امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تقسیم ما ترک
با عرض سلام و خسته نباشید
ما 7 نفر از وراث پدرم هستیم و از 7 نفر 3 نفر موافق فروش سرقفلی که ما ترک می باشد هستند و 4 نفر موافق نیستند با توجه به اینکه سرقفلی قابل تقسیم نیست و بدون اذن مالک قابل انتقال نمی باشد،آیا می توان با ارایه دادخواستی با وجود 3 تن از خواهان و با استناد به مواد قانونی 300و317 امور حسبی از دادگاه از دادگاه در خواست فروش سرقفلی کرد؟ و قابل رسیدگی می باشد؟از حضر تعالی قلبآ سپاسگزاری
می کنم که بنده را راهنمایی می کنید تا با استناد به کدام مواد قانونی دادخواست تسلیم دادگاه کنم.

با سپاس فراوان
پاسخ
سلام
دوست عزیز فروش سرقفلی بین وراٍ ث نیاز به کسب مجوز ازمالک نداردشما میتوانیدهریک ازوراث که تمایل به خریدداشت آنرا بفروشید درجائی برای انتقال سرقفلی نیاز به کسب رضایت مالک است که به غیروراث بخواهد انتقال یابد
به نظر بنده موافقت بعض وراث وعدم موافقت بعض مانع تضییع حقوق قانونی مالک نمی باشد
علی ایحال آنلاین بودی صرفا مزید اطلاع پاسخ دادم منتظر پاسخ دوستان هستیم
پاسخ
با عرض خسته نباشید خدمت دوستان پیرو نظر دوست عزیزم و به جهت تکمیل عرایض ایشان معروض میدارم هریک از وراث نسبت به سرقفلی موجود حق داشته و هرکدام منفرداً و یا متفقاً حق استیفای حقوق خود را دارند و حتی هم اکنون هریک از وراث میتوانند علیه هرکس و یا کسانی که استیفای منفعت میکنند دادخواست اجرت المثل نیز بدهند چون در اینگونه موارد دیده ام که بعضی از وراث سوء استفاده کرده و در آنجا در آمد داشته و حق وراث دیگر را نمیدهند و با توجه به توضیحات جناب حکمت به نظر بنده شما به همراه هریک از وراث که با شما هم عقیده هستند به صورت منفرد و یا متفق و باهم ابتدا باید اظهار نامه ای به طرفیت وراث مخالف جهت روشن نمودن تکلیف حقوقتان ارسال کنید و سپس در صورت عدم توافق بین وراث دادخواستی به طرفیت وراث مخالف به همراه مالک ملک به جهت فروش و انتقال دادخواست بدهید اگر وراث که مخالف فروش بوده قبول به خرید کنند نظر دوستم جناب حکمت در این خصوص صحیح بوده و مالک هیچگونه حقی در مورد انتقال سرقفلی ندارد و اگر نخواهند بخرند ابتدا مالک بر اساس قیمت کارشناسی حق داشته و در صورت عدم تمایل مالک ملک به مزایده گذاشته شده و هریک از طرفین دعوی وراث و مالک حقوق خود را استیفا خواهند نمود این نظر بنده بوده شاید دوستان دیگر نظرات دیگر داشته باشند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
با عرض سلام خدمت جناب حکمت و جناب تیموری
در ابتدا از شما دو بزرگوار بابت پاسخگویی تشکر می کنم و لازم به ذکر است که بنده قصد خرید سهم دیگر وراث را ندارم و هدف من ار ارایه این دادخواست بر طبق مواد قانونی 300 و 317 امور حسبی،رسیدگی دادگاه و به مزایده گذاشتن سرقفلی به توسط دادگاه می باشد و با توجه به اینکه ارایه دادخواست برای تجویز انتقال منافع باید تمامی وراث اقدام کنند و برای کل سرقفلی تجویز انتقال منافع صادر می گردد و با ارایه دادخواست تعدادی از وراث قابل رسیدگی نیست و با شکایت تعدادی از وراث حکم تجویز اتتقال منافع صادر نمی گردد و با وجود این اشکالات چگونه می توان سرقفلی را به مزایده گذاشت؟
جناب تیموری شما فرمودید که اظهارنامه ای ارسال کنم برای وراثی که موافق فروش نیستند و تصمیمی برای خرید ندارند.ممکن است مرقوم بفرمایید این اضهارنامه را چگونه و با چه محتوایی و از چه طریقی ارسال کنم؟و این دادخواستی که فرمودید را به طرفیت وراث مخالف و مالک به عنوان خوانده در یک دادخواست ارایه کنم دادگاه ایرادی نمی گیرد؟و این دادخواست با چه موضوعی باشد؟آیا این دادخواست بنده با ذکر مواد قانونی بالا برای تقسیم ما ترک نتیجه دارد و دادگاه اقدام به فروش می کند؟
پاسخ
باسلام
سئوال جنابعالی ابهامی بربنده ایجاد نموده درصورت امکان رفع ابهام فرمائید
چه کسانی درحال حاضرازملک موصوف استیفاء منفعت می کنند
موافقان فروش یامخالفان فروش؟
آیاماترک دیگری ازمرحوم پدرتان باقی مانده یا صرفآ همین مغازه است؟
پاسخ
با سلام
جناب حکمت کسی از سرقفلی در حال حاضر استفاده نمی کند و در مغازه بسته هست
و همین سرقفلی را پدرم دارد و ما 7 نفر از وراث پدرم هستیم که 3 نفر موافق فروش هستند.
به نطر حضرتعالی من باید چه کار کنم تا بتوانم از طریق دادگاه سرقفلی را در مزایده بگذارم
با توجه به اینکه کسی قصد خرید سهم دیگری را ندارد.ممنون میشم اگربنده راهنمایی کنید

با سپاس
پاسخ
دوست گرامی حضرتعالی با عنایت به اشاره صریح خود پاسخ اعمال حقوقی لازمه را با منبع قانونی ارائه نموده اید لذا با عنایت به پاسخ اخیر شما معروض میدارم در این حالت همانگونه که عرض کردم فروش سرقفلی توسط ذینفع یا با اذن مالک است و یا با اذن قانون و باید با رعالیت اصول و قواعد قانونی صورت پذیرد لذا در مورد شما همانگونه که گفتم تک تک وراث ذینفع بوده و هریک به صورت مستقل میتوانند از طریق محکمه استیفای حقوق و درخواست تقسیم ترکه و فروش آنرا بنمایند و دلیل طرفیت مالک و وراث ذی نفع بودن هریک از آنها در حق سرقفلی و حقوق مالکانه بوده و به هیچ عنوان دادگاه دادخواست فروش سرقفلی را از طرف احدی از وراث رد نخواهد نمود به این استدلال که باید حتماً و قانوناً کلیه وراث و یا مالک در این دعوی حضورداشته باشند عده ای بعنوان خواهان و یا عده ای بعنوان خوانده چون قانوناً هم ذی نفع بوده و هم محق از باب حقوق و تکالیف قانونی پس لازمه اینگونه دادخواستها حتماً و قانوناً اینگونه بوده و در غیر اینصورت دادخواست شما رد خواهد شد امیدوارم توانسته باشم پاسخ شما را مستدل داده باشم این نظر شخص بنده بوده شاید دوستان دیگر نظرات دیگر و بهتری داشته باشند
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دادگاه صلاحیتدار برای تقسیم ترکه vakil 2 7,401 ۱۰ خرداد ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۵۵ : ۰۰
آخرین ارسال: Mrs Afshoon

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان