انجمن حقوقی هامون
کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) (/showthread.php?tid=579)

کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - mehrdad1 - ۸ اسفند ، ۱۳۹۲

با عرض سلام و وقت بخیر
از اونجا که تمایل دارم این بار به نتیجه برسم کامل توضیحات را ارئه میکنم و بابت توضیحات کامل و کمی طولانی شدن متن عذر خواهی میکنم
حدود 2 سال قبل مقداری دلار پی پال از شخصی که در اینترنت و انجمن ها با وی اشنا شده بودم و اعلام امادگی فروش دلار کرده بودند خریداری شد
دلار خریداری شده به حساب پی پال مقصد واریز شد و مبلغ ریالی به حساب شخص منتقل گشت
پس از گذشت 24 ساعت از واریز دلار مبلغ واریزی(دلار) به حالت بلوکه در امد
با پیگری بیشتر از وب سایت پی پال متوجه این امر شدم که حساب فرستنده به دلایل امنیتی
لیمیت (محدود) شده و کلیه ی پرداخت های وی بلاک شده تا وی پاسخگو باشند و در صورتی که مشکلی نداشته باشند پرداخت ازاد میشود
تا اینکه به هر دلیل که بوده وی پاسخ گو نبوده و وجه واریزی بعد از گذشت بیش از 6 ماه بلوک بودن به حساب فرستنده باز گشت خورد

مورد دیگه ای که لازم میدونم ذکر کنم اینه که به دلیل تحریم ها پی پال ایرانیان را بهشون اجازه ی ثبت نام و داشتن حساب پی پال نمیدهد (ایرانیان ساکن ایران) و به همین دلیل اکثر افراد از نام ها و مشخصات جعلی جهت افتتاح حساب پی پال استفاده میکنند که در این مورد هم فرستنده حسابی با نام واقعی خود باز نکرده بوده و احتمالا به همین دلیل هم نتونسته از لیمیت خارج کنه و حسابشون مسدود مونده و پول هم به حساب برگشت خورده

ولی حساب بنده با نام واقعی و مشخصات واقعی خودم هست...که این وسط فکر نکنم برا من سودی داشته باشه

باتوجه به این که شخص مورد نظر برای نه تنها من بلکه چندین نفر دیگر همین کار را انجام داده بود و همین مشکل برای انها نیز پیش امده بود دلار اکثریت را مجددا واریز نموده ولی به دلیل بلاک بودن مبلغ مورد نظر برای بنده از قبول این اتفاق امتناع کرد و نهایتا پس از 6 ماه که بازگشت وجه صورت گرفت هیچ کجا پیداشون نبود و پاسخگو نبودن و همچنان پس از گذشت حدود 2 سال از اون قضیه هنوز به بنده پاسخ نمیدهند

برای شکایت اقدام کردم به پلیس فتا هم مراجعه کردم که کاملا گفتن به حوزه ی ما مربوط نمیشه !
به صورت عادی هم میگویند باز هم به حوزه ی ما مربوط نمیشه و برید فتا چون اینترنتی بوده....

مدارک موجود :
بنده 1 شماره تلفن همراه از ایشون دارم(ایرانسل)
وجه واریزی به حساب 2 نفر واریز شد ( 1 حساب مشترک بین خودشون و ظاهرا برادرشون + حساب یه خانم که مادر یا خواهرشون بوده احتمالا که الان هم پیگیری کردم حساب خانومه بسته شده...)
شماره حساب ها و تاریخ و فیش واریزی موجود است
مطالب وی در فرومی که اعلام فروش میکردند موجود هست
یک وبلاگ شخصی هم از وی با عنوان خرید و فروش دلار موجود است که شماره حساب و تلفن در ان وبلاگ نیز موجود است
متن پیام های یاهو که کاملا قبول کردند در صورت مشکل دار بودن وجه را واریز کنند و ... هم موجود است (باتوجه به این که فکر نکنم یاهو به عنوان مدرک معتبری شناخته بشه ولی کلیه ی صحبت ها از این طریق صورت گرفته و همه اش موجوده)

الان 4 سوالی که بنده دارم

باتوجه به این که دلار اینترنتی بوده ، پی پال بوده ، قضیه تحریم های پی پال بوده ، بازار ازاد هم بوده :
-بعد از گذشت این مدت ایا شکایت کردن بنده سودی برای بنده دارد یا دستم به هیچ کجا بند نیست...؟

-من الان به کجا مراجعه کنم ؟ چه کنم ؟

-اثبات این که من از وی دلار تهیه کردم چگونه امکان پذیر هست ؟ یا بهتر بگم با مدارکی که من دارم چیزی میشه ثابت کرد ؟(حساب فرستنده دلار هم به نام خود فرد نبوده و 100 در 100 مشخصات جعلی بوده که در یاهو هم به همین امر اشاره شده)

-سوال اخر ، دلار را زمانی که من تهیه کردم 1600 تومن بوده الان معادل ریالی به قیمت دلار فعلی حساب میشه یا قیمت اولیه ی خرید من (1600) و ایا سودی هم به این مبلغ تعلق میگیرد ؟

با تشکر از وقت شما بابت مطالعه و پاسخگویی

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - vakil - ۸ اسفند ، ۱۳۹۲

سلام دوست گرامی
اول اینکه بفرمائید مبلغ واریزی شما چه مقدار بوده است ؟ آیا حسابی که پول واریز کرده اید در ایران است ؟ و از چه طریقی واریز کرده اید ؟

(۸ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۲ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: الان 4 سوالی که بنده دارم

باتوجه به این که دلار اینترنتی بوده ، پی پال بوده ، قضیه تحریم های پی پال بوده ، بازار ازاد هم بوده :
-بعد از گذشت این مدت ایا شکایت کردن بنده سودی برای بنده دارد یا دستم به هیچ کجا بند نیست...؟

ارائه شکوائیه در هر زمان برای شما امکان پذیر می باشد و گذشت زمان تاثیری در به نتیجه رسیدن یا نرسیدن آن ندارد .

(۸ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۲ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: -من الان به کجا مراجعه کنم ؟ چه کنم ؟

شما بهتر است به دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه ای در خیابان شریعتی مراجعه کنید و تحت عنوان کلاهبرداری اینترنتی اقدام به تقدیم شکوائیه نمائید .

(۸ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۲ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: -اثبات این که من از وی دلار تهیه کردم چگونه امکان پذیر هست ؟ یا بهتر بگم با مدارکی که من دارم چیزی میشه ثابت کرد ؟(حساب فرستنده دلار هم به نام خود فرد نبوده و 100 در 100 مشخصات جعلی بوده که در یاهو هم به همین امر اشاره شده)

شما شکایت خود را مطرح نمائید . دادسرا از طریق پلیس فتا و از طریق آی پی سیستم و ترفند هایی که خودشان در آن تخصص دارند و حتی آی دی یاهو میتوانند حقیقت را کشف نمایند .

(۸ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۲ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: -سوال اخر ، دلار را زمانی که من تهیه کردم 1600 تومن بوده الان معادل ریالی به قیمت دلار فعلی حساب میشه یا قیمت اولیه ی خرید من (1600) و ایا سودی هم به این مبلغ تعلق میگیرد ؟
با تشکر از وقت شما بابت مطالعه و پاسخگویی

شما زمان تقدیم شکوائیه ، مطالبه ارزش ریالی روز و خسارات وارده را نیز خواستار شوید .

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - کامیاب - ۸ اسفند ، ۱۳۹۲

مخاطب محترم با عنایت به بیانات حضرتعالی و پاسخهای دوست عزیز جناب آقای خدائی فر خدمت شما عرض میکنم به نظر بنده اگر ورود وجه دلار نزد حساب شما مورد تائید بانک حضرتعالی باشد و بانک ارسال مبلغ ریالی به حساب اشخاص که بیان فرمودید دو حساب متفاوت یکی به صورت مشترک و دیگری به صورت منفرد بوده و هر دو مورد را تائیدیه بانکی از حساب ریالی و ارزی دریافت نموده و دلیل باز گردانده شدن وجه خود توسط بانک عامل حواله را در خواست نمائید و پاسخ این موارد را ارائه نمائید قطعاً میشود شما را راهنمائی نمود از چه طریقی اقدام نمایید به این دلیل که شما بیان فرموده اید وجه دلاری واریز سپس وجه ریالی واریز گردیده و شما بیان ننموده اید که تبادل این صرف توسط بانکهای عامل بر اساس چه قراردادی بوده چون اصول معاملات دلاری مانند اسناد بازرگانی احتمالاً دیداری بوده به این معنا که در صورت ارائه قبول بانک دریافت کننده و ارسال مبلغ ریالی به حساب بانک طرف قرارداد ارسال کننده ارز هیچگاه حواله برگشت نخواهد پذیرفت و احتمالاً مسدودی یا بلوکه وجه بابت دریافت قبول ارسال مبلغ ریالی بوده و موارد بسیار دیگر شما لطف نموده موارد مذکور در بالا را ارسال تا بتوانیم با تحلیل قانونی جواب قانع کننده و قابل قبولی را توسط اینجانب یا دوستان ارسال نماییم

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - mehrdad1 - ۸ اسفند ، ۱۳۹۲

با سلام مجدد
از بابت پاسخگویی و وقتی که گذاشتید بسیار متشکر و ممنونم
مبلغ مقدار زیادی نبوده ولی نمیشود گفت کم هم بوده و راضی به این نمتونم بشم که قیدش را بزنم هر چند وقتی پیگیری میکنم و به هیچ نتیجه ای نمیرسم و دوباره رهاش میکنم

مبلغ واریزی توسط بنده در ان زمان 390 هزار تومان بوده و مبلغ درخواستی 246 دلار بوده

حسابی که از ان پول ریالی واریز شده بانک های ملی و سامان در داخل ایران بوده اند که به دلیل موجود نبودن کل مبلغ درخواستی فروشنده در یک حساب بانکی لذا 2 حساب از وی دریافت و به 2 حساب واریز صورت گرفت(ملی-سامان)
واریز از طریق شبکه ی شتاب از طریق اینترنت بانک صورت گرفته
(دقیقا به همین دلیل پلیس فتا قبول نکرد پرونده را میگفت الزاما اگر درگاه بانکی داشته میتونه قبول کنه چون از اینترنت بانک و شبکه شتاب بوده مثل این میمونه که رفتید و از عابر انتقال وجه را انجام داده اید)

و در رابطه با وجه دلاری یه توضیح دیگه باید من بیان کنم
دلار پی پال بوده ، پی پال یک بانک اینترنتی با مرکزیت امریکا و قوانین سخت امریکا میباشد
تایید ورود دلار در حساب بنده تنها فیش اینترنتی هست که روی سایتش موجوده... که دقیقا در اون فیش زمان واریز ، بلاک شدن و بازگشت کاملا مشخصه
در مورد وجه های ریالی هم فیش های بانکی و گردش حساب بنده موجود است

تبادل وجه ها چیزی بوده که هیچ ربطی به بانک ایران نداشته و بانک ایران نیمده تبدیل ریال به دلار صورت بده یا حواله بزنه یا ...
به این صورت بوده که من مبلغ ریالی در حساب ایران خود داشته ام و به حساب ریالی فروشنده واریز کرده ام
فروشنده وجه دلاری در حساب پی پال خود داشته و از حساب پی پال خود به حساب پی پال بنده واریز نموده
که در این بین هیچ دیداری حتی بین من و فروشنده صورت نگرفته و فقط جهت اعتماد 1 تماس تلفنی با شماره همراه وی صورت گرفت...

در مورد دلیل بازگشت وجه دلاری باید بگویم که
پی پال باتوجه به قوانین خودش در حفظ اطلاعات مشتریان و همچنین به دلایل امنیتی پاسخ زیادی در رابطه با دلیل بازگشت وجه ارائه نمیدهند
تنها پاسخی که بنده دریافت کرده بودم این بوده که حساب واریز کننده توسط پی پال مسدود شده
(دلیل را بیان نکردند چرا و فقط گفتند به دلایل امنیتی)
در ادامه هم گفتند که صاحب حساب باید پاسخگو باشد تا حسابش از حالت مسدود خارج و وجه های واریزی وی از حالت بلوک در ایند
که بعد از 6 ماه که فرد هیچ پاسخی ارائه نداده پول را برگشت زدند و احتمالا حساب واریز کننده همچنان مسدود میباشد
کلیه ی مطالب فوق از طریق مکاتبه ایمیلی با پی پال دریافت شده....

از بابت وقتی که گذاشتید و به بنده پاسخ دادید کمال تشکر را میکنم
باز هم در ص?

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - کامیاب - ۱۱ اسفند ، ۱۳۹۲

مخاطب محترم با عنایت به توضیحات حضرتعالی به نظر بنده اگر حساب شما که ارز واریز شده پی پال بوده نه شما و نه هیچ کس دیگری نمیتواند کاری بکند و واریز وجوه به حساب اشخاص در ایران دلیل بر طلب شما نمیشود زیرا مطابق قانون ایران کسی که وجهی به حساب کسی واریز میکند نام و مشخصات صاحب حساب را قید نموده و یا در صورت واریز الکترونیکی مشخصات پذیرنده باز هم برسی میشود و الا هیچ مبلغی بدون اجازه و دستور دارنده حساب و در صورت الکترونیکی بجز کسی که شماره حساب یا شماره کارت و رمز دوم و موارد امنیتی دیگر را رعایت کند میتواند از حساب دیگری بصورت الکترونیکی برداشت کند مگر اشتباه واریز که توسط بانک صورت گرفته باشد به نظر بنده در حالتی که حساب شما پی پال باشد هیچکاری نمیتوانید بکنیدچون داد هر دو حساب شما توسط بانک داخلی بوده اما ستد شما که مورد اصلی موضوع شما بوده هر دو بانک بانکی خارج از ایران و خارج از قوانین جاری ایران میباشد این نظر بنده بوده شاید دوستان نظر بهتر داشته باشند

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - mehrdad1 - ۱۱ اسفند ، ۱۳۹۲

یعنی با این اوصاف کلا هیچ کسی نمیاد بپرسه چرا من پول واریز کردم به حساب این شخص و حتی اصل پول واریزی را هم نمیتونم بگیرم ؟
به همین راحتی کلاه برداری میشه کرد ؟

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - کامیاب - ۱۱ اسفند ، ۱۳۹۲

مخطب محترم شما روزی که اقدام به این عمل مینمدید باید این فکر را میکردید یعنی اوضاع سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و قوانین بانکداری داخلی و خارجی را باید در نظر میگرفتید نه الان که مال شما را برده اند و از نظر حقوقی و رویه قضائی حاکم واریز وجه به حساب اشخاص بدون قرارداد و مدرک مستندل دلیل بر مدیونیت واریز کننده داشته نه طلب واریز کننده لذا وقتی شما قوانین جاری را نادیده گرفته اید چگونه انتظار حمایت قانون از خود را دارید؟ پس حساب معرفی شده از طرف شما یک حساب پی پال خارجی بوده و حساب واریز کننده نیز حساب پی پال خارجی بوده و طبق قوانین حاکم بر خود بوده و قوانین داخلی حق دخالت و دستور به قوانین خارجی را ندارد لذا به این دلیل به نظر بنده با توجه به قوانین حاکم داخلی و خارجی شما دیگر دستتان به جائی نمیرسد این برداشت و نظر شخصی بنده با توجه به قوانین و رویه حاکم حقوقی بوده شاید دوستان نظر کاملتر و بهتری داشته باشند

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - vakil - ۱۲ اسفند ، ۱۳۹۲

(۱۱ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۳ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: یعنی با این اوصاف کلا هیچ کسی نمیاد بپرسه چرا من پول واریز کردم به حساب این شخص و حتی اصل پول واریزی را هم نمیتونم بگیرم ؟

سلام
دوست گرامی شما میتوانید با ارائه شکوائیه کیفری در دادسرا با عنوان کلاهبرداری ، اقدام نمائید . نیازی نیست که حتماً در توضیحات شکوائیه در خصوص حساب پی پال و غیری حرفی به میان آورید . فقط قید کنید که جهت خرید اینترنتی بوده و شماره حسابهای وجوه واریزی رو جهت استعلام و مشخص شدن صاحب حساب و آدرس ایشان قید نمائید . در صورتی که در این خصوص جواب نگرفتید ، میتانیداز طریق حقوقی اقدام به مطالبه وجوه واریزی نمائید . مطمئناً نتیجه خواهید گرفت . بر خلاف اظهار نظر تعدادی از دوستان که نظری متفاوت دارند ، بنده معتقدم شما در انتها میتوانید مبالغ واریزی و خسارات وارده را مطالبه نمائید .

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - mehrdad1 - ۱۲ اسفند ، ۱۳۹۲

(۱۲ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۱۷ : ۱۱)vakil نوشته است:
(۱۱ اسفند ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۳۳ : ۱۲)mehrdad1 نوشته است: یعنی با این اوصاف کلا هیچ کسی نمیاد بپرسه چرا من پول واریز کردم به حساب این شخص و حتی اصل پول واریزی را هم نمیتونم بگیرم ؟

سلام
دوست گرامی شما میتوانید با ارائه شکوائیه کیفری در دادسرا با عنوان کلاهبرداری ، اقدام نمائید . نیازی نیست که حتماً در توضیحات شکوائیه در خصوص حساب پی پال و غیری حرفی به میان آورید . فقط قید کنید که جهت خرید اینترنتی بوده و شماره حسابهای وجوه واریزی رو جهت استعلام و مشخص شدن صاحب حساب و آدرس ایشان قید نمائید . در صورتی که در این خصوص جواب نگرفتید ، میتانیداز طریق حقوقی اقدام به مطالبه وجوه واریزی نمائید . مطمئناً نتیجه خواهید گرفت . بر خلاف اظهار نظر تعدادی از دوستان که نظری متفاوت دارند ، بنده معتقدم شما در انتها میتوانید مبالغ واریزی و خسارات وارده را مطالبه نمائید .

والا من الان هم دارم با دلار اینترنتی کار میکنم و همیشه همین روند واریز تکرار میشه اگر هیچ جوره به نتیجه نرسه که از فردا همگیشون میان میگن پول دادی که دادی میخواستی ندی ! (که واقعا به این نتیجه رسیدم بعید هم نیست ! و از این پس باید محتاط تر عمل کنم)
به هر حال
الان من بخواهم اقدام کنم برم بگم کلاهبرداری برای خرید اینترنتی بوده
اسمی اصلا از دلار بیارم
یا کلا قید دلاری بودنش را باید بزنم ؟

بعد یه سوال تخصصی که من متوجه اش نیستم اینه که فرق شکوائیه کیفری یا حقوقی چه فرقی دارن !؟ یعنی الزامی بر این هست که شکوایه توسط یک وکیل اماده بشه یا خودم هم میتونم اماده کنم به این خاطر میخواهم تفاوتشون را بدونم

تشکر که یه امید دادید ! (کلا منصرف شده بودم از پیگیری با صحبت های قبلی !)

RE: کلاهبرداری (خرید اینترنتی دلار) - حکمت - ۱۲ اسفند ، ۱۳۹۲

سلام
دوست گرامی تفاوت شکایت کیفری با دعوی حقوقی دراین است
درشکایت کیفری تحقیقات واحضار متهم ازطریق دادسرا انجام میشود وحتی دادسرا ملزم است تحقیق نمایدوازطریق پلیس فتا توسط ای پی او شخص رامشخص احضار درصورت عدم حضور جلب خواهد شدوحتی زندانی مینماید
امادردعوی حقوقی شما طرح دعوی میکنید خوانده راباید بنام معرفی کنید دادگاه تکلف براستعلام نام خوانده نیست وسایر موارد
درحقیقت درشکایت کیفری باراثبات ادعا با دادسرا ودادگاه است
مخالف آن دردعوی حقوقی تمامی باراثبات ادعا به عهده شماست
تنظیم شکایت نیز تبحر میخواهد وکارشما نیست
سایر موارد راعهده اساتیدارجمندم قرامیدهم