انجمن حقوقی هامون
امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مباحث کیفری (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی آئين دادرسی کيفری (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- موضوع: امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ (/showthread.php?tid=195)

امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ - nimrooz - ۱۰ تير ، ۱۳۹۱

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید محترم

سوالی امروز برام پیش اومد و یک نفر اون رو پرسید ، جواب قاطعی ندادم چون نمیدونستم و گفتم که باید بپرسم
بهترین کار رو این دیدم که اینجا مطرحش کنم :

فردی 23 ساله رو به جرم حمل مواد مخدر در دادگاه انقلاب به حبس ابد محکوم میکنن و الان 1 سال و 4 ماهه در زندانه
حالا خانواده فرد مدعی هستن که فرزندشون دارای ناراحتی قلبیه
اما هر چی این در و اون در زدن کسی جوابشون رو نداده

1. گفتم آیا اصولا میشه تقاضای معاینه فرد توسط پزشک متخصص رو داد ؟
از چه مرجعی ؟ از رئیس زندان یا اجرای احکام شهرستان یا قاضی صادر کننده رای و ..... ؟

2. آیا قانون خاصی بر اینگونه موارد حاکمه یا بیشتر رویه عملی بر اینگونه موارد حاکمه ؟

3. در صورت مثبت بودن جواب سوالات قبلی ، در صورت اثبات ناراحتی قلبی فرد ، آیا با سپردن وثیقه کافی ، امکان گرفتن مرخصی برای اینگونه زندانیان امکان پذیره ؟
یا فقط مراقبت های پزشکی بیشتری از اون به عمل میارن ؟

ممنون از همگی

RE: امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ - vakil - ۱۱ تير ، ۱۳۹۱

(۱۰ تير ، ۱۳۹۱, ساعت --> ۳۷ : ۲۳)nimrooz نوشته است: با سلام و عرض خسته نباشید خدمت اساتید محترم

سوالی امروز برام پیش اومد و یک نفر اون رو پرسید ، جواب قاطعی ندادم چون نمیدونستم و گفتم که باید بپرسم
بهترین کار رو این دیدم که اینجا مطرحش کنم :

فردی 23 ساله رو به جرم حمل مواد مخدر در دادگاه انقلاب به حبس ابد محکوم میکنن و الان 1 سال و 4 ماهه در زندانه
حالا خانواده فرد مدعی هستن که فرزندشون دارای ناراحتی قلبیه
اما هر چی این در و اون در زدن کسی جوابشون رو نداده

نقل‌قول: 1. گفتم آیا اصولا میشه تقاضای معاینه فرد توسط پزشک متخصص رو داد ؟

بلی میشه داد . اما ابتدا به ساکن خود شخص زندانی در داخل زندان باید این درخواست رو بده . پزشک عمومی زندان معاینه میکنه و بعد از آن اگر موضوع ثابت شد به پزشک متخصص ارجاع میشه . البته بستگی به این هم داره که زندان کدوم زندانه . بعضی از زندان ها دکتر متخصص دارند و در بدو امر زندانیها توسز پزشک متخصص معاینه میشن .

نقل‌قول: از چه مرجعی ؟ از رئیس زندان یا اجرای احکام شهرستان یا قاضی صادر کننده رای و ..... ؟

در صورتی که خانواده شخص بخوان اقدام کنند باید نامه ای به رئیس زندان بنویسند .

نقل‌قول: 2. آیا قانون خاصی بر اینگونه موارد حاکمه یا بیشتر رویه عملی بر اینگونه موارد حاکمه ؟

مواد 109 به بعد آيين‌نامه اجرایی سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربيتی كشور مطالعه شود .

3. در صورت مثبت بودن جواب سوالات قبلی ، در صورت اثبات ناراحتی قلبی فرد ، آیا با سپردن وثیقه کافی ، امکان گرفتن مرخصی برای اینگونه زندانیان امکان پذیره ؟

بلی با سپردن تامین مناسب امکان پذیره .

نقل‌قول: یا فقط مراقبت های پزشکی بیشتری از اون به عمل میارن ؟

در خصوص چنین بیمارانی در صورتی که ناراحتی قلبی جدی باشد و نیاز به عمل هم داشته باشد در بیمارستان تحت عمل قلب قرار میگیرند و کلیه هزینه ها از طرف دولت پرداخت خواهد شد . اما در صورت گرفتن مرخصی و اقدام به عمل از طرف خانواده هیچ گونه هزینه ای پرداخت نخواهد شد .

موفق باشید .

RE: امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ - nimrooz - ۱۳ تير ، ۱۳۹۱

با سلام

کلا قضیه اینه که آیا امکان اینکه فرد به صورت "رای باز" یا همون "زندان باز" نگهداری بشه وجود داره ؟
با توجه به اینکه فرد مورد نظر محکوم به حبس ابده ؟
آیا اینگونه مجرمهای مواد مخدر هم مانند سایر زندانیها هستن توی اینگونه موارد و اینگونه ارفاقها شامل حالشون میشه ؟

RE: امکان مرخصی گرفتن برای زندانیان ابد ؟ - Mrs Afshoon - ۱۳ تير ، ۱۳۹۱

بله می توان درخواست معالجه داد اما خود فرد در زندان باید این کار را انجام دهد و اگر پزشک عمومی زندان پذیرفت به پزشک متخصص ارجاع داده میشود
تمام درخواست ها باید به ریس زنذان و دادیار ناطر زندان داده شوند
اگر پزشک بیماری رو تایید کند با سپردن وثیقه و سایر اقدامات امکان مرخص است و بر طبق ایین نامه زندان ها عمل میشه

در صورتی که ناراحتی قلبی جدی باشه و نیاز به عمل هم داشته باشد در بیمارستان تحت عمل قلب قرار میگیرند و کلیه هزینه ها از طرف دولت پرداخت خواهد شد . اما در صورت گرفتن مرخصی و اقدام به عمل از طرف خانواده هیچ گونه هزینه ای پرداخت نخواهد شد .
زندان باز قواعد مربو ط به خودش رو داره و در مورد جرایم خاصی مطرح هست و معمولا شامل زندانی های مواد مخدر نمیشه البته باید تمام شرایط مد نظر قرار بگیرند