انجمن حقوقی هامون
پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه (/showthread.php?tid=985)پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه - Amir_B - ۱۹ آبان ، ۱۳۹۴

با سلام،
در صورتیکه موجر در پرداخت سهم خود از هزینه های تعمییرات اساسی ساختمان - نظیر ترمیم سنگ نمای ساختمان و یا بازسازی راه پله ها و یا ... - کوتاهی کند و با بقیه مالکین همکاری لازم را نداشته باشد:
- وظیفه مستاجر چیست؟
- تکلیف بقیه ی مالکین چیست؟
- آیا بقیه ی مالکین می توانند نسبت به پرداخت هزینه ها توسط مستاجر انتظاری داشته باشند؟
با تشکر.


RE: پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه - حکمت - ۱۹ آبان ، ۱۳۹۴

سلام
اینکه مستاجری احیرآ آپارتمانی را اجاره نماید وقصدداشته باشد با همکاری سایرمالکین اقدام به نماکاری ساختمان وتعمیرات اساسی آپارتمان نماید به نظرنمیرسد مقنن چنین مجوزی به مستاجرداده باشد اما اینکه عین مستاجره درمعرض تخریب باشد وبا تذکروحتی ارسال اظهارنامه آنهم پس از تامین دلیل موجر حق خویش راپرداخت نکند سایر مالکین یا مدیر ساختمان میتوانند پرداخت نمایند وپس از پرداخت از موجر به قدرالسهم دریافت نمایند.

با آنچه عرض نمودم پیشنهاد میکنم با تامین دلیل وارسال اظهارنامه توسط مدیرساختمان یا مستاجر که قائم مقام برموجرمیباشدموجر را ملزم نماید


RE: پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه - Amir_B - ۲۳ آبان ، ۱۳۹۴

ممنون از پاسختون،‌
لازم بذکر است که ساختمان مورد اشاره کلا دارای ۴ واحد می باشد که در ۳ واحد آن خود مالکین، ساکن هستند و ۱ واحد هم در اختیار مستاجر می باشد. بنابر تصمیم جدید مدیر ساختمان -بدون هماهنگی با کلیه ساکنین- قرار براین شده است که مبلغی را جهت هزینه های اساسی ساختمان با عنوان شارژ ساختمان - علاوه بر هزینه های مصرفی مانند گاز، برق، آب، نظافت و ... - ماهانه جمع آوری کنند تا بعد از رسیدن به مبلغ کافی جهت انجام تعمییرات اساسی ساختمان هزینه کنند. با توجه به این شرایط:
- آیا مستاجر ملزم به پرداخت این مورد می باشد یا خیر؟
- در صورت منفی بودن پاسخ به سوال قبل و اصرار مدیر ساختمان بر پرداخت توسط مستاجر و غیرمنطقی بودن دلایل مدیر ساختمان، مستاجر چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟
باز هم تشکر از راهنمایی هاتون.


RE: پرداخت نکردن سهم هزینه تعمییرات اساسی آپارتمان توسط صاحب خانه - حکمت - ۲۳ آبان ، ۱۳۹۴

قانون تملک آپارتمان ها در مورد اینکه پرداخت هزینه شارژ با مستأجر یا مالک است اظهارنظر صریحی نکرده اما با توجه به تبصره ماده 3 آئین نامه مربوطه می توان چنین برداشت کرد که اگر قراردادی بین مالک و مستأجر در مورد پرداخت هزینه شارژ ساختمان منعقد نشده باشد پرداخت این هزینه به عهده مستأجر و استفاده کننده از واحد استیجاری است.