امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افراز
سلام
دارای 3 دانگ از زمین 1200 متری با سند مشاع هستم.........که شرکا( که چند نفر وارث هستند ) تمایل به خرید وفروش و یا تفکیک ندارند..........برای اقدام قانونی باید از کجا شروع کنم؟؟؟
پاسخ
با سلام خدمت شما دوست گرامی
طبق ماده ی 1 قانون افرازو فروش املاک مشاع که مقرر می دارد :
ماده اول - افراز املاك مشاع كه جريان ثبتي آنها خاتمه يافته اعم از اينكه در دفتر املاك ثبت شده يا نشده باشد، در صورتي كه مورد تقاضاي يك يا‌چند شريك باشد با واحد ثبتي محلي خواهد بود كه ملك مذكور در حوزه آن واقع است. واحد ثبتي با رعايت كليه قوانين و مقررات ملك مورد تقاضا‌را افراز مي‌نمايد.
برای افراز ملک مزبور درصورتیکه جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد باید به واحد ثبتی محل وقوع ملک مراجعه نمایید .
پاسخ
(۲۶ مهر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۵۰ : ۰۲)Hamed-babaei نوشته است: با سلام خدمت شما دوست گرامی
طبق ماده ی 1 قانون افرازو فروش املاک مشاع که مقرر می دارد :
ماده اول - افراز املاك مشاع كه جريان ثبتي آنها خاتمه يافته اعم از اينكه در دفتر املاك ثبت شده يا نشده باشد، در صورتي كه مورد تقاضاي يك يا‌چند شريك باشد با واحد ثبتي محلي خواهد بود كه ملك مذكور در حوزه آن واقع است. واحد ثبتي با رعايت كليه قوانين و مقررات ملك مورد تقاضا‌را افراز مي‌نمايد.
برای افراز ملک مزبور درصورتیکه جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد باید به واحد ثبتی محل وقوع ملک مراجعه نمایید .
سلام ممنون از پاسخ شما
ولی آیا برای درخواست از ثبت نیاز به أؤخواست کتبی ( عریضه نویسی دادگاهی ) هست؟
پاسخ
آیا همین قانون رسیدگی به اراضی بی سند و صدور سند اداره ثبت نیز . شامل این زمین میشود؟؟؟؟
پاسخ
برای افراز یا فروش ملک مشاعی نیاز به ارائه ی دادخواست نیست و شما می توانید تقاضا را به صورت کتبی به ثبت بدهید . برای اینکه دقیقاً با چگونگی افراز ملک مشاعی آشنا شوید شما را به لینک زیر راهنمایی می کنم :
http://www.sabttehran.ir/DIndex.aspx?WebForm=58&site=sabttehran&Lang=fa
پاسخ
ضمن عرض سلام پاسخ دوستان محترم آکادمیک بوده به این دلیل که ملک مورد منازعه مشاع بوده درست است که سهم الشرکه هرکس مشخص بوده و قابل افراز می باشد اما محل وقوع ملک مد نظر حضرتعالی مشخص نبوده و همانگونه که فرمودید هیچ یک از ورثه حاضر به حضور نبوده لذا حضرتعالی از نظر بنده هیچ راهی جز ارائه دادخواست به طرفیت صاحبان سهم مشاع را پیشنهاد نمی کنم زیرا حتماً جهت افراز و مشخص نمودن وقوع سهم هر یک از شرکا نیازمند حضور کلیه سهامداران میباشد و ماده یک ناظر بر این می باشد که هریک از سهامداران و شرکا میتوانند به تنهائی تقاضای افراز کنند محل وقوع ملک باید حتماً با توافق شرکاء بوده اما با توجه به عدم همکاری شرکا باید به موجب حکم دادگاه مشخص گردد و در صورت بروز مشکل قرعه در تشخیص محل وقوع لازم است مگر اینگه شرکا طبق توافق نامه قبلی و نقشه از قبل تهیه شده محل وقوع سهم الشرکه خود را مشخص نموده باشند در اینصورت هم باید مجدداً توافق حاصله از طریق مراجع قضائی و قانونی مورد حکم واقع گردد مگر مواردی که توافق نامه و تقسیم نامه در مراجع قانونی صورت پذیرفته باشد بیانات اینجانب برداشت شخصی و عملی بنده بوده در صورت نیاز به مستندات و توضیحات قانونی و حقوقی می توانید در خواست خود را بیان فرمائید
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان