انجمن حقوقی هامون
استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ (/showthread.php?tid=59)

استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ - bloori - ۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰

با عرض سلام و خسته نياشيد مشكلي كه براي يكي از دوستان من پيش اومده و جوابشو نميدونه .لطفا در موارد ذيل خواستار راهنمايي از دوستان هستم با تشكر

1- آيا از فايل صوتي كه بدون مجوز رسمي تهيه شده در دادگاه به عنوان مدرك مي توان استفاده كرد. مثلا مكالمات ضبط شده با شخص ثالث
2- در صورت مثبت بودن جواب بند 1 آيا وحود اين فايل صوتي جهت اثبات جرم رابطه نامشروع كه در حد صحبت است كافي است يا دلايل ديگري نياز است
3- در صورتي كه مشخص گردد فايل صوتي بدون مجوز رسمي تهيه شده آيا مشمول دخالت در حريم خصوصي گرديده و دارنده آن محكوم مي باشد يا خير
4- در صورت مثبت بودن جواب بند 3 آيا اين مورد در روابط زن و شوهر نيز مصداق دارد يا خير
5- در قانون مصاديق اثبات جرم رابطه نامشروع كه بتوان با آن حكم طلاق صادر كرد و يا مشمول حكم جزايي نمود چه چيزهايي هستند

RE: طلاق - vakil - ۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰

(۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۴۵ : ۱۸)bloori نوشته است: با عرض سلام و خسته نياشيد مشكلي كه براي يكي از دوستان من پيش اومده و جوابشو نميدونه .لطفا در موارد ذيل خواستار راهنمايي از دوستان هستم با تشكر

1- آيا از فايل صوتي كه بدون مجوز رسمي تهيه شده در دادگاه به عنوان مدرك مي توان استفاده كرد. مثلا مكالمات ضبط شده با شخص ثالث
2- در صورت مثبت بودن جواب بند 1 آيا وحود اين فايل صوتي جهت اثبات جرم رابطه نامشروع كه در حد صحبت است كافي است يا دلايل ديگري نياز است
3- در صورتي كه مشخص گردد فايل صوتي بدون مجوز رسمي تهيه شده آيا مشمول دخالت در حريم خصوصي گرديده و دارنده آن محكوم مي باشد يا خير
4- در صورت مثبت بودن جواب بند 3 آيا اين مورد در روابط زن و شوهر نيز مصداق دارد يا خير
5- در قانون مصاديق اثبات جرم رابطه نامشروع كه بتوان با آن حكم طلاق صادر كرد و يا مشمول حكم جزايي نمود چه چيزهايي هستند

سلام
جواب سؤال اولتان خیر می باشد .

سؤال 5 رو لطفاً بیشتر توضیح دهید .

RE: طلاق - bloori - ۱۷ شهريور ، ۱۳۹۰

(۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۳۲ : ۲۱)vakil نوشته است:
(۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۴۵ : ۱۸)bloori نوشته است: با عرض سلام و خسته نياشيد مشكلي كه براي يكي از دوستان من پيش اومده و جوابشو نميدونه .لطفا در موارد ذيل خواستار راهنمايي از دوستان هستم با تشكر

سلام

با تشكر منظور از سوال 5 آنست كه در قانون جرايي تعريف رابطه نامشروع چيست و آيا مثلا ارتباط تلقني ، مكاتبه وبا قدم زدن در پارك و غيره جرمش چيست؟

RE: طلاق - vakil - ۱۸ شهريور ، ۱۳۹۰

(۱۷ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۷ : ۰۸)bloori نوشته است:
(۱۶ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۳۲ : ۲۱)vakil نوشته است:

سلام

با تشكر منظور از سوال 5 آنست كه در قانون جرايي تعريف رابطه نامشروع چيست و آيا مثلا ارتباط تلقني ، مكاتبه وبا قدم زدن در پارك و غيره جرمش چيست؟

دوست گرامی مستنداً به ماده 637 قانون مجازات اسلامی :
تقل به مضمون : " هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد ، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ‌یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌ کننده تعزیر می‌شود .

در سایر موارد شامل زنا می گردد که خود مواد قانونی خود را دارد . اما با توجه به تعریفی که قانونگذار از رابطه نامشروع نموده است ، به نظر می رسد ارتباط تلفنی یا قدم زدن در پارک و امثالهم رابطه نامشروع مشمول ماده 637 ق.م.ا نباشد . در صورت دستگیری توسط پلیس و ارجاع به دادسرا ، در صورتی که گزارش خلاف واقع نشود ! به جریمه نقدی و تعهد بسنده می کنند .

RE: استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ - کیومرث بتیانه - ۲۰ اسفند ، ۱۳۹۳

باسلام ودعای مملو از خیروسعادت خدمت اقای مدیرمحترم انجمن
بعرض برسانم چندی پیش بهمراه دوستی در راهرو دادسرا بودم هرچند عمل بنده غیرارادی بود لذا می شنیدم خانمی با شوهرش به استناد ضبط مکالمه تلفنی ایجادمزاحمت علیه پسرجوانی که قبلا خواستگار دخترشان بوده وجواب رد شنیده است درمکالمه ای که پدرومادرش نبودند وفقط ضبط شده بود شکایتی مطرح که درخلال دادرسی توسط قاضی محترم دستور داده شد که تلفن را ازنگهبانی درب ورودی به داخل شعبه بیاورند که انجام شده بود وقاضی(دادیارمحترم )باشنیدن جملات متشاکی ودر دوسیه بازجوئی ضمن اثبات ایجادمزاحمت نیز ارتباط نامشروع قرار مجرمیت صادر وبه دادگاه ارجاع می نمود با قرار وثیقه فکرکنم 50 میلیون تومان که توسط برادر متشاکی ظرف همان روز ازبانک مربوطه خود وجه الضمان بانکی تحویل وگویا متعاقبا موضوع ضمانت را کاهش و20 میلیون تومان مقررداشته اند
در حیات دادگستری مخفیانه با متشاکی گفتگو بازکردم که گفت به خدا هیچ مزاحم نشدم از اول هم دربازجوئی گفته بودم که من این دختر را دوست دارم وقصدم ازدواج است ولی پدرومادرش راضی نیستند وهرگز دخترشان را به دادیاری نمی اورند که قاضی از دختر سوال کند که چه بوده وماجرا چیست
درپاسخ مخاطب محترم این مورد را بعرض حضرتعالی میرسانم چنانچه گاها مشاهده ومسجل است تفسیرقانون همیشه بستگی به فرد تصمیم گیرنده دارد هرچند قانون ومواد ان موردرا شفاف وروشن بیان کرده اما قلم بدستان ومیزنشینان هرطوربخواهند انجام میدهند
حتی بعدازمدتی متشاکی رادیدم وپرسیدم چه شد گفت دردادگاه تبرئه شدم که انان اعتراض نموده وبه تجدیدنظررفته است

RE: استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ - حکمت - ۲۰ اسفند ، ۱۳۹۳

سلام
دوست عزیز واژه متشاکی درامور کیفری واژه ای غریب است پیشنهاد میکنم از واژه مشتكی عنه استفاده کنید که به كسی اشاره دارد كه از او شكایت شده باشد

نمیخواهم وارد مقوله فیلمبرداری وعکس ازمستندات دراثبات جرائم شده زیرا میتواند بد اموزی داشته باشداما تمامی پرونده ها یی که منجر به صدورکیفرخواست دردادسرارمیشود دردادگاه اغلبحکم بربرائت به علت فقد یکی از عنصر سه گانه میشود ونباید برآن ایرادگرفت زیرا دردادگاه قاضی باتجربه ومستقلی قضاوت میکند امادردادسرا قضات زحمت کش تحقیق تحت عناوین دادیار وبازپرس آنهم تحت نظردادگاه انجام وظیفه مینمایند درنهایت دادیار پس از کسب تجربه به مقام بازپرسی وبازپرس به مقام ریاست دادگاه ارتقاء مقام می یابندواین ارتقاء مقام تامدارج بالاتر قضائی با کسب تجارب بیشتر قابل ارتقاء میباشد

RE: استفاده از فایل صوتی به عنوان مدرک در دادگاه ؟ - کیومرث بتیانه - ۲۱ اسفند ، ۱۳۹۳

عرض ادب وتشکر
هرچند هردو کلمه درریشه واصل عربی هستند ووظیفه ما پاسداری از زبان مادری است
به استناد این موارد عرض شد
آشنایی با دو واژه کلیدی :
یکی از مسائلی که مراجعین دادگستری زیاد با آن مواجه هستند، تفکیک این دو عنوان است
برای موفقیت در دادگستری , دانستن تفاوتهای این دو عنوان خیلی موثر است
درشکایت های کیفری به شکایت کننده شاکی گفته می شود, به طرف او متشاکی یا مشتکی عنه و یا متهم گفته می شود و به موضوع پرونده نیز اتهام می گویند. اما در شکایت های حقوقی , به شکایت کننده خواهان می گویند. به طرف او خوانده گفته می شود و به موضوع پرونده هم خواسته می گویند.
بهرتقدیر ممنون از راهنمائی وتذکر جنابعالی