امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حق سرپرستی
با سلام. خانواده پدری من در خصوص حق سرپرستی دو فرزند عموی مرحوم من با زن عموی من به مشکل برخورداند. آن زمان جهت دریافت حقوق حق قیم بودن به این خانم واگذار شد الان یکسال از این موضوع میگذرد و از لحاظ حقوقی مشکلی ندارند. این خانم الان قصد عزیمت به شهر خود کرده (همراه بچه ها) و به هیچگونه راضی به ماندن و یا واگذاری سرپرستی نیست. در مقابل پدر و عموهای من راضی به رفتن این خانم و بچه ها نمی باشند در این مورد چند درگیری لفظی داشته اند تا جای که کار به شکایت کشیده شد. آیا در این خصوص حق با این خانم است یا با توجه به اینکه فرزند متعلق به خانواده پدری می باشد و عرف در برخی موارد بر قوانین ارجحیت دارد. حق با پدر و عموهای من میباشد؟ممنون میشود زودتر جواب بدید
پاسخ
(۶ مهر ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۱۹ : ۱۴)غریبه نوشته است: با سلام. خانواده پدری من در خصوص حق سرپرستی دو فرزند عموی مرحوم من با زن عموی من به مشکل برخورداند. آن زمان جهت دریافت حقوق حق قیم بودن به این خانم واگذار شد الان یکسال از این موضوع میگذرد و از لحاظ حقوقی مشکلی ندارند. این خانم الان قصد عزیمت به شهر خود کرده (همراه بچه ها) و به هیچگونه راضی به ماندن و یا واگذاری سرپرستی نیست. در مقابل پدر و عموهای من راضی به رفتن این خانم و بچه ها نمی باشند در این مورد چند درگیری لفظی داشته اند تا جای که کار به شکایت کشیده شد. آیا در این خصوص حق با این خانم است یا با توجه به اینکه فرزند متعلق به خانواده پدری می باشد و عرف در برخی موارد بر قوانین ارجحیت دارد. حق با پدر و عموهای من میباشد؟ممنون میشود زودتر جواب بدید

سلام
اول باید بفرمائید که بچه ها در چه سنی هستند ؟ و دوم اینکه حق حضانت و قیم بودن دو مقوله جدای از هم می باشد که باید مشخص گردد . سوم هم اینکه در هیچ کجای قانون قید نشده است که فرزند متعلق به خانواده پدری است . چرا که این ظلم مسلم بر مادر است . اما قانونگذار حق سرپرستی و حضانت اولاد را به صورت قهری ، اول به پدر و بعد جد پدری واگذار کرده است نه به عمو ها !!! اما این وحی منزل نیست . چرا که در صورت اثبات عدم داشتن صلاحیت حق حضانت حتی از پدر و جد پدری سلب می شود .
در ضمن عرف هیچ موقع بر قانون ارجهیت ندارد . عرف تنها جایی کاربرد دارد که در آن مورد قانونی وجود نداشته باشد . ظاهراً پدر شما هم عموی بچه ها می باشد . در این صورت باید عرض نمایم که حق با پدر و عموهای شما نمی باشد . در صورت شکایت و ارائه دادخواست مسلماً رای به نفع مادر صادر خواهد شد .
جهت اخذ مشاوره رایگان با دفتر مؤسسه تماس بگیرید : ۶۶ ۱۷ ۵۷ ۶۶ ۰۲۱ / ۴۳۴۹ ۸۵۷ ۰۹۱۲
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان