انجمن حقوقی هامون
تخلیه مغازه - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مشاوره و مباحث حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق ثبت (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+--- موضوع: تخلیه مغازه (/showthread.php?tid=506)

تخلیه مغازه - ممد - ۲۷ آبان ، ۱۳۹۲

سلام
یه مغازه هست که خیلی وقته قرار دادش تموم شده
الان بهش گفتم که تخلیه کن
بعدبه مالک گفتم در نمیاد و تا اخر عید نمیاد بیرون میخوای چیکار کنی!
الان چیکار کنم؟
کجا برم؟کلانتری یا شورای حل اختلاف؟
اگر بره کلانتری شکایت کنم چی میشه؟
چقدر طول میکشه حکم تخلیه صادر شه؟
فقط یه چیزی
قرار داد9ماه گذشته ازش
و فقط تلفنی مثلا" تمدید شده (طرف اشناست)
مشکلی نداره؟
قرارداد دستی هست .مشکل ایجاد نمیکنه در ایجاد حکم؟
فقط قرار داد به اسم اخوی بنده هست که دردسترس نیست چطوره؟باید خودش باشه یا نه؟
خودم میتونم بیوفتم دنبالش بدون وکیل گرفتن؟؟
چقدر طول میکشه؟کار اداریش؟
چیا میخواد برایه شکایت ؟
ممنون

RE: تخلیه مغازه - کامیاب - ۲۷ آبان ، ۱۳۹۲

مخاطب محترمی که سوالاتونو داش مشتی طرح کردی ملک تجاری تخلیش با دادگاهه و حتماً باید شرایطشو داشته باشه اگر مشمول قانون سال 56 بشه شرایط خودشو داره اگر جدید باشه یعنی یه سال پیش نوشته باشید و سالش تموم شده باشه طی درخواست از ریاست مجتمع قضایی محلی که ملک توی اون محله انجام میشه یا شکایت تصرف عدوانی باید بکنید که در هر صورتی با ید حتماً مالک ملک کاراشو بکنه و حتماً ملک باید سند رسمی داشته باشه و اگرم بخواهی وکیل بگیری باید حتماً خود مالک وکیل بگیره و یا اگر شما بخواهی وکیل بگیری حتماً باید از صاحب ملک وکالت داشته باشی و موارد دیگه ضمناً نباید هیچ جا بگی اجارنامه را تلفنی تمدید میکردی والا تخلیش خیلی طول میکشه و سخت میشه پس تخلیه ملک تجاری با دادگاه هستش بنا به شرایط خاص که قانون مالک و مستاجر گفته و فکر میکنم با توجه به اینک کفتید مالک داداشتوت و اونم نیست حتماً باید وکیل بگیرید.و خودتم نمیتونی دنبالش بیفتی و زمانشم بستگی به رویه دادگستری محلی که مغازه تو اونجاست بستگی داره اگر وکیل خوب و با تجربه بگیری حدوداً بین یک هفته تا یک سال طول میکشه بستگی به قرارداد و شرایطش و توافقتون داره و از نظر کلی باید مدارکتون دیده بشه برای درخواست قرارداد ملک و مالک با سند رسمی و برای خلع ید و تخلیه هم حتماً مالک و اجاره نامه و سند ملک و در همه حالتها کپی کارت ملی و کد پستی نیازه و اگر خودتون بخواهید اقدام کنید که نمیتونید با ید حتماً از اخویتون وکالت داشته باشید تا وکیل بگیرید.این نظر بنده بوده شاید دوستان حقوقیمون نظر بهتر و کاملتری داشته باشند.

RE: تخلیه مغازه - ممد - ۲۷ آبان ، ۱۳۹۲

داش مشتی چیه دیگه؟پس چطوری میخواستین سوالمو مطرح کنم؟
ملک که سند رسمی داره ولی صاحب سند فوت کرده ولی برگه وراس موجوده
پس اونیکی قرداد امضا کرده باید شکایت بکنه
چند جا خوندم که باید برم شورای حل اختلاف و نهایتش 7روز برایه حکم طول میکشه

RE: تخلیه مغازه - حکمت - ۲۷ آبان ، ۱۳۹۲

سلام
باتشکرازجناب آقای تیموری ،که پاسخ کاملی ارائه نمودنددرتکمیل پاسخ حضورتان معروض میدارد
1-اگرصاحب سند فوت کرده باشه باپیوست گواهی حصروراثت وقرارداداجاره به امضاء دوگواه دادخواست خودرا به دادگاه محل عین مستاجره با این مضمون تخلیه فوری عین مستاجره به علت انقضائ مدت اجاره/عدم پرداخت اجاره ارائه نمائید البته چنانچه یکی ازوراث باشیدمضافآ اینکه چنانچه دادگاه خودرصالح نداند قرارعدم صلاحیت به صلاحیت شورا فورآ صادرمینماید هزینه دادرسی شورا ودادگاه درچنین موردی تفاوت ندارد.
2-بله هرکسی که قراردادراامضاء کرده میتواند این دادخواست راانجام دهدالبته مبنی براینکه مالک باشد
3-ذیل قراردادباید2نفرگواه امضاء کرده باشند البته اگر مشمول قرارداداجاره مشمول قانون سال56نباشدوقراردادفی المجلس پس ازانقضاء مدت تنظیم شده باشد نه اینکه با تلفن قراردادتنظیم وانفرادی امضاء شده باشد که اگرچنین باشد قطعآ برچنین قراردادی ایراد کلی واساسی وارد است