امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چک بلا محل
سلام.سوالی داشتم .برای چک بی محل اقدام نمودم.حدود 8 ماه است.تقاضای اعصار ازهزینه دادرسی دادم.درخواست تامین خواسته وتاخیرتادیه .بعداز8ماه هردفعه وقت نظارت میزنند برای چندماه بعد.درسایت عدلیران .می خواستم ببینم روال کار همین گونه است وطول میکشد یا مشکلی وجود دارد؟
پاسخ
سلام
رویه عملی دادگاه ها که اجرای قانون باشد خیرزیرا
درتامین خواسته دادگاه مکلف بوده چون مستندادعای شماسندرسمی بوده بدون تودیع سپرده به صندوق دادگستری اجرای تامین نماید تخلفاتی وجرم استنکاف ازرسیدگی به شرح قانون نظارت بررفتار قضات صورت گرفته است
بند7ماده15وبند5ماده16قانون مذکور وتعین وقت نظارت بدون علت هم تخلف میباشد

دستوالعمل رسیدگی به پرونده های حقوقی درزمان آیت الله شاهرودی به نظرم4ماه تا8ماه بودحال نمیدانم دستورالعمل مذکور حالت اجرائی دارد؟
پاسخ بنده که خیرمیباشد تانظردوستانم چه باشد؟
پیشنهاد میکنم لایحه ای نوشته ونسبت به تکرار تامین خواسته نزدقاضی بروید قطعآ رسیدگی خواهد نمود ومحترمانه وشفاهآرح تطویل دارسی وعدم تعیین وقت رسیدگی علیرغم گذشت8ماه رامتذکرشوید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
با تشکر از پاسخ شما.اما نکته ای که فراموش نمودم عرض کنم این است که هم از صاحب چک که مدیرعامل شرکت است وهم شرکت شکایت نموده ام که متواری میباشد.ممکن است اعصار پذیرفته نشده باشد؟اگرچنین است چرا تابحال دوبارنشرآگهی شده است برای این موضوع؟اما سوال دیگربنده این است لایحه چیست وچگونه نوشته میشود؟با تشکر.
پاسخ
مخاطب محترم اولاً شما مشخص نکردید اقدام کیفری کرده اید یا حقوقی یا هم زمان هم شکایت و دادخواست ضمن رسیدگی داده اید چون فرق بسیار است بین شکایت و ارائه دادخواست پس ابتدا این وضعیت را مشخص کنید و همچنین اسناد لازم الاجراء مانند سفته و برات در صورت واخواهی و تعهدات اسناد رسمی جزء اسناد لازم الاجراء و چک هم در حکم سند لازم الاجراء بوده و دریافت خسارت احتمالی در قرار تامین یا دستور موقت خلاف قانون در زمان صدور قرار میباشد و قرار تامین یا دستور موقت به محض ارائه دادخواست به دلیل خارج بودن از بروکراسی رسیدگی یعنی قرار تامین و دستور موقت باید سریع و خارج از نوبت رسیدگی و نسبت به آن نیز جهت جلوگیری از تضیع حق ذی نفع تصمیم گیری شود اگر تقاضای تامین نموده باشید و نسبت به صدور قرار تامین تاخیر و اطاله دادرسی شده باشد کاملاً بیانات دوست گرامی جناب حکمت صراحتاً صحیح بوده اما در مورد رسیدگی چون رسیدگی دارای تشریفات و آئین خاص بوده و بستگی به شلوغ یا خلوت بودن و حجم پرونده های شعبه داشته فقط شما تکلیف دارید از مدیر دفتر با توجه به فراهم بودن شرایط رسیدگی دلیل دادن وقت نظارت پیاپی چیست را جویاشوید حتماً در مورد پرونده شما مشکلی وجود دارد که دادگاه وقت نظارت داده شاید هم قاضی راساً توسط ظابطین قضائی دستور برسی اعسار شما را داده و ضابطین مشغول تحقیق در مورد اعسار شما بوده که اینهمه طول کشیده چون بنده یک مورد را عملاً دیده ام که قاضی قبل از رسیدگی ماهیتی به دعوی اعسار قرار تحقیق محلی مدعی اعسار را توسط ضابطین قضائی صادر نموده بود که من واقعاً تعجب کردم از این موضوع چون این عمل مخالف شکلی قانون اعسار بوده پس از برسی متوجه شدم قاضی به جهت جلوگیری از تضیع حق بیت المال و حق خوانده و اقناء درونی چنین دستوری صادر نموده بودند پس ابتدا دلیل را برسی سپس نسبت به بیان شرح موضوعی پرونده خود اقدام به ارائه طرح سوال نمایید این نظر شخصی بنده بوده
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
با تشکرازراهنمایی شما.اما درمراجعه به شعبه اعلام نمودند که با اعصار موافقت شده است.این پرونده حقوقی است ونه کیفری.ودودادخواست یکی به اسم مدیرعامل صاحب امضاء ودیگری به نام شرکتش ارایه شده است.امادوستی که پیشنهاد ارایه لایحه رادادندبرای من چگونگی طرح لایحه مطرح است ونمی دانم منظور ازلایحه چیست وچگونه تنظیم میشود.؟تشکر از صبر شما درپاسخگویی
پاسخ
سلام
مخاطب عزیز لایحه همان نامه ای است که شمابرای اداره ای مینویسد ودرخواستی ازآن اداره میکنید این نامه اداری رادرسیستم قضائی لایحه گویند.
به عبارتی:لایحه نوشته ای میباشد که اصحاب دعوی در دفاع از خود تقدیم مراجع قضائی می کنند ویا طی آن مطلب ومقصود خود را به مرجع قضائی اعلام می کنند .
اما پاسخ شما
سلام
پرسش شما
درمراجعه به شعبه اعلام نمودند که با اعصار موافقت شده است.این پرونده حقوقی است ونه کیفری.ودودادخواست یکی به اسم مدیرعامل صاحب امضاء ودیگری به نام شرکتش ارایه شده است
پاسخ
حال که بااعسار شماموافقت شده میتوانید ازوکیل معاضدتی(رایگان)ازکانون وکلائ استفاده نمائید
دودادخواست تقدیم دادگاه ننمودید بلکه خواندگان حقیقی(مدیرعامل)وحقوقی(شرکت)دریک دادخواست دو شخصیت میباشند.
ما بیشتر،
پاسخ
با تشکرازشما.بنده لایحه را با چه عنوانی (یعنی خطاب به چه کسی )باید آماده نمایم رییس شعبه یا ریاست مجتمع قضایی؟آیا میتوان چندلایحه دریک پرونده ارایه نمود؟
پاسخ
بستگی به نوع درخواست دارد مدیردفتر یا رئیس دادگاه
بنده دریک روزسه لایحه هم تقدیم دادگاه کرده ام فردای آنروز هم بنابرموافقت دادگاه درجلسه رسیدگی لایحه تکمیلی
من باب مثال
لایحه درخواست مطالعه پرونده
لایحه دفاعیه
لایحه تغییرنشانی
ما بیشتر،
پاسخ
با سلام وتشکر از شکیبایی شما.من فقط میخواستم شرحی از ماوقع ووضعیت زندگی وفرصت اندکم به علت مشکلات عدیده ای که این چکهای بلامحل برایم بوجود آورده را برای قاضی پرونده توضیح دهم.اما سوال دیگر اینکه پرونده به شعبه مثلا 21 برای رسیدگی ارسال شده است این لایحه به نام بازپرس شعبه نوشته شودویا کس دیگری ؟اصلاً درشعبه پرونده به چه کسی سپرده میشود؟ پوزش بعلت اطاله کلام.
پاسخ
سلام
1- شمادردادگستری طرح دعوی کرده اید یا دادسرا ؟
به هرحال دادگاه یا دادسرا شرح پیشینیان ازشما نمیخواد که شما بخواهیدشرح کاملی اززندگی خودبرایش بنویسید صرفآ پیرامون قضیه مطروحه میتونیداظهارنظر کنیدچون به قدری تراکم پرونده دارند که اگر همسرش زنگ بزند مختصرپاسخ خواهد داد
علی کل حال دادسرا نیاز به لایحه دفاعیه ندارد چون به قدرکافی درکلانتری ونزد قاضی تحقیق اظهارات خویش را بیان نموده وفرصت داشته اید
اما دردادگاه میتوانید لایحه دفاعیه نه آنهم هرروز یک لایحه صرفآ روز دادگاه ارائه نمائید که قاضی رادچارسردرگمی نکنید
سئوال دیگر شما:اصلاً درشعبه پرونده به چه کسی سپرده میشود؟
اگر خودتون واقعآ پاسخ این سئوال ابتدائی روندونید پیشنهاد میکنم از وکیل استفاده کنید
ما بیشتر،
پاسخ
با عرض پوزش از دوستان عزیز مخاطب محترم هنوز حضرتعالی متوجه نیستید که دعوی شما حقوقی بوده یا کیفری چون جایی مگویید حقوقی است و در جای دیگر بیان میکنید باز پرسی اول شما تکلیف خود را در بیانات روشن بفرمایید سپس اقدام به بیان کنید چون دوست گرامی چنین طرق بیانی هم مشکل برای ارشاد کننده ایجاد میکند و هم مشکل برای ارشاد شونده پس بروید کامل تحقیق کنید ذاتاً پرونده شما چه بوده و در چه شعبه ای رسیدگی میشود و شرح دعوی شما چه بوده و همچنین فرق بین داستان و قانون را مداقعه ندارید دوست گرامی شما به یک نهاد قضایی مراجعه میکنید نه به یک قهوه خانه سنتی برای داستان سرایی لذا با این بیان میخواهم بگویم در مورد چک با توجه به قانون چک نیازی به هیچگونه توضیح نبوده و نیست و در صورت سوال قاضی تخلف قاضی بوده مگر موارد خاص که صادر کننده و یا ذیتفع مدکی بر مستحق غیر بودن چک را به اثبات برساند لذا هنوز فرق بین عرضحال و لایحه را دقت نفرموده اید لذا در لایحه مستندات قانونی و الزامات بیان میشود ولی در داستان و عرض حال توضیحات حاشیه ای در صورتی که اصولاً،قاعدتاً و قانوناً در مورد قانون چک صراحت وجود دارد اینهمه توضیح بیمورد و حاشیه سازی نمیدانم برای چیست؟!!!!!!مگر اینکه دارنده چک دارای مشکل باشد!!!چون در این اجتماع ساده ترین شخص و بیسواد ترین شخص هم میداند چک به قول عامیانه برای صادر کننده و دریافت کننده نه تعارف دارد و نه ایراد و کسی که با چک سر و کار دارد هم میداند چگ در زمان صدور باید پاس شود و اگر پاس نشود منجر به اقامه دعوی (کیفری یا حقوقی)بوده و در نهایت محکومیت صادر کننده و اجرای محکومیت به واسطه قانون مگر موارد مشخصه قانونی لذا مخاطبین محترم کمی هم به خودشان زحمت تحلیل داده و موجبات تضیع وقت پاسخگویان و مخاطبین دیگر را فراهم نسازید ممنون از صبر و شکیبایی دوستان و با عرض پوزش از مخاطب محترم به علت صراحت بیاناتم این نظر شخصی بنده بوده
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
ممنون ازصراحت شما درپاسخگویی.اما برادرگرامی تمام موارد بالا را که ذکر کردید بعداز9ماه سردواندن به نحوی وبه اجبار یاد گرفتیم. اما خود راجای مالباخته ای بگذارید که پس از هربارمراجعه به قانون یا پاسخگو نبوده یا مطلبی را عنوان میکنند که هزاران سوال برایتان بوجود می آورد.چک که سندمعتبراست وازحالت کیفری به حقوقی تبدیل شده است وبه شعبه 21 حقوقی تهران برای رسیدگی ارجاع شده است.حال اینکه من نمیدانم مسئول شعبه بازرس یا بازپرس یا قاضی است علت آنست که نه وکیلم ونه تابحال پرونده ای ازاین دست داشته ام.امادرجواب دوست عزیزم که فرمودند وکیل بگیرید.اگر امکانش بود دراین چندسال میگرفتم هرچنددوستان فرمودند با توجه به قبول تقاضای اعسار ازوکیل معاضدتی می توانم استفاده کنم.با این تفاسیر از شما که صادقانه به همنوعان خود کمک می کنیدسپاسگزارم وعذرخواهی میکنم اگر باعث ناراحتی شما شدم.با تشکر
پاسخ
دوست گرامی هدف بنده ارشاد درست و جلوگیری از سردرگمی شما بوده ولاغیر در ضمن هم بنده و هم کلیه کسانی که با چک سروکار دارند که به جرات بیان میکنم قریب 95% چکهای رد و بدل شده در بازار حتی اگر امروز برای فردا نوشته شده باشد وعده دار بوده و هست چرا نمیخواهیم با واقعیت همانگونه که هست برخورد کنیم و چک به وعده چکی است که حتی برای یک روز بعد صادر شود و عده ای قانوندان و چک فردا را به منزله چک دریافتی به روز قلمداد نموده و آنهم بستگی به توضیحات ذینفع در پرونده کیفری داشته و عده ای با بیان صادقانه چکی را که با بیان دروغ میتوان به کیفری تبدیل کرد را با بیان صادقانه از زمره کیفری به حقوقی تبدیل میکنند در ضمن چه پرونده کیفری و چه حقوقی رسیدگی در محاکم آداب و آئین خاص خود را دارد محاکم بقالی نیست که بروید پول بدهید و چیزی بخرید آیا شما فکر میکنید گرفتن حق به صرف هزینه دادرسی دادن و دویدن محقق میشود!!!!!برادر محترم به قول پیری فرزانه با په پلو درست نمیشود چون برای درست کردن پلو علاوه بر برنج ظرف،آب،آتش و کمی صیر برای پختن نیاز است لذا برادر شما وقتی کارتان با محاکم بیفتد علاوه بر وجود حق اثبات آن و زمان رسیدگی را باید رعایت کنید چون زمان به کام شما نیست دلیل بر زیر سوال بردن زمان نیست چون در مورد شما در پرونده حقوقی قطعاً حکم به نفع شما صادر خواهد شد مگر درموارد خاص قانونی که فوق العاده اندک است فقط کمی صبر پیشه کنید و از پرداختن به حاشیه بپرهیزید دوست گرامی از نصیحت خود پوزش می طلبم چون هدف از این نصیحت آشنایی شما با داشتن صبر در محاکم است اگر همین صبر را قبل از ایجاد رابطه مالی با اشخاص رعایت مینمودید و به سود کم و یا اندک زمان برای خود بسنده میکردید هیچگاه مالباخته نمی شدید و اسیر محاکم نمی شدید و باعث پرشدن جیب دولت نمی شدید لذا نصیحت دوست بزرگوارم جناب حکمت را بند نیز بیان میکنم اگر پول ندارید و یا صبر ندارید و اعسار شما ثابت شده با تقاضا از ریاست دادگاه و یا ریاست مجتمع قضایی مربوطه تقاضای وکیل معاضدتی بکنید هر چند در پرونده های چک وجود وکیل بسیار اجبار نیست چون چک در حکم سند لازم الاجرا بوده و وجود لاشه چک و گواهی عدم پرداخت دلیل بر مدیونیت صادر کننده داشته و بار اثبات پرداخت وجه چک با صادر کننده بوده نه خواهان و حتی شهود هم نمیتواند این بار را از صادر کننده بردارد مگر سند غیر قابل انکار و تردید مانند رسید وجه بابت پرداخت وجه چک مورد نظر که مشخصات آن چک قید شده باشد و حتماً هم توسط شخص اقدام کننده امضاء شده باشدو غیره لذا دوست گرامی این نظر شخصی بنده در مورد بیانات حضرتعالی و مشکل شما میباشد
پاسخ
سلام خسته نباشید میخواستم سوال کنم در صورت کشیدن چک امر فروشنده ای مهر فروشگاه رو پشت چک بزنه میشه به عنوان ضامن اون رو قبول داشت و در صورت وصول نشدن چک ایا صاحب چک مسئوله یا کسی که پشت چک رو مهر کرده؟
سوال دوم
ایا امکانش هست برای کسی که از ما خواسته بهش چک بدیم قراردادی تنظیم بشه که همون شخص مسئول وصول چک باشه یا صاحب چک هم مسئوله؟
پاسخ
سلام
صرف ممهور نمودن ظهر چک بدو امضاء مسئولیتی متوجه ظهر نویس حقوقی نمی نماید مدیر فروشگاه هم که دارای حق امضاء میباشد باید انرا امضاء نمایددر غیر اینصورت صرفآ در خصوص صاحب حساب دارای مسئولیت پرداخت است.

تنظیم قرارداد ایراد ندارد ووصول چک منوط به ایفای تعهدات قرارداد میباشد تخلف از قرارداد ووصول چک بدن داشتن طلب یا رسیدن موعد پرداخت طبق قرارداد با درج تاریخ در چک فاقد تاریخ در مواردی مسئولیت کیفری هم دارد .
صاحب حساب وظهرنویس در مورد چک ضامن میباشند طلب کار به هردو یا هر یک پس از عدم وجود موجودی در حساب پس از مطالبه میتواند رجوع نماید.
ما بیشتر،
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان