انجمن حقوقی هامون
شکایت طلبکار از بدهکار - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: شکایت طلبکار از بدهکار (/showthread.php?tid=541)

شکایت طلبکار از بدهکار - امیر سازه - ۱۶ دي ، ۱۳۹۲

با سلام و احترام
اینجانب در سال 90 قراردادی با مدیر عامل یک شرکت جهت تهیه نقشه های سازه و معماری پروژه ای قراردادی به مبلغ 30 میلیون تومان منعقد نمودم.
در متن قرارداد ذکر شده است که یک سوم مبلغ کل پس از تحویل نقشه های اولیه به بنده پرداخت شود. که پس از تحویل نقشه ها مبلغ یک میلیون و صد هزار تومان دریافت کردم و مابقی مبلغ پرداخت نشد. در ضمن در زیر متن قراداد با خط خود ایشان دریافت این مبلغ توسط بنده ثبت و امضا شده است.
لازم به ذکر است که به علت توقف پروژه، ادامه کار متوقف شده است و ایشان خود در حال پیگیری شکایت از کارفرمایان هستند.
حال ایشان با گذشت 2 سال امروز و فردا می کند و پاسخگوی تلفن نیست.
طلب بنده 9 میلیون تومان است. لطف بفرمایید بنده را از چگونگی مراحل شکایت مطلع سازید.

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - کامیاب - ۲۰ دي ، ۱۳۹۲

مخاطب محترم به نظر بنده در صورت تخلف طرف قرارداد به استناد قراردادفی مابین شما ابتدا باید تامین دلیل کنید سپس اظهار نامه جهت مخاطب خود ارسال و در صورت حل نشدن دادخواست مطالبه وجه بدهید.

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - امیر سازه - ۲۱ دي ، ۱۳۹۲

(۲۰ دي ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۰۰ : ۲۱)Kamyab.Teymouri نوشته است: مخاطب محترم به نظر بنده در صورت تخلف طرف قرارداد به استناد قراردادفی مابین شما ابتدا باید تامین دلیل کنید سپس اظهار نامه جهت مخاطب خود ارسال و در صورت حل نشدن دادخواست مطالبه وجه بدهید.

با تشکر از پاسختون
1- آیا باید به دادگستری مراجعه کنم یا شورای حل اختلاف؟
2- هزینه مراحلی که در بالا ذکر کردید به چه صورت محاسبه می شود؟
3- با توجه به موضوع آیا داشتن وکیل لازم است ؟ و هزینه آن به چه صورت است؟

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - امیر سازه - ۲۱ دي ، ۱۳۹۲

(۲۰ دي ، ۱۳۹۲, ساعت --> ۰۰ : ۲۱)Kamyab.Teymouri نوشته است: مخاطب محترم به نظر بنده در صورت تخلف طرف قرارداد به استناد قراردادفی مابین شما ابتدا باید تامین دلیل کنید سپس اظهار نامه جهت مخاطب خود ارسال و در صورت حل نشدن دادخواست مطالبه وجه بدهید.

و یک مورد دیگر:

لازم به ذکر است که 2 نفر شاهد هم داریم که یک نفر از آنها هم مشکل بنده را با طلب 30 میلیونی دارد.
4- آیا در قسمت خواسته تامین دلیل باید وجود شاهد را هم ذکر کرد؟
5- شما پیشنهاد می کنید که شاکی دیگر هم همزمان با من مراحل را پیش برود یا صبر کند بعد از رفع مشکل من اقدام کند؟

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - کامیاب - ۲۱ دي ، ۱۳۹۲

مخاطب محترم در مورد پاسخ به سوالات حضرتعالی به شرح ذیل بیان میکنم
- آیا باید به دادگستری مراجعه کنم یا شورای حل اختلاف؟
در پاسخ به این قسمت جهت تامین دلیل به شورای حل اختلاف جهت کارشناسی و پس از دریافت نظر کارشناسی اگر طلب شما با توجه به نظر کارشناس بیش از پنجاه میلیون ریال باشد به دادگاه حضور خوانده باید طرح دعوی گردد
2- هزینه مراحلی که در بالا ذکر کردید به چه صورت محاسبه می شود؟
در مورد تامین دلیل یک هزینه دادرسی دارید که حدوداً با هزینه دادرسی و کپی برابر اصل و غیره حدوداً 10 الی 15 هزارتومان و کارشناس هم بستگی به نظر کارشناس بر اساس مبلغ بوده که این مبلغ بر اساس تعرفه کارشناسی رسمی بوده ولی حد اقل 150 هزار تومان و حداکثر با توجه به تعرفه و نظر کار شناس بوده که کلیه هزینه ها قابل وصول در دادخواست از خوانده میباشد تحت عنوان هزینه کارشناسی و هزینه دادرسی وغیره
3- با توجه به موضوع آیا داشتن وکیل لازم است ؟ و هزینه آن به چه صورت است؟
بستگی به نظر خودتان دارد آیا وصله دوندگی دارید یا خیر ولی در صورت داشتن وکیل حق الزحمه وکیل مطابق تعرفه نیز قابل وصول از خوانده میباشد
4- آیا در قسمت خواسته تامین دلیل باید وجود شاهد را هم ذکر کرد؟
به نظر بنده خیر نیازی به شهود نبوده ولی وجودشان در صورت نیاز خالی از لطف نیست
5- شما پیشنهاد می کنید که شاکی دیگر هم همزمان با من مراحل را پیش برود یا صبر کند بعد از رفع مشکل من اقدام کند؟
به نظر من اگر خوانده توانائی مالی داشته باشد دادخواست همزمان خالی از لطف نیست او هم باید ماند شما عمل کرده و هر کدام پرونده ای مجزا تشکیل بدهید و در صورت اثبات به نظر بنده علاوه بر دادخواست مطالبه وجه میتوانید شکایت کلاهبرداری نیز بکنید با توجه به توضیحات شما
این نظر بنده بوده شاید دوستان نظر بهتری داشته باشند.

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - امیر سازه - ۲۳ دي ، ۱۳۹۲

واقعا ممنونم از وقتی که گذاشتید و پاسخ دادید. اجرتان با خدا

در صورت نیاز به وکیل، چگونه باید با شما تماس گرفت؟

RE: شکایت طلبکار از بدهکار - کامیاب - ۲۳ دي ، ۱۳۹۲

مخاطب محترم بنده یک حقوقدان هستم وکیل رسمی دادگستری نیستم در صورت لزوم استفاده از وکیل با آقای خدایی فر مدیر کل انجمن تماس بگیرید یعنی یک ایمیل خصوصی برای ایشان ارسال نموده و از ایشان وقت ملاقات بگیرید و یا با ایشان مکاتبه نمایید