امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشتباه در متراژ مساحت
ضمن عرض سلام و خدا قوت
اینجانب یک واحد مسکونی از یک آپارتمان را به مساحت تقریبی و معین 111 متر مربع در قرارداد پیش خرید نمودم، و در هنگام انتقال سند به نام اینجانب معلوم گردید که طبق افرازنامه و سند رسمی صادره ،مساحت ملک 116 متر اضافه گردیده و با پرداخت مبلغ مازاد سند بنام اینجانب گردید.
پس از 2 سال ،واحد مذکور را به متراژ معین ثبت شده در سند یعنی 116 متر با ذکر این مساحت در مبایعه نامه بنگاه املاک ،معامله نمودم و سند قطعی نیز صادر گردید، اما موقع تحویل ملک چون خریدار اقدام به دریافت وام از یکی از ارگانهای مالی کرده بود ، کارشناس مربوطه به متراژ واحد شک کرده بود که مستلزم مراجعه به اداره ثبت شده ، اما بدلیل نیاز بیش از حد خریدار به اسکان در واحد و زمانبر بودن نوبت کارشناسی اداره ثبت و مشخص نبودن ادعای کارشناس بانک،مورد را موقتاً پذیرفته و بدهی خود را پرداخت و تسویه نمود و واحد را تحویل گرفت. لذا مدتی بعد به من اطلاع داده که پس از انجام کارشناسی های متعدد اداره ثبت ،مشخص گردیده که متراژ واقعی کمتر از متراژ قید شده در سند میباشد( 8 متر کمتر) و اداره ثبت اشتباه نموده است. و مقداری از این مساحت به واحد همجوار در همان طبقه تعلق دارد که خودشان اقدام به اصلاح هر دو سند واحدها نموده اند.
اکنون خریدار دادخواست به طلب حق و حقوق خود نموده است
لطفاً راهنمایی فرمایید
آیا من باید مبلغی به ایشان پرداخت نمایم یا کسیکه واحد را به من فروخته و یا همسایه ای که بر مساحت واحد وی افزوده شده
ضمن آنکه هفته دیگر نوبت حضور در دادگاه را دارم و تسریع در ارسال پاسخ مزید امتنان است
قبلاً و صمیمانه از مشاوره شما کمال تشکر را دارم
پاسخ }
سپاس شده توسط
(۲۲ ارديبهشت ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۴۸ : ۰۰)na_shi نوشته است: ضمن عرض سلام و خدا قوت
اینجانب یک واحد مسکونی از یک آپارتمان را به مساحت تقریبی و معین 111 متر مربع در قرارداد پیش خرید نمودم، و در هنگام انتقال سند به نام اینجانب معلوم گردید که طبق افرازنامه و سند رسمی صادره ،مساحت ملک 116 متر اضافه گردیده و با پرداخت مبلغ مازاد سند بنام اینجانب گردید.
پس از 2 سال ،واحد مذکور را به متراژ معین ثبت شده در سند یعنی 116 متر با ذکر این مساحت در مبایعه نامه بنگاه املاک ،معامله نمودم و سند قطعی نیز صادر گردید، اما موقع تحویل ملک چون خریدار اقدام به دریافت وام از یکی از ارگانهای مالی کرده بود ، کارشناس مربوطه به متراژ واحد شک کرده بود که مستلزم مراجعه به اداره ثبت شده ، اما بدلیل نیاز بیش از حد خریدار به اسکان در واحد و زمانبر بودن نوبت کارشناسی اداره ثبت و مشخص نبودن ادعای کارشناس بانک،مورد را موقتاً پذیرفته و بدهی خود را پرداخت و تسویه نمود و واحد را تحویل گرفت. لذا مدتی بعد به من اطلاع داده که پس از انجام کارشناسی های متعدد اداره ثبت ،مشخص گردیده که متراژ واقعی کمتر از متراژ قید شده در سند میباشد( 8 متر کمتر) و اداره ثبت اشتباه نموده است. و مقداری از این مساحت به واحد همجوار در همان طبقه تعلق دارد که خودشان اقدام به اصلاح هر دو سند واحدها نموده اند.
لطفاً راهنمایی فرمایید
آیا من باید مبلغی به ایشان پرداخت نمایم یا کسیکه واحد را به من فروخته و یا همسایه ای که بر مساحت واحد وی افزوده شده
ضمن آنکه هفته دیگر نوبت حضور در دادگاه را دارم و تسریع در ارسال پاسخ مزید امتنان است

سلام
دوست گرامی با توجه به اینکه شما به عنوان فروشنده هستید ، اجباراً باید مازاد دریافتی را به خریدار عودت دهید . اگر در تقسیم نامه و نقشه های اولیه ساختمان ، متراژ منزل همسایه همان است که الان در سند اصلاحی قید شده که هیچ ، اما اگر مازاد بر آن می باشد ، میتوانید از ایشان مطالبه مازاد متراژ را که به سند ایشان اضافه گردیده است را مطالبه نمائید . و در عین حال میتوانید همان مبلغ را از فروشنده اول نیز مطالبه نمائید . بهتر است در اولین جلسه دادگاه تقاضای جلب ثالث نمائید تا فروشنده اولی و همسایه را نیز درگیر همین پرونده خود نمائید که همزمان رسیدگی گردد .
از شکست نترسید، از این بترسید که سال آینده همین جایی باشید که امروز هستید
پاسخ }
سپاس شده توسط
(۲۳ ارديبهشت ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۳۹ : ۰۸)vakil نوشته است:
(۲۲ ارديبهشت ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۴۸ : ۰۰)na_shi نوشته است: ضمن عرض سلام و خدا قوت
لطفاً راهنمایی فرمایید

سلام
دوست گرامی با توجه به اینکه شما به عنوان فروشنده هستید ، اجباراً باید مازاد دریافتی را به خریدار عودت دهید . اگر در تقسیم نامه و نقشه های اولیه ساختمان ، متراژ منزل همسایه همان است که الان در سند اصلاحی قید شده که هیچ ، اما اگر مازاد بر آن می باشد ، میتوانید از ایشان مطالبه مازاد متراژ را که به سند ایشان اضافه گردیده است را مطالبه نمائید . و در عین حال میتوانید همان مبلغ را از فروشنده اول نیز مطالبه نمائید . بهتر است در اولین جلسه دادگاه تقاضای جلب ثالث نمائید تا فروشنده اولی و همسایه را نیز درگیر همین پرونده خود نمائید که همزمان رسیدگی گردد .

سلام
ضمن تشکر از پاسخ سریع جنابعالی
لیکن طی تحقیقاتی که اینجانب در قوانین مدنی و ثبتی نمودم بنظر میرسد که این موضوع طبق مواد 355 و 385 قانون مدنی قایل رسیدگی است یعنی فقط مشتری باید فسخ معامله نماید. لطفاً در این خصوص و اینکه ماده 384 چه موقع بکار میرود ،راهنمایی بفرمایید.
متشکرم
پاسخ }
سپاس شده توسط
با سلام و عرض ادب
درخصوص مورد به استناد ماده ی 355 قانون مدنی مشتری حقق فسخ معامله را دارد مگر آنکه طرفین به محاسبه ی زیاده یا نقیصه تراضی نمایند ، که می تواند به معنای این باشد که اگر فروشنده یعنی شما معادل میزان متراژی که از خانه کم آمده را به خریدار بپردازید به شرط آنکه خریدار هم موافق با این روند باشد و از حق فسخ خود بگذرد در نتیجه می توانید با پرداخت این نقیصه معامله ی سابق را استوار نمایید منتهی در خصوص متراژ مورد می توانید به فروشنده ی اول رجوع نموده و یا طبق نظر دوست عزیزمان آقای وکیل تقاضای فروشنده ی اول را به عنوان ثالث به دعوی جلب نمایید .
پاسخ }
سپاس شده توسط
خریدار فقط میتونه معامله رو فسخ کنه و نمیتونه تقاضای دریافت پول اضافه که داده رو بکنه
نقل‌قول: ماده 384 چه موقع بکار میرود
زمانی به کار میره که جنس فروخته شده قابل تجزیه باشه مثل برنج یا گندم که قابل تجزیه هستند [/code]
پاسخ }
سپاس شده توسط

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  درج نام اشتباه در وکالت نامه مسعودطاهری 1 1,647 ۲۷ مهر ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۲۶ : ۰۰
آخرین ارسال: vakil

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان