امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک تصادف یک دنیا سئوال
با سلام
ضمن خسته نباشید از محضر کارشناسان محترم
15 مرداد با یک عابر در جاده اصلی تصادف کردم
در حال حاضر مصدوم در حال طی کردن زمان استراحت پزشکی میباشد .
سئوالاته زیادی موجب سردرگمی من و خانوادم شده
مدارک من در خصوص بیمه و خودرو کامل میباشد .
نظر اولیه پزشکی قانونی به شرح ذیل میباشد :
پس از معاینه در بیمارستان و بررسی پرونده بالینی به شرح زیر اعلام نظر میگردد :
1-سیاه شدگی بالای کتف راست
2-سیاه شدگی بالای گوش راست
3-دوسیاه شدگی خلف بازوی چپ و خارج بازوی چپ
4-دو جراحت (دامیه) خلف ثلث تحتانی بازوی چپ و قدام ثلث میانی ساق پا
5-کاهش خفیف سطح هوشیاری
6-ترشح مایع مغزی نخاعی از گوش راست
7-خونریزی روی سخت شامه ای سمت راست مغز

حال استعداد دارم راهنمایی فرمایید :
1- من در مراجعه به دادگاه پس از صدور احضاریه چه میزان باید وثیقه همراه داشته باشم ؟
2-در صورتیکه وثیقه من سند ملکی باشد اگر وام 20 میلیونی مسکن داشته باشد میتوانم بعنوان وثیقه استفاده کنم ؟
3-رضایت طرف مقابل جدای از اجرای حکم دادگاه است ؟ یعنی من باید غیر از اجرای حکم دادگاه برای جلب رضایت مصدوم کاری انجام دهم یا همان اجرای حکم دادگاه کفایت میکند ؟
4- بابت زمانیکه مصدوم در حال استراحت پزشکی بوده آیا باید من وجهی جدای از دیه پرداخت کنم ؟ مصدوم کشاورز است .

ناگفته نماند که در حال حاضر وضعیت مصدوم خوب است
پاسخ
مخاطب محترم نظر بنده به شرح ذیل بوده
1- من در مراجعه به دادگاه پس از صدور احضاریه چه میزان باید وثیقه همراه داشته باشم ؟
در مورد شما باتوجه به کامل بودن مدارک بیمه ای به احتمال زیاد قرار کفالت به میزان دوبرابر حدودی دیه صادر میشود و احتمال زیاد کارمند رسمی و یا کاسب با جواز کسب معتبر کفالت شما را خواهد نمود و صدور وثیقه ملکی بسیار کم بوده چون بیمه شما تا میزان دیه را تامین میکند و فقط درصدی از دیه که به عهده مقصر بوده اگر حدود پنج میلیون شود کفیل اگر مازاد باشد وثیقه ملکی لازم بوده و در مورد شما احتمال دریافت وثیقه ملکی کم بوده

2-در صورتیکه وثیقه من سند ملکی باشد اگر وام 20 میلیونی مسکن داشته باشد میتوانم بعنوان وثیقه استفاده کنم ؟
ملک بدهکار را به ندرت قضات مازادش را مورد وثیقه قرار دهند بستگی به نظر قاضی داشته

3-رضایت طرف مقابل جدای از اجرای حکم دادگاه است ؟ یعنی من باید غیر از اجرای حکم دادگاه برای جلب رضایت مصدوم کاری انجام دهم یا همان اجرای حکم دادگاه کفایت میکند ؟
در صورت رضایت شاکی در مورد شما تعقیب موقوف شده و رسیدگی نخواهد شد و در مورد شما با توجه به داشتن بیمه و تکمیل مدارک موردی برای جلب رضایت شاکی وجود ندارد مگر در تصادفات عمدی که بیمه هم خسارت نخواهد داد و بار اثبات عمدی بودن تصادف با شاکی بوده و اصولاً هم عمد در اکثریت موارد غیر قابل اثبات بوده
4- بابت زمانیکه مصدوم در حال استراحت پزشکی بوده آیا باید من وجهی جدای از دیه پرداخت کنم ؟ مصدوم کشاورز است .
خیر هیچگونه هرینه ای نباید داد چون قانون جاری بیمه کلیه این هزینه ها در دیه محاسبه نموده و کشاورز یا پزشک یا هر شغلی دلیل بر ادعای بی کاری ضرر زیان و غیره نیست لذا مواظب کلاشی شاکی باشید
بالا ترین محکمه وجدان است.و بالاترین پشتوانه مطالعه و تفکر در امور.تلفن دفتر انجمن جناب خدائی فر46 30 92 66 - 021 جهت تماس
پاسخ
(۴ مهر ، ۱۳۹۳, ساعت --> ۰۸ : ۲۱)Kamyab.Teymouri نوشته است: مخاطب محترم نظر بنده به شرح ذیل بوده
در مورد شما باتوجه به کامل بودن مدارک بیمه ای به احتمال زیاد قرار کفالت به میزان دوبرابر حدودی دیه صادر میشود و احتمال زیاد کارمند رسمی و یا کاسب با جواز کسب معتبر کفالت شما را خواهد نمود و صدور وثیقه ملکی بسیار کم بوده چون بیمه شما تا میزان دیه را تامین میکند و فقط درصدی از دیه که به عهده مقصر بوده اگر حدود پنج میلیون شود کفیل اگر مازاد باشد وثیقه ملکی لازم بوده و در مورد شما احتمال دریافت وثیقه ملکی کم بوده

ملک بدهکار را به ندرت قضات مازادش را مورد وثیقه قرار دهند بستگی به نظر قاضی داشته

در صورت رضایت شاکی در مورد شما تعقیب موقوف شده و رسیدگی نخواهد شد و در مورد شما با توجه به داشتن بیمه و تکمیل مدارک موردی برای جلب رضایت شاکی وجود ندارد مگر در تصادفات عمدی که بیمه هم خسارت نخواهد داد و بار اثبات عمدی بودن تصادف با شاکی بوده و اصولاً هم عمد در اکثریت موارد غیر قابل اثبات بوده
خیر هیچگونه هرینه ای نباید داد چون قانون جاری بیمه کلیه این هزینه ها در دیه محاسبه نموده و کشاورز یا پزشک یا هر شغلی دلیل بر ادعای بی کاری ضرر زیان و غیره نیست لذا مواظب کلاشی شاکی باشید

باتشکر فراوان از توجه جنابعالی
جمله در بالا فرمودید که متوجه نشدم:
( فقط درصدی از دیه که به عهده مقصر بوده اگر حدود پنج میلیون شود کفیل اگر مازاد باشد وثیقه ملکی لازم بوده و در مورد شما احتمال دریافت وثیقه ملکی کم بوده)
بیمه من 152 م میباشد .
غیر از جریمه دادگاه چرا باید مبلغی از دیه رو بدم
منطورتان فرانشیز هست ؟
پاسخ
باسلام خدمت مخاطب عزیزواذن از جناب آقای تیموری
مثل اینکه با توجه به پیام خصوصی فرمودیدپرونده شمادردادگاه است اگرچنین باشد ونظریه کارشناس هم ازتعرض مصون بوده قاضی دادسرا برای شما کیفرخواست صادرنموده ،بیمه نامه هم دراجرای قرارصادره موردقبول قاضی تحقیق قرارگرفته وپرونده به دادگاه ارسال شده است.

درخصوص پاسخ دوست ارجمندم جناب تیموری
فرمایش جناب تیموری کاملآ صحیح است امانظریه مشورتی درخصوص قبولی مازاد وجوددارد بعضی از قضات قبول میکنند هرچند نظریه مشورتی برقاضی لازم الاتباع نباشد

اگر مسافت دادگاه تامحل زندگی شما800کیلومتراست پیشنهادمیکنم برای راحتی کار خودتان از وکیل دادگستری مستقردرمحل تصادف استفاده کنیدچون چندین مرحله بایدطی طریق نمائید
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
نظریه مشورتی درخصوص مشکل جنابعالی
منبع انتشار روزنامه رسمی جمهوری اسلامی
شماره پرونده ۱۹۶۹ ـ ۱۰/۱۶ ـ ۹۲
سؤال
علیرغم گذشت بیش از پنج سال ازتصویب قانون اصلاح قانون بیمه اجباری دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث مشکلات و ایرادات جدی درخصوص نحوه¬ی اعمال ماده۲۱ این قانون در دادسراها وجود دارد لذا تقاضا دارم نظریه صریح و روشن آن اداره را درخصوص سئوالات ذیل اعلام تا موجبات یکسان¬سازی رویه¬ها فراهم آید.
۱ـ آیا مراجع قضایی درهنگام اجرای ماده۲۱ قانون فوق¬الاشاره الزاماً می¬بایست قرار تأمینی از نوع وثیقه و قرار قبولی آن صادر نمایند و به امضاء متهم مقصرحادثه برسانند یا صرف ارائه بیمه‌نامه و اخذ گواهی اصالت آن کافی است و صرفاً برای جنبه عمومی بزه قرار تأمینی از انواع پنج¬گانه ماده۱۳۲ قانون آیین دادرسی کیفری صادر می¬شود؟
از آنجا که شرکتهای بیمه مسئولیت کیفری جنبه عمومی بزه را بیمه¬گر نیستند و صرفاً جنبه خسارتی دیه را تعهد نموده¬اند، نحوه¬ی اخذ تأمین از حیث جنبه عمومی بزه در راستای اعمال ماده۱۳۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب۱۳۷۸ چگونه خواهد بود؟ آیا می¬توان برای جنبه عمومی این نوع بزه قرار تأمینی از نوع دیگر صادر نمود؟
۲ـ آیا مراجع قضایی می¬توانند در راستای اعمال ماده ۲۱ قانون صدرالذکر برای هر دو جنبه بزه یک قرار تأمینی از نوعی غیر از قرار وثیقه صادر نمایند؟
نظریه شماره ۳۱۵/۹۳/۷ ـ ۱۵/۲/۱۳۹۳

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
منظور قانون گذار از تکلیف مراجع قضایی به پذیرش بیمه‌نامه شخص ثالث که اصالت آن از سوی شرکت بیمه‌گر کتباً مورد تأیید قرار گرفته است به عنوان وثیقه، منصرف از قرار وثیقه مذکور در بند ۴ ماده ۱۳۲ قانون آیین‌دادرسی در امور کیفری مصوب۱۳۷۸ است و مدنظر قانون‌گذار این بوده که چنانچه اتومبیل مسئـول حادثه بیمه باشد، در خصوص ضرر و زیان ناشی از جرم تخلف رانندگی (دیه متعلقه) نیازی به محاسبه آن در صدور قرار تأمین کیفری نبوده و به منزله این است که خسارت مربوطه تأمین شده است و قاضی ذیربط با لحاظ اینکه وجه دیه مربوط از سوی شرکت بیمه‌گر تضمین و پرداخت خواهد شد، صرفاً در خصوص جنبه عمومی جرم (باتوجه به شدت حادثه و مجازات قانونی آن و سایر معیارهـای مؤثر در قرار تأمیـن کیفری که در ماده ۱۳۴ قانون فوق‌الذکر به آنها اشاره شده است)یکی از قرارهای تأمین کیفری موضوع ماده ۱۳۲ قانون فوق‌الذکر را صادر نماید. بدیهی است که چنانچه میزان تعهد شرکت بیمه‌گر کمتر از دیه متعلقه باشد، قاضی ذیربط باید بالحاظ این امر و محاسبه مازاد بر تعهد بیمه‌گر، قرار تأمین کیفری را با ملاحظه معیارهای مربوطه صادر نماید و تشخیص نوع قرار تأمین کیفری نیز به عهده قاضی یاد شده است. ضمناً مطابق ماده ۵۷۰ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ که متعاقباً لازم‌الاجراء خواهد شد، ماده ۲۱ قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسؤلیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب ۳۱/۲/۱۳۸۷ نسخ شده است. همچنین به موجب قسمت دوم ماده۲۱۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، در مواردی که دیه یا خسارت زیان‌دیده از طریق بیمه قابل جبران است، بازپرس با لحاظ مبلغ قابل پرداخت از سوی بیمه قرار تأمین متناسب صادر می‌کند.
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  شکایت تصادف hatampour68 0 1,402 ۱۷ شهريور ، ۱۳۹۹, ساعت --> ۰۲ : ۰۵
آخرین ارسال: hatampour68
  تصادف با عابر مصطفی 2 2,158 ۲۷ مهر ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۲۲ : ۰۰
آخرین ارسال: vakil
  تصادف با عابر پیاده mazegar 5 3,733 ۱۱ شهريور ، ۱۳۹۸, ساعت --> ۳۹ : ۰۰
آخرین ارسال: mazegar
  تصادف Mahdiii 1 2,688 ۲ آذر ، ۱۳۹۷, ساعت --> ۱۸ : ۱۳
آخرین ارسال: vakil
  کروکی تصادف Mmh72 1 3,255 ۶ مهر ، ۱۳۹۷, ساعت --> ۵۰ : ۰۵