امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در مورد حقوق معوقه
سلام.
من 16 ماه در يك مغازه‌ي تبليغاتي به عنوان طراح و اپراتور دستگاه برش ليزر مشغول به كار بودم. بر طبق توافق شفاهي قرار بود تا من يك سوم از درآمد مغازه را به عنوان حقوق دريافت كنم اما هيچ قرارداد كتبي‌اي نوشته نشده و بيمه هم نبوده‌ام و فيش حقوقي هم ندارم. اما شاهدان متعددي مي‌توانند كار كردن من در طي اين مدت را تاييد كنند و حداقل بيست نفر اعلام كرده‌اند كه برگه‌ي استشهاد را امضا خواهند كرد. الان نزديك دو ماه است كه من بر اثر اختلاف با صاحب مغازه از محل كار خودم بيرون آمده‌ام و صاحب مغازه مقداري از حقوق معوقه‌ي مرا كه نزديك به 5 ميليون تومان است پرداخت نمي‌كند.
1- بر اساس ماهيت قرارداد شفاهي كه بر مبناي تقسيم سود به صورت شراكتي بوده آيا من امكان اين را دارم كه در اداره‌ي كار و امور اجتماعي شكايت كنم؟
2- اگر بخواهم بابت بيمه نبودن خود شكايت كنم چطور؟ آيا چون توافق شفاهي ما به صورت شراكتي و تقسيم سود بوده و حالت كارگر و كارفرمايي نداشته آيا ايشون مي‌تونه بابت بيمه نكردن من عذر داشته باشه؟
3- اگر بخواهم بابت دريافت حقوق معوقه‌ي خود شكايت نمايم بهترين راه كدام است و نزد چه مرجعي بايد شكايت كنم؟
پيشاپيش بابت وقت گذاشتن براي پاسخ تشكر مي‌كنم.
پاسخ
مخاطب محترم با عنایت به توضیحات حضرتعالی به نظر بنده در مورد سوال اول شما این موضوع اختلافی بوده عده ای میگویند بله میتوان شکایت نمود عده ای مخالف این نظر هستند و بیان میدارند چون شما عملاً تحت عنوان کارگر آنجا کار نمیکرده اید بلکه عملاً شریک نسبت به در آمد حاصله از کار بوده اید و صاحب مغازه ماشین آلات در اختیار شما گذاشته و شما کار مینموده اید لذا ذاتاً قانون نسبت به عنوان کارگر تعریف خاص داشته یعنی کار در مقابل حقوق معین نه اینکه شریک بر درآمد کل لذا از نظر بنده ابتدا جمع کردن استشهادیه و شکایت در اداره کار ضرری برای شما ندارد
در مورد سوال دوم شما با توجه به پاسخ اول شما عملاً شریک در در آمد بوده و کارگر نبوده اید لذا پرداخت بیمه وظیفه کارفرما بوده نه شریک لذا باز هم ادامه پاسخ قسمت اول باعث میشود در صورت اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی ایشان کلیه حق و حقوق شما را پرداخت کند لذا اقدام اول تکلیف شما را مشخص میکند
پاسخ به سوال سوم شما به نظر بنده شما اقدامتان را بکنید و در صورت قبول اداره کار کلیه حق و حقوق خود را دریافت خواهید نمود و در صورت عدم قبول اداره کار شما باید کلیه اسناد و مدارک مربوط به کارهای انجام شده توسط شما و اسناد مبالغ دریافتها و پرداختهای خود را جمع آوری و در صورت توانایی اثبات طلب چون مبلغ طلب شما بنا به بیان خودتان پنج میلیون تومان میباشد به شورای حل اختلاف محل کارگاه و یا شورای حل اختلاف صنف مربوطه مراجعه و نسبت به ارائه دادخواست مطالبه وجه اقدام کنید و در صورت نداشتن اسناد و مدارک استشهادیه ای تنظیم که دو تا چهار نفر شهود که از حساب و کتاب شما با ایشان اطلاع دقیق داشته و طلب شما را تایید میکنند آنرا امضاء و جهت ارائه دادخواست اقدام کنید در غیر اینصورت دست شما به جایی به نظر بنده نمیرسد و همچنین در این حالت مشمول قانون کار هم نمیباشید اینم نظر بنده با توجه به قانون کار و قانون مدنی بوده شاید دوستان نظر بهتر داشته باشند تا بتوانید شما با استفاده از این نظرات به حق قانونی خود برسید
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهنمایی در مورد موضوع پژوهش nina58 0 989 ۱۰ شهريور ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۲۷ : ۱۶
آخرین ارسال: nina58
  سوال در مورد قانون کار vrsh 10 18,347 ۱۲ دي ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۴ : ۱۲
آخرین ارسال: mahsa-alp
  دریافت حقوق مستمری _RooT 3 5,567 ۲۸ شهريور ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۳۷ : ۲۳
آخرین ارسال: کامیاب
  دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره ya30n 3 5,291 ۳۰ بهمن ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۲۶ : ۱۴
آخرین ارسال: کامیاب
Photo انتقال مورد اجاره بغير و بررسي رابطه مستاجر جز با مستاجر كل و مالك as-eskandari 0 4,144 ۱ مرداد ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۵۶ : ۰۴
آخرین ارسال: as-eskandari

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان