امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سنوات ارفاقی
سلام خسته نباشید.به یک مشاوره حقوقی نیاز دارم بنده پرسنل ارتش میباشم استخدامی سال 75 الان دارای 21 سال خدمت هستم از سال 80 تا کنون یعنی به مدت 16 سال درفیش حقوقی در قسمت سختی کار درمحیط نامتعارف مشمول دریافت 600 امتیازحق اشعه و 700 امتیازسختی کار بوده ام و همچنین از 18 روز مرخصی اشعه نیز بعلاوه مرخصیهای عادی برخوردار بوده ام و در این مدت مدام در محیطی کارکرده ایم که حاوی اشعه گروه ب (غیریونساز) بوده من متوجه شده ام که دو قانون وجود دارد که شاید ما شامل ان بشویم یکی قانون حفاظت دربرابر اشعه و دیگری قانون مشاغل سخت و زیان اور حال بنده تصمیم به خروج از ارتش را دارم طبیعتا نمیتوانم از قانون حفاظت دربرابر اشعه استفاده کنم زیرا بنده بایست 25 سال خدمت داشته باشم تا بتوانم از سنوات ارفاقی حداکثر 5 سال استفاده کنم میماند قانون مشاغل سخت و زیان اور با توجه به این موارد خواهشا به سوالات بنده پاسخ بدهیدممنونم.
سوال 1- دربرنامه ششم توسعه کشور قانون حفاظت دربرابراشعه مصوبه سال 67 مرجع قرار گرفته است و در ایین نامه در بند 4 ماده بیست پرداخت فوق العاده کار با اشعه تاسقف 50 درصد حقوق عنوان شده چیزی که در عمل نمیبینیم و این بند اجرایی نشده تاکنون بلکه در قوانین خدمات کشوری تبدیل به سختی کار شده که بسیار پول کمی است با توجه به تصریح قانون برنامه ششم توسعه به پرداخت ماده بیست فوق العاده حق اشعه ایا این مورد و معوقات ان برای بنده قابل پیگیری هست؟

سوال2- بنده دوست دارم از ارتش خارج بشم ولی موانع بسیاری جلوی ما میذارند و اصلا اجازه خروج نمیدهند اما فکر میکنم شاید بتونم از طریق دیوان عدالت واستفاده از قانون سخت وزیان اور دستورش رو بگیرم چون وقتی به نیروی انسانی درخواستم رو مطرح کردم گفتند از ستاد کل نامه دادند که به هیچ عنوان نامه های درخواست سنوات ارفاقی (چه اشعه و چه سخت وزیان اور)اقدام نشود و شما بایست سی سال تمام خدمت کنید.خب من در سامانه قوانین مجلس جستجو کردم و تنها ایین نامه ای که ملزم کرده وزارت دفاع و نیرهای مسلح رو به اجرای مشاغل سخت وزیان اور قانون تسری مفاد تبصره 3 نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران وجنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور مصوب 1367 به شاغلان مشاغل سخت و زیان آور کلیه نیروهای نظامی و انتظامی، وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح (مصوبه سال 1377 ) هستش که بر اساس ایین نامه ان که در تاریخ 17/7/79 تصویب شده گفته شده که نیروهای نظامی در صورتی که بیست سال خدمت داشته باشند و دوسوم این خدمت در مشاغل سخت و زیان اور گذشته باشد میتوانند درخواست بازنشستگی بدهند با سنوات ارفاقی حداگثر 5 سال با توجه به درجه سختی کار که من فکر کنم درجه دو حساب میشم ایا میتونم از این قانون استفاده کنم و درخواست بازنشستگی کنم ایا متن این قانون برای ارتش الزام اور هست ؟زیرا نوشته نیروهای نظامی میتوانند کارکنان مشمول را بازنشست کنند اما الزامی نکرده که حتما بازنشست کنند میخواستم زوایای این قانون رو برام روشن کنید و من برای این درخواست بایست چکار کنم .
سوال 3- در بعضی سایتهای مشاوره من دیدم که مشاوران به افرادی که در مشاغل سخت وزیان ار کار میکنند میگویند هر سال حق بیمه در مشاغل سخت وزیان اور مساویست با یک سال ونیم یعنی اگر بیست سال خدمت کنید میشه با سی سال سنوات بازنشست شد و اینطور مطرح میکنند که مجموع سنوات کاری عادی به علاوه سنوات مشاغل سخت بایست سی سال تمام بشود یعنی من نمیتونم با بیست سال خدمت و مثلا سه سال سنوات ارفاقی بازنشست بشم؟

سوال4- چرا در قوانین مشاغل سخت وزیان اور تامین اجتماعی که گفته بالاترین درجه سختی رو به ازای هر سال کار سخت وزیان اوریک سال سنوات ارفاقی داده میشه حداکثرتا ده سال سنوات ارفاقی اما درایین نامه قانون مشاغل سخت نظامیان گفته شده حداکثر 5 سال سنوات ارفاقی میدن ایا این کار تبعیض امیز و غیر قانونی نیست؟
سوال 5 با توجه به همکاری نکردن نیروی انسانی ارتش برای سنوات ارفاقی و اینکه بنده برای تشکیل پرونده بر علیه ارتش نیاز به مدارک سوابق کاری از یگانم دارم درصورت خودداری چطور میتونم مدارک رو ازشون بگیرم
سوال 6- در ماده 103 قانون خدمات کشوری تبصره یک در مورد بازنشستگی مشاغل سخت و زیان اور شرط سنی 55 سال رو اعلام کرده خواستم بدونم این بند با قانون سخت و زیان اور درتعارض نیست؟

سوال 7-اگر وکلایی در این مورد تخصصی کارکردندوتجربه دارند لطفا اعلام بفرمایند
پاسخ
سلام
عرض شود حضورتان متاسفانه ارتش برای بازنشستگی وفق مقررات ماده127قانون ارتش محدودیتهائی از سال76ایجاد نموده به اینصورت که از متقاضی بازنشستگی با ارائه 5سال سنوات نه ارفاق چون حق شخص است تعهدی اخذ مینماید مبنی براینکه سنوات نمیخواهم در صورتی که چنین تعهدی مغایر قانون استخدامی می میباشد زیرا قبل از هر اقدامی در صورت فقد پست سازمانی متقاضی را باید منتظر خدمت نمایند و پس از ان دراختیار سازمان امور اداری واستخدامی قرارداده در صورت فقد پست سازمانی در سایرادارات بازنشستگی به استناد ماده127 ق ارتش اقدام نمایند.
دوست عزیر متاسفانه انهائی هم که از سال70تا 75به افتخار بازنشستگی مخالف مقررات قانونی ماده 127قانون ارتش نائل شده اند تا این زمان نتوانسته اند به سنوات قانونی خویش حتی با شکایت به دیوان برسندصرفا موردی را اینجانب برای شخصی از سال89 اقدام نمودم که درنهایت در سال93موفق به اخذ رای از دیوان گردید پرونده در اجرای حکم قراردارد ارتش حاضر به اجرای ان نمیباشد.

درخصوص مشاغل سخت وزیان آور تفاوتی در ارتش و تامین اجتماعی وجود ندارد بعضی از مشاغل مثل پرستاری-بهیاری-آتش نشانی و سایر ماهیتا سخت وزیان آور است اما بنده با بازنشسته نظامی با پست سازمانی بهیاری برخورد داشتم که پس از 22سال خدمت سخت و زیان اور صرفا 5سال سنوات ارائه نموده بودند آنهم به نظر میرسید سنوات ماده 127 ق ارتش بوده باشد که ایشان راارشاد به شکایت در دیوان عدالت اداری نمودم زیرا هر سال خدمت در مشاغل سخت وزیان آور باید یک ونیم سال خدمت محاسبه گردد.تا این زمان هیچ اقدامی ننموده است.
ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ
سلام 
1-از نظر قوانین استخدامی ارتش نمی تواند به قانون استخدامی ارتش استناد نماید زیرا بند ث ماده 2 قانون استخدامی کشوری در این خصوص تعیین تکلیف شده است.

2-اما در مورد  آیین‌نامه اجرایی مزایای شغل پرسنل ماده 139 مشمول قانون ارتش مورخ 18/9/1368 بند 4 قانون پیش گفته  در این خصوص مفصل تعیین تکلیف شده است بنده از وضعیت شما اطلاعاتی ندارم آیا در نوبت کاری قرار دارید یا خیر؟ چون واقعا در مورد ماده و تبصره مذکور تکلیف مشخص گردیده است.
3-سرپرست یا ریاست داشته اید یا خیر؟
حتی نگهبانی هایی را که در یگان خویش داشته اید حتی اگر ماهیانه 24 ساعت  می تواند از مزایای ان  برخوردار گردید.
4-در مورد اینکه به اداری مراجعه مینمائید حاضر به ارائه اسناد و مدارک خودتان نیستند میتوانید با استناد به متن قانون انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات مطالبه نما یید در صورت عدم ارائه  ظرف 10روز پس از رجوع در دادسرای عمومی وانقلاب مستنکف از اجرای قانون را تحت تعقیب کیفری قراردهید.
من حیث المجموع قانون داریم آگاهی به قانون نداریم؟
[url=https://www.mcls.gov.ir/icm_content/media/image/2017/06/129193_orig.pdf][/url]

ما بیشتر،
از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از واقعیتها...............
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان