انجمن حقوقی هامون
دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مشاوره و مباحث حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق مدنی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- موضوع: دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره (/showthread.php?tid=817)

دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره - ya30n - ۲۹ بهمن ، ۱۳۹۳

سلام دوستان
شرمنده نميدونم مكان درستي سوالم رو ميپرسم يا خير ...

يكي از دوستان بنده نويسنده هست
يه داستان داشته و داستانش هم جايي ( روزنامه و مجله و ... ) چاپ نشده ...

تا اينكه اين داستان دست يكي ميفته و رفته بدون اجازه گرفتن و بدون قرارداد بستن و اينا
داستان رو به فيلم تبديل كرده !!!

در چنين مواردي بايد چيكار كرد و اصلا قانون پيگيري ميكنه اين موارد رو ؟!

سوال دوم : در مورد خودم هست كه ميخوام يه وبلاگ درست كردم و زندگي نامه و خاطرات روزمره خودم با همسرم رو ( طلاق ندادم و جدا نشديم ) بنويسم ... خاطرات دردناكي هست ، از نقش بازي كردن همسر و مهريه گرفتن و ... بعد اينا رو ميخوام طوري بنويسم كه مثلا بصورت واضح اسم خودم رو بيارم اسم همسرم رو هم بيارم !!!
آيا در چنين مواردي اون شخص ( همسر من ) ميتونه بره شكايت كنه ؟!
مثلا بگه اينا تهمت و افترا هست
در صورتي كه من واقعيات رو ميخوام بنويسم ...

آيا من محكوم ميشم ؟!!

RE: دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره - کامیاب - ۲۹ بهمن ، ۱۳۹۳

مخاطب محترم در مورد اول دوست شما به نظر بنده با توجه به ثبت و یا انتشار داستان و یا مقاله خود کاری نمیتواند بکند و قانون در اینگونه موارد از آثاری حمایت میکند که چاپ و منتشر شده و در معرض عموم قرار گرفته است و مورد دیگر تبدیل یک داستان مربوط به هر شخصی باشد به فیلم هیچگونه خللی به ماهیت داستان اشخاص وارد نمیکند چون ماهیت یک اثر ادبی قابل تکثیر و قالیت انتشار آن اثر بوده لذا این تبدیل ناقض حقوق ایجاد کننده داستان نمیباشد که هیچ بلکه ایجاد کننده اثر نوشتاری باید جهت تبلیغ اثر خود به سازنده فیلم جهت مشهور شدن اثرش مبلغی هم بپردازد
در مورد سوالات بعد شما در مورد شخص خودتان حق دارید هر چیزی بنویسید چه کتاب و چه وبلاگ ولی وقتی تشکیل خانواده دادید دیگر شخص نیستید که هرکاری که دوست دارید بکنید بلکه اشخاص شده اید و اشخاص در اینگونه موارد باید مجوز رسمی از شریک خود چه در زندگی و چه در کار دریافت کند چون بیان واقعیات زندگی شخصی شما امکان صدمه به آبرو و شخصیت دیگران که مشخص هستند را دربر دارد و قطعاً مشمول مجازات خواهد بود هر چند واقعیت باشد شما حق دارید واقعیت در مورد خودتان را تا جایی که مربوط به خودتان است بنویسید و قتی در جایی پای همسرتان به آن واقعیت باز میشود حق نگارش ندارید لذا میتوانید داستان خود را با شخصیتهای خیالی بنویسید تا مشکلی برای کسی ایجاد نشود این نظر شخصی بنده بوده

RE: دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره - ya30n - ۳۰ بهمن ، ۱۳۹۳

سپاس از شما

مثلا ميشه بگم همسر بنده ( ميم - كاف ) اينجوري كرد و ... ؟!
اسم نبرم؟

RE: دو سوال: سرقت ادبي و نوشتن خاطرات روزمره - کامیاب - ۳۰ بهمن ، ۱۳۹۳

مخاطب محترم به نظر بنده استفاده از حرف اول نام و نام خانوادگی را مستعار نمی گویند مثلاً اگر اسم کسی سمیرا بوده اورا سعیده بگویید و یا احمد را حسن بگویید و صراحتاً در ابتدای داستان اعلان نمایید اسامی مورد استفاده مستعار بوده اما داستان واقعی و مربوط به شخصی دیگر چون در سایت نام و نشان شما آورده شده و کسانی که داستان را بخوانند باز هم موجبات مشکلات قضایی برای شما فراهم خواهد گردید