهند.
2-بعدارتامین دلیل بهترین دادخواست مطالبه اجرت المثل است.
3-اینکه به آن خانم پول داده وچراداده درتامین دلیل مشخص خواهدگردیددقیقآادعای مدیرعامل شرکت فاقد محمل قانونی است ناچاراست ازشرکت دفاع کند.
4-تامشخص شدن نتیجه تامین دلیل درخصوص شکایت به اداره کارنمیتوان اظهارنظرنمود
موفق باشیدوسرفراز
ما بیشتر،
پاسخ
درود بر شما
با توجه به این که شورای حل اختلاف حداکثر 5 میلیون تومان را مورد بررسی قرار میدهد آیا نباید به دادگاه مراجعه نمود ضمنا کارشناس تامین دلیل باید دارای چه تخصصی باشد
پاسخ
سپاس ازشما
چرامیدانم صلاحیت شورای حل اختلاف تا5میلیون تومان است اما پاسخ آن جهت تامین دلیل بماند برای پس ازحصول نتیجه؟
دراموردادگاه وتعیین کارشناس کاررابه کاردان یعنی رئیس شورا بسپارید زیرا کارشناس توسط شما قابل انتخاب نیست ضمن اینکه درجهت کسب تجربه درآینده اگرخواستید کارشناس شوید
ازمنظرقانون نه کانون کارشناسان ،نظرکارشناس ازباب طریقت است نه موضوعیت چنانچه نظرکارشناس بااوضاع واحوال قضیه مطابقت نداشته باشددادگاه میتواند به میل خودرفتارنماید

ازهمه مهمتر اگر جنابعالی به فرموده فکرمیکنید حق السعی شما جهت تامین دلیل بیش از5میلیون تومان است پیشنهاد میکنم طبق نظرخودتان دادخواستی تنظیم وبرمبنای تا یک میلیون تومان یک ونیم درصدبیش ازآن2درصدتمبر باطل نموده وبه دادگاه جهت تامین دلیل ارائه نماییدچون واقعآ هزینه دادرسی نسبت به سایرمشاغل که الزامات قانونی ندارند حداقل ویارانه ای است
یک رئیس دادگاه تجدیدنظربامدرک دکتری با دومستشاربا تجربه حداقل کارشناسی ارشدبه یک دعوی غیرمالی با 15500تومان رسیدگی مینماینددرصورتی که یک کاشناس برای تعیین یک کارشناسی تا یک میلیارد تومان بیش از 3میلیون میگیرد باقی قضایا بماند؟
آرزوی موفقیت برای شما
ما بیشتر،
پاسخ
با سلام
فوق لیسانس مهندسی آب هستم. سال90 از یه شرکتی برای کار باهام تماس گرفتن،منم رفتم گفتن باید مدارک کپی برابر اصل تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی و مدارک تحصیلی ارشد و کارشناسی رو بیاری. منم تو محضر مدارکمو کپی برابر اصل کردم و به همراه سفته چندمیلیونی دادم به شرکت. حدود 11 ماه کار کردم و به علت اتمام قرارداد نرفتم. چندساله که هی میرم دنبال سفته ها و مدارکم تا اینکه دو روز پیش باهام تسویه کردن حقوق مانده و سفته هامو دادن، اما گفتن مدارکتو نمیدیم. بعد گفتن اگه میخوای از مدارکت،شرکتهای دیگه استفاده کنن به ما خبر بده منم گفتم کسی جرات همچین کاری رو نداره منم همچین قصدی ندارم.
الان خیلی نگران مدارک کپی برابر اصلم هستم. آیا میتونن بدون اطلاع من به صورت غیرقانونی از مدارکم استفاده کنن؟
البته من چندبار به استانداری قسمت ثبت شرکتها مراجعه کردم تا ببینم از مدارکم استفاده کردن یا نه، اما اونها راهنمابیم نکردن.
ممنون میشم که پاسخمو بدین با تشکر
کاش کسی به فکر کلاهبرداری نبود و همه یه زندگی آروم داشتن. این دویدنها تا کجا!!!!!مقصد خاک هست
پاسخ
مخاطب گرامی sahar khanoom
فرموده ها وراهنمائی جناب اقایان حکمت وکامیاب را مرعی بفرمائی ومجری باشید مسلما حقی ازتان تضعیع نخواهدشد وبه حقوق حقه خودنائل خواهیدشد
پاسخ
(۷ خرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۳۰ : ۱۵)کیومرث بتیانه نوشته است: مخاطب گرامی sahar khanoom
فرموده ها وراهنمائی جناب اقایان حکمت وکامیاب را مرعی بفرمائی ومجری باشید مسلما حقی ازتان تضعیع نخواهدشد وبه حقوق حقه خودنائل خواهیدشد

سلام ممنونم. فقط نمیخواستم بی گدار به آب بزنم. Confused پس من از شرکت در اسرع وقت شکایت میکنم با تشکر
کاش کسی به فکر کلاهبرداری نبود و همه یه زندگی آروم داشتن. این دویدنها تا کجا!!!!!مقصد خاک هست
پاسخ
(۱۴ فروردين ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۱۶ : ۱۵)sorosh_engineer نوشته است: با سلام و تبریک سال نو ممنون از انجمن خوبتون
مهندس عمران هستم حدود 2 سال پیش از طرف یه شرکت با من تماس گرفته شد. و خواستن مدرکم رو برای رتبه بندی و بعنوان کارمند امتیاز آور به اونها بسپرم من به شرط استخدام قبول کردم و اسکن مدارکم رو براشون ایمیل کردم بعد از یه ماه بهم گفتن مدرکت بدرد ما نمیخوره
الان که دو سال میگذره، 2 هفته پیش متوجه شدم از طرف شرکت فوق الذکر برام بیمه رد میشه به سایت ساجات رفتم دیدم جهت رتبه بندی هنوز استفاده نشده اما تو این دو سال مبلغ 3 میلیون تومن هر ماه برام بیمه رد شده است. با مدیر عامل شرکت تماس گرفتم گفت یه خانم مدرک شما رو داده و 6 میلیون گرفته رفته و ما هم کلاه سرمون رفته ازش قبول نکردم گفتم مگه اصلا با عقل جور در نمی آد
الان بهم گفتن دو راه وجود داره دادگستری به جرم جعل سند و سو استفاده که چون مدارکم ناقصه و نمیدونم دقیقا برای چه کاری استفاده شده نمیدونم چیکار کنم راه دوم اداره کار و ادعای حقوق و مزایای بیمه رد شده هست ضمنا همزمان با پرداخت بیمه از شرکت فوق اذکر حدود 4 ماه در دو شرکت و حدود18 ماه در یک شرکت دیگر هم مشغول بکار بوده ام و بیمه ام رد میشده از شما استادان گرامی خواهشمندم در هر دو راه حل اشاره شده بنده رو راهنمایی کنید تا موارد و مشکلات پیش رو رو بدونم
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مالیات و مسئولیت های استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی masoudfn 3 1,565 ۱۳ بهمن ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۴۹ : ۱۷
آخرین ارسال: پونه تندرو
  ابهام رای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد salirezae 0 5,274 ۱۷ مرداد ، ۱۳۹۷, ساعت --> ۱۹ : ۱۹
آخرین ارسال: salirezae
  ابهام در مورد یک پرونده ya30n 1 5,886 ۳ مرداد ، ۱۳۹۷, ساعت --> ۴۵ : ۲۰
آخرین ارسال: vakil
  سو استفاده از مدارک و اطلاعات و سیمکارت و تعویض ان بدون اختیار و اط amirdiba 1 4,939 ۱۲ دي ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۰۴ : ۱۷
آخرین ارسال: حکمت
  استفاده از مدرک دانشگاهی اینجانب جهت رتبه بندی بدون اطلاع اینجانب erfaan28 1 4,130 ۳۰ آبان ، ۱۳۹۵, ساعت --> ۲۰ : ۰۹
آخرین ارسال: حکمت

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان