انجمن حقوقی هامون
فسخ قرارداد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مشاوره و مباحث حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق مدنی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: فسخ قرارداد (/showthread.php?tid=904)

فسخ قرارداد - جمید رضا 57 - ۲۶ تير ، ۱۳۹۴

با سلام
در مورد ملکی قرار داد مشارکت در ساخت با مالک تنظیم کردم و بعد با بیمانکار قرار داد بستم -پیمانکار از انجام تعهد خود عاجز است - ایا با توجه به اینکه هنوز سند ملک به نام بنده انتقال پیدا نکرده میتوانم درخواست فسخ قرار داد را داشته باشم؟ {حق فسخ در قرارداد در صورت طولانی شدن مدت قرار داد پیش بینی شده است }2- ایا به انضمام درخواست فسخ باید خلع ید هم از دادگاه بخواهم یا نیاز نیست؟

RE: فسخ قرارداد - کیومرث بتیانه - ۲۶ تير ، ۱۳۹۴

باسلام
شما طبق قرارداد مشارکت در ساخت داشتید آیا اختیار انعقاد قرارداد با پیمانکار داشته اید یا خیر ؟ و ضمنا ملک را به پیمانکار تحویل داده اید که قصد تقاضای خلع ید کنید ؟
درمجموع سمت حضرتعالی باید مشخص ومسئولیت نیز معیین باشد وحدود اختیارات هم موثرمیباشد که ایا با چه اختیاراتی وچه حدود دارای مسئولیت هستید ربطی به داشتن سند ندارد میتواند عادی هم باشد .
البته نظر صاحب نظران محترم نیز راه گشائی خواهد داشت

RE: فسخ قرارداد - کامیاب - ۲۶ تير ، ۱۳۹۴

مخاطب محترم مشارکت در ساخت و پیمانکار سازنده دومعقوله جدا بوده شما یک قرارداد با مالک و یک قرارداد با پیمانکار دارید و یا دلال هستید بین مالک و سازنده و یا سرمایه گذار و یا.....در هر حالت شما دارای قراردادی مجزا میباشید و هر زمان قادر به فسخ با پیمانکار میباشید و نیازی به خلع ید نیست خلع ید در مورد تصرف عدوانی و ادعای مالکیت جاری بوده ونه پیمانکار فسخ باید بواسطه قرارداد صورت پذیرد و نیازی به خلع ید نیست چون ملک در ید مالک و یا شریک سازنده بوده نه پیمانکار سازنده ،شریک سازنده حق دارد هر موقع که بخواهد پیمانکار سازنده را تعویض کند و یا فسخ قرارداد کند با توجه به شرایط عقدش ا پیمانکار با هرکس که بخواهد قرارداد ساخت بسته فقط باید پایبند به شروط قرارداد بود مثلاً شما از قیافه فلان کارگر خوشتان نمی آید یا میگویید فلان کارگر پرو و زبان دراز است عوض نمیکند شما میگید نمیخواهم دیگر کارکنید مطابق قرارداد هزینه اشرا به همراه خسارت میدهید و پیمانکار را اخراج میکنید و یا به عکس میبینید پیمانکار مطابق قرارداد عمل نکرده و کار خراب شده کار را تعطیل و تامین دلیل نموده و پیمانکار را اخراج و از پیمانکار تقاضای خسارت می کنید و یا آن قرارداد پایان و یا فسخ میشود مثلاً قرارداد جهت گود برداری یا تخریب یا سکلت ساز یا جوشکار و.... یا کل امور با یک نفر ناظر یا مجری و.... میبندید و موارد دیگر. این نظر شخصی بنده بوده

RE: فسخ قرارداد - جمید رضا 57 - ۲۷ تير ، ۱۳۹۴

با سلام و تشکر از اختصاص وقت به اینجانب
1-در قرار داد که با مالک به عنوان مشارکت در ساخت داشتم هیچ منعی در خصوص استفاده از پیمانکار به صورت جزیی و یا کلی نداشتم
2-جهت انجام فسخ نگرانی من از این موضوع بود که چون سند مالکیت در دفتر خانه به نام بنده منتقل نشده از این لحاظ ایرادی به دادخواست بنده وارد نشود-با مالک مبایعه نامه و وکالت فروش نسبت به سه دانگ در دفتر املاک و دفتر اسناد رسمی دارم -ایا احتیاج به ورود شرکا و مالکین دیگر به عنوان ثالث در درخواست فسخ میباشد؟
3-دادخواست را پس از ارسال اظهارنامه و اخذ تامین دلیل تقدیم دادگاه حقوقی نموده ام
4-در قراردادپیمان ملک را در اختیار پیمانکار قرار داده ام نه تحویل ایشان
5-درخواست فسخ با توجه به اینکه مدت زمان ساخت سپری شده و در قرار داد قید شده تا تاریخ مشخص چنانچه انجام نشود قرارداد فسخ میشود -
6-سمت بنده به عنوان سازنده میباشد در قرارداد با مالک و در قرار داد با پیمانکار کارفرما
7-ایا امکان رای بر عدم فسخ وجود دارد؟
8-چنانچه صلاح بدانید قرار داد را برای شما ارسال کنم
با تشکر

RE: فسخ قرارداد - کامیاب - ۲۷ تير ، ۱۳۹۴

مخاطب محترم پاسخ سما به شرح ذیل بوده
-جهت انجام فسخ نگرانی من از این موضوع بود که چون سند مالکیت در دفتر خانه به نام بنده منتقل نشده از این لحاظ ایرادی به دادخواست بنده وارد نشود-با مالک مبایعه نامه و وکالت فروش نسبت به سه دانگ در دفتر املاک و دفتر اسناد رسمی دارم -ایا احتیاج به ورود شرکا و مالکین دیگر به عنوان ثالث در درخواست فسخ میباشد؟
مخاطب محترم قراردادپیمانکاری مستقل از قرارداد فروش و یا قرارداداجاره بوده بحث تصرف عدوانی و یا خلع ید در قرارداهای مذکور جاری بوده نه قرارداد ساخت هدف از تامین دلیل و ارسال اظهار نامه دریافت خسارت توسط شما بوده و همچنین ریختن اساس پیمانکار و بیرون کردن کارگران وی که نیازی به حکم قانونی نداشته و ندارد. هرچند هم در اختیار وی باشد هدف تامین مستندات قانونی بوده و اجرای کار توسط مامورین قانون ولاغیر زیرا پیمانکار سازنده بوده نه مالک و نمیتواند ادعای مالکیت داشته باشد و فقط میتواند مدعی حقوق مالی خود باشد که آنراهم باید دادخواست مطالبه به طرفیت کارفرما بدهد و شما با این تامین دلیل این حق را تا شروع دادرسی معلق می کنید و احتیاجی به ورود مالکین و شرکای دیگر در دعاوی شما نیست و دعول شما مستقل بوده .

-دادخواست را پس از ارسال اظهارنامه و اخذ تامین دلیل تقدیم دادگاه حقوقی نموده ام
بله دادخواست فسخ و دریافت خسارت را همزمان باید بدهید.

4-در قراردادپیمان ملک را در اختیار پیمانکار قرار داده ام نه تحویل ایشان
در ختیار و در تحویل بودن دلیل بر وجود حق تصرف در ملک نبوده و نیست که نیازی به تخلیه باشد همانگونه که گفتم تخلیه و خلع ید فقط در موارد اجاره یا بیع جاری بوده نه در قراردادساخت درضمن در اختیار و تحویل جهت ساخت جزء ماهیت قراردادهای ساخت بوده اگر ملک تحویل و در اختیار سازنده نباشد سازنده در کجا و چگونه اقدام به ساخت نماید پس تحویل و یا در ختیار بودن جهت ساخت جزء لاینفک قراردادهای ساخت بوده.

5-درخواست فسخ با توجه به اینکه مدت زمان ساخت سپری شده و در قرار داد قید شده تا تاریخ مشخص چنانچه انجام نشود قرارداد فسخ میشود .
اولاً قرارداد با زمان مشخص و انقضای مدت دلیل بر فسخ بوده و دادن دادخواست سپری شدن و فسخ فقط به جهت روشن شدن ذهن قاضی رسیدگی کننده و جلوگیری از بهانه جویی پیمانکار بوده هرچند در اینگونه موارد پیمانکاران بامبولهای خاص خود را دارند مهم ماهیت کار حقوقی شما بوده

6-سمت بنده به عنوان سازنده میباشد در قرارداد با مالک و در قرار داد با پیمانکار کارفرما
قبلاً توضیح داده ام
7-ایا امکان رای بر عدم فسخ وجود دارد؟
خیر چون قرارداد شما به خودی خود پس از اتمام زمان مقرر فسخ و یا خاتمه یافته بوده
8-چنانچه صلاح بدانید قرار داد را برای شما ارسال کنم
میتوانید با مدیر موسسه جناب خدایی فر که تلفن آن در ذیل و صدر سایت آمده به همراه مدارک و مشاوره حضوری وقت بگیرید و اصل مدارک را به روئیت ایشان برسانید

RE: فسخ قرارداد - Hamed - ۳۱ تير ، ۱۳۹۴

باعرض سلام
ببخشید ی سوال داشتم خدمتتون...من یک واحد خونه رو در یک آپارتمان حدود دو ماه قبل بصورت رهن و اجاره قرارداد یک ساله بستم..الان صاحبخانه میگه که میخوام خونه ام رو بفروشم در چه صورتی صاحب خونه میتونه تقاضا کنه من خونه رو تخلیه کنم و من چطور میتونم از حقم دفاع کنم چون واقعا جابجایی خونه و پیدا کردنش جای مناسب دردسر داره؟؟؟
ممنون میشم کمکم کنید...

RE: فسخ قرارداد - کیومرث بتیانه - ۳۱ تير ، ۱۳۹۴

باسلام ارادت
نظراین حقیر درپاسخ مخاطب محترم اقای حمید این است که :اولا اجازه بفرمائید سوال نخست جنابعالی مطابق با شرع وقانون داده شود وسپس سوال بعدی را مطرح بفرمائید
پیرو مطلب قبلی که با توجه به مطالب اخیرشما تغییراتی داده شده که در قبل شما مالک سه دانگ ننوشته اید وفقط اشاره به انعقاد قرارداد با مالک نمودید وگفته شدهایا با توجه به اینکه هنوز سند ملک به نام بنده انتقال پیدا نکرده .
بنابراین شما مالک سه دانگ هشتید وفعلا توافق مشارکت دارید
که درهرحال فرقی واثری در قراردا شما با پیمانکارندارد . چون مدت ومهلت توافق با پیمانکار منقضی شده بخودی خود توافق وقرارداد نیز منفسخ میشود ونیازی به رجوع دادگاه نیست حال اگر دراثر تطویل ساخت ودرنوع ساخت خسارتی متحمل شده اید با جلب نظر کارشناس (تامین دلیل ) میزان ضرر مشخص ودرنهایت مطالبه خسارت در دادگاه میسر میگردد
چون شریک ملک هستید (سه دانگ ) هرگونه اقدامی در مورد ششدانگ نیاز به تفویض اختیار در مورد سه دانگ دیگر خواهید داشت ومستقلا نسبت به سهم خود قادرید ودرصورت تراضی با شریک متفقامطالبه خسارت در دادگاه قابل استماع است وشریک یا شرکاء شما میتوانند برای مطالبه خسارت باتفاق شما در یک مجموعه اقدام نمایند وهم اینکه مستقلا قادر هستند که علیهده دادخواست تقدیم نمایند.
شما ملک را دراختیار پیمانکار گذاشته اید که مطابق توافق وقرارداد درمهلت معیین احداث بنا نماید اگر قصور وتخلفی شده باشد بشرح بالا قابل حل میباشد
هیچگونه نیازی به طرح دعوی خلع ید نیست زیرا وظیفه پیمانکار ساخت وساز است نه تصرف بعنوان استجاری ویا غیرو . و طرح دعوی فسخ قرارداد منعقده با پیمانکار بدلیل خاتمه مهلت فسخ شده ونیازی بطرح دعوی نیست .
وظائف پیمانکارمطابق عرف درجامعه معلوم ومشخص است
تمام امورات ساخت وساز ؛ نیروی انسانی ساخت وساز وتهیه وخریداقلام موردنیاز ساختمان وظیفه پیمانکاراست . مگر شرط وتوافقی دیگر باشد
فرض بفرما درحین کار صدمه ای به کارگری وارد شود که مجروح ومصدوم میشود ؛ اگر این کارگر از سوی شما گمارده شده باشد ضامن هستید والا اگر درصورت اینکه پیمانکار کارگر گمارده باشد وی ضامن میباشد زیرا اولین اقدام پیمانکار معمولا بیمه نمودن کارگران مورد نیاز است که مطابق مقررات مجوز ساخت شهرداری گنجانده شده است
***********************************درمورد سوال بعدی بعرض برسانم از نظر اینجانب با توجه به نوشته جنابعالی
من یک واحد خونه رو در یک آپارتمان حدود دو ماه قبل بصورت رهن و اجاره قرارداد یک ساله بستم..
پاسخ . شما بمدت یکسال مستاجر مورد اجاره هستید مگر درصورت توافق دیگر با موجرتان

الان صاحبخانه میگه که میخوام خونه ام رو بفروشم
موجر فعلا قصدش را بیان نموده وهنوز اقدامی نشده . انجام هرگونه معامله توسط موجر با فرد غیراز شما منوط به خاتمه مهلت اجاره نامه شما میباشد
یعنی اینکه موجر میتواند ملک را بفروشد وباخریدار جدید توافق نماید که زمان تحویل ملک پس ازخاتمه یکسال اجاره نامه است و انعقاد هرگونه معامله قبل از انقضاء مدت اجاره امریست قابل تعقیب و مجازات دارد
در چه صورتی صاحب خونه میتونه تقاضا کنه من خونه رو تخلیه کنم
فقط بصورت توافق ورضایتی میتواند
و من چطور میتونم از حقم دفاع کنم
فعلا نیازی نیست چون اقدامی نکرده واگرقصد فروش داشته باشد اولا خریدارملک را روئیت می نماید شما اجازه دخول ندهید . اگر پشت پرده ومخفیانه معامله ای نمود بمحض مراجعه هرفردی بعنوان خریدار ویا مستاجر جدید ویا .... بلافاصله طرح شکایت نمائید
موجر براساس اجاره نامه منعقده فی مابین تا یکسال ملک را بشمااجاره داده است که انجام هرگونه اقدامی در این مورد ملک تا یکسال معنونه ممنوع وباطل وبلااثرمیباشد به استثناء موردی که موجر فعلا بی خبر است وصحبتی دراین باره نمی شود .
این عقیده و نظر حقیر موکول به تشخیص بزرگان محترم دارد
موفق باشید خدانگهدار
چون واقعا جابجایی خونه و پیدا کردنش جای مناسب دردسر داره

وسوال دوم جنابعالی

RE: فسخ قرارداد - حکمت - ۳۱ تير ، ۱۳۹۴

سلام
با تشکراز پاسخ جناب بتیانه
تازمانی که شما مدت قراردادتان پایان نیافته مالک ملک به عبارتی صاحب خانه حق نداردخودش تا چه رسد به خریداران وقت وبیوقت که چون سیل سرازیر خواهندشداز ملک بازدید کنند مگراینکه درقراردادبراین امرتوافق شده باشد.
صاحب خانه مخیراست ملک خودرابفروشد قرارداداجاره شما نیز به طبع آن قهرآ به خریدارجدید به عبارتی مالک جدید منتقل خواهدشد.
موفق باشید

RE: فسخ قرارداد - جمید رضا 57 - ۳ مرداد ، ۱۳۹۴

(۳۱ تير ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۵۹ : ۱۲)کیومرث بتیانه نوشته است: باسلام ارادت
نظراین حقیر درپاسخ مخاطب محترم اقای حمید این است که :اولا اجازه بفرمائید سوال نخست جنابعالی مطابق با شرع وقانون داده شود وسپس سوال بعدی را مطرح بفرمائید
پیرو مطلب قبلی که با توجه به مطالب اخیرشما تغییراتی داده شده که در قبل شما مالک سه دانگ ننوشته اید وفقط اشاره به انعقاد قرارداد با مالک نمودید وگفته شدهایا با توجه به اینکه هنوز سند ملک به نام بنده انتقال پیدا نکرده .
بنابراین شما مالک سه دانگ هشتید وفعلا توافق مشارکت دارید
که درهرحال فرقی واثری در قراردا شما با پیمانکارندارد . چون مدت ومهلت توافق با پیمانکار منقضی شده بخودی خود توافق وقرارداد نیز منفسخ میشود ونیازی به رجوع دادگاه نیست حال اگر دراثر تطویل ساخت ودرنوع ساخت خسارتی متحمل شده اید با جلب نظر کارشناس (تامین دلیل ) میزان ضرر مشخص ودرنهایت مطالبه خسارت در دادگاه میسر میگردد
چون شریک ملک هستید (سه دانگ ) هرگونه اقدامی در مورد ششدانگ نیاز به تفویض اختیار در مورد سه دانگ دیگر خواهید داشت ومستقلا نسبت به سهم خود قادرید ودرصورت تراضی با شریک متفقامطالبه خسارت در دادگاه قابل استماع است وشریک یا شرکاء شما میتوانند برای مطالبه خسارت باتفاق شما در یک مجموعه اقدام نمایند وهم اینکه مستقلا قادر هستند که علیهده دادخواست تقدیم نمایند.
شما ملک را دراختیار پیمانکار گذاشته اید که مطابق توافق وقرارداد درمهلت معیین احداث بنا نماید اگر قصور وتخلفی شده باشد بشرح بالا قابل حل میباشد
هیچگونه نیازی به طرح دعوی خلع ید نیست زیرا وظیفه پیمانکار ساخت وساز است نه تصرف بعنوان استجاری ویا غیرو . و طرح دعوی فسخ قرارداد منعقده با پیمانکار بدلیل خاتمه مهلت فسخ شده ونیازی بطرح دعوی نیست .
وظائف پیمانکارمطابق عرف درجامعه معلوم ومشخص است
تمام امورات ساخت وساز ؛ نیروی انسانی ساخت وساز وتهیه وخریداقلام موردنیاز ساختمان وظیفه پیمانکاراست . مگر شرط وتوافقی دیگر باشد
فرض بفرما درحین کار صدمه ای به کارگری وارد شود که مجروح ومصدوم میشود ؛ اگر این کارگر از سوی شما گمارده شده باشد ضامن هستید والا اگر درصورت اینکه پیمانکار کارگر گمارده باشد وی ضامن میباشد زیرا اولین اقدام پیمانکار معمولا بیمه نمودن کارگران مورد نیاز است که مطابق مقررات مجوز ساخت شهرداری گنجانده شده است
***********************************درمورد سوال بعدی بعرض برسانم از نظر اینجانب با توجه به نوشته جنابعالی
من یک واحد خونه رو در یک آپارتمان حدود دو ماه قبل بصورت رهن و اجاره قرارداد یک ساله بستم..
پاسخ . شما بمدت یکسال مستاجر مورد اجاره هستید مگر درصورت توافق دیگر با موجرتان

الان صاحبخانه میگه که میخوام خونه ام رو بفروشم
موجر فعلا قصدش را بیان نموده وهنوز اقدامی نشده . انجام هرگونه معامله توسط موجر با فرد غیراز شما منوط به خاتمه مهلت اجاره نامه شما میباشد
یعنی اینکه موجر میتواند ملک را بفروشد وباخریدار جدید توافق نماید که زمان تحویل ملک پس ازخاتمه یکسال اجاره نامه است و انعقاد هرگونه معامله قبل از انقضاء مدت اجاره امریست قابل تعقیب و مجازات دارد
در چه صورتی صاحب خونه میتونه تقاضا کنه من خونه رو تخلیه کنم
فقط بصورت توافق ورضایتی میتواند
و من چطور میتونم از حقم دفاع کنم
فعلا نیازی نیست چون اقدامی نکرده واگرقصد فروش داشته باشد اولا خریدارملک را روئیت می نماید شما اجازه دخول ندهید . اگر پشت پرده ومخفیانه معامله ای نمود بمحض مراجعه هرفردی بعنوان خریدار ویا مستاجر جدید ویا .... بلافاصله طرح شکایت نمائید
موجر براساس اجاره نامه منعقده فی مابین تا یکسال ملک را بشمااجاره داده است که انجام هرگونه اقدامی در این مورد ملک تا یکسال معنونه ممنوع وباطل وبلااثرمیباشد به استثناء موردی که موجر فعلا بی خبر است وصحبتی دراین باره نمی شود .
این عقیده و نظر حقیر موکول به تشخیص بزرگان محترم دارد
موفق باشید خدانگهدار
چون واقعا جابجایی خونه و پیدا کردنش جای مناسب دردسر داره

وسوال دوم جنابعالی

سلام
با تشکر فراوان از کیومرث عزیز و سایر دوستان راهنمایی کافی و کارشناسانه شما باعث دلگرمی و رفع استرس بنده شد -انشالله به زودی خدمت میرسم

RE: فسخ قرارداد - جمید رضا 57 - ۵ مرداد ، ۱۳۹۴

با عرض سلام
چنانچه در دادخواست فسخ قرارداد مطالبه ضرر و زیان انجام نشود ایا این امر باعث از بین رفتن حق اخذ ضررو زیان میشود و یا اینکه در دادخواست جداگانه قابل بررسی میباشد؟

RE: فسخ قرارداد - حکمت - ۵ مرداد ، ۱۳۹۴

سلام
طرح دعوی حق قانونی خواهان رسیدگی نیز تکلیف قانونی دادگاه میباشد فسخ قرادادنیز عملی ارادی ودادگاه با ورود به ماهیت دعوی کشف حقیقت خواهدنمود که آیا واقعآفسخ قراردادبا تخلف از شروط ضمن العقد صحیح بوده یا خیر
دادخوست مطالبه ضرروزیان ناشی از فسخ قراردادرا هرزمان میتوانید به دادگاه ارائه نمائید
از نظرات ارزشمند دوستانم خصوصآ استادم جناب کامیاب استفاده خوهیم نمود

RE: فسخ قرارداد - کیومرث بتیانه - ۷ مرداد ، ۱۳۹۴

(۵ مرداد ، ۱۳۹۴, ساعت --> ۱۵ : ۱۹)جمید رضا 57 نوشته است: با عرض سلام
چنانچه در دادخواست فسخ قرارداد مطالبه ضرر و زیان انجام نشود ایا این امر باعث از بین رفتن حق اخذ ضررو زیان میشود و یا اینکه در دادخواست جداگانه قابل بررسی میباشد؟

باسلام
دوست گرامی آقای حمیدرضا
قبلا پاسخ لازم در زمینه فسخ قرارداد توسط جناب کامیاب واینجانب بحضورتان اعلام شد که اگر مهلت قرارداد خاتمه یافته نیازی به درخواست فسخ نیست !
درمورد مطالبه ضرر وزیان ناشی از تخلف ویا هرنوع دیگر میتوانید با تقدیم دادخواست وعندللزوم جلب نظرکارشناس اهل فن جهت تعیین وبراورد میزان ونوع خسارت درصورتیکه طرف قرارداد ضامن باشد ودراثر تقصیر وی ضرر حادث شده باشد ودرمجموع درخواست ضرر وزیان امکان پذیر است
که سرورگرامی جناب حکمت نیز اعلام پاسخ فرموده اند !
خدانگهدار موفق باشید