امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ایا حیاط جزو مشاعات اپارتمان تجاری مسکونی محسوب میشود؟
با سلام خدمت بزرگواران
بنده خودم مهندس عمران هستم ولی متاسفانه در مسایل حقوقی اطلاعات کافی ندارم سوالم در مورد اپارتمان های با پروانه تجاری و مسکونی است اپارتمانی که بنده در یکی از واحدهای آن ساکن هستم 6 واحده میباشد طبق عکسی که پیوست نمودم 6 مغازه نیز در همکف ایجاد شده سه عدد از مغازه ها در سمت چپ و سه عدد در سمت راست که توسط دیوار راهرو از هم جدا شده اند در همان اوایل احداث ساختمان دو درب از حیاط به این مغازه ها قرار داده شده است سه عدد مغازه سمت چپ توسط یکی از ساکنین قبلی ساختمان خریداری شد و پس از آن واحد مسکونی خود را فروخته و به تهران نقل مکان نمود مغازه شماره 1 که در عکس مشخص شده طبق تقسیم بندی طرفین به بنده افتاد و درب موجود در حیاط محل رفت امد بنده به مغازه شد الان 5 نفر از شرکای قبلی هم مغازه و هم واحد مسکونی خود را فروخته و از این محل رفته اند متاسفانه الان 5 نفر تازه ای که واحدهای مسکونی را خریده اند ادعای شکایت کرده اند که چرا درب در حیاط وجود دارد در صورتی که هیچ مزاحمتی برای دیگران ندارم و فقط از این قسمت به عنوان انباری استفاده میکنم ، درب دیگر که برای مغازه شماره 4 (در عکس مشخص شده) از داخل مغازه با گچ گرفته شده و هیچ رفت و امدی به حیاط ندارند سوال بنده این است که1- ایا حیاط جزو مشاعات تجاری مسکونی است یا خیر ؟ و 2- اینکه شکایت همسایگان صحیح است و حق دارند ؟ درصورتی که قبلا با توافق سازندگان اصلی ساختمان که بنده جزو انها هستم این دربها گذاشته شده است 3- خدای نکرده اگر حکم به گرفتن درب بدهند ایا با جریمه دادن میشود درب را همچنان باز گذاشت؟
از این که بنده راهنمایی میفرمایید متشکرم
پاسخ
سلام
مواردی وجوددارد که در ارائه پاسخ ورعایت عرف محل وتوجه به اسناد مالکیت میتواند موثرباشد
1-عمر بنا چقدراست؟
2-آیا در صورتجلس تفکیکی برای آپارتمان صادر گردیده تمامی حیاط برای آپارتمانها در نظر گرفته شده است؟
3-قطعآ آپارتمانها و مغازه ها دارای سند شش دانگی میباشند وحدود اربعه و مساحت هر یک منجز مشخص گردیده است آیا مغازه ها دارای سند تفکیکی شده مجزا میباشند؟
که قطعا پاسخ مثبت است
4-آیا قبل از احداث آپارتمانها ، مغازه ها وجود داشته اند وسابقه تجاری ورفت و آمد از حیاط داشته اند ؟
موارد مطرح شده را مشخص نمائیدتا پاسخ ارائه گردد
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
با عرض سلام خدمت جناب حکمت مخاطب محترم پاسخ شما از نظر بنده به شرح ذیل بوده
1- ایا حیاط جزو مشاعات تجاری مسکونی است یا خیر ؟
بستگی داشته به پایان کار در اینمورد و درب باز شده به سمت حیاط اگر در شهرداری ثبت شده باشد حق عبور و مرور داشته و اگر ثبت نشده باشد خلاف بوده باید تیغه شود و در مورد حیاط اگر هم مجوز درب داشته باشد شما حق استفاده تجاری نداشته مگر با رضایت نامه محضری اولین مالک

2- اینکه شکایت همسایگان صحیح است و حق دارند ؟ درصورتی که قبلا با توافق سازندگان اصلی ساختمان که بنده جزو انها هستم این دربها گذاشته شده است
بستگی به پایان کار شهرداری داشته اگر در پایان کار درب مغازه از حیاط قید شده باشد (شکایت) غیر قانونی بوده لازم به ذکر است باید عنوان کنید مدعیان با شرایط موجود خریداری نموده حق هیچگونه ادعا ندارند

3- خدای نکرده اگر حکم به گرفتن درب بدهند ایا با جریمه دادن میشود درب را همچنان باز گذاشت؟ بستگی به شرایط داشته اولاً شکایت جنبه کیفری داشته و موضوع مطرح شده شما حقوقی می باشد لذا اگر درب باز شده بدون مجوز باشد قطعاً شهرداری مجوز درب از حیاط نخواهد داد مگر با شرایط خاص
این نظر شخصی بنده بوده
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
با سلام و تشکر فراوان از دوستان متاسفانه مشغله ای پیش اومده بود به همین دلیل دیر جواب دادم
در پاسخ به سوالات عمر بنا 20 سال بنده از مالکین اصلی بنا هستم در واقع بنده به همراه 5 نفر دیگر بنا را ساختیم ولی 5 نفر بقیه هم مغازه هم منزل مسکونی را فروخته و رفته اند
اپارتمان و مغازه هر دو از ابتدا بوده اند و سند تفکیکی برای مغازه موجود هست ولی به صورت دو دانگ هست ( سوال دیگر بنده نحوه تبدیل سند دو دانگ به شش دانگ هست؟؟) ودر زمان صدور پایان کار دربها وجود داشتند ولی به ان ذکر نشده ولی یک توافقنامه ای که برای تقسیم مغازه ها بین 6 نفر اصلی موجود هست در ان نقشه مغازه ها و ان درب ها نشان داده شده است
باز از وقتی که گذاشتید ممنونم
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد تجاری نمودن مغازه چنگیزوند 0 840 ۱۰ اسفند ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۵۱ : ۱۵
آخرین ارسال: چنگیزوند
  حیاط بدون مجوز از شهرداری javidok 4 8,523 ۱۲ فروردين ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۴ : ۱۶
آخرین ارسال: javidok
  زمین تجاری مسکونی مشاع ramin-alipour 9 15,847 ۲۰ آذر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۵۳ : ۱۸
آخرین ارسال: ramin-alipour
  حیاط در مسیر طرح خانزاده 0 4,351 ۱۵ مهر ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۴۲ : ۱۳
آخرین ارسال: خانزاده

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان