انجمن حقوقی هامون
مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مشاوره و مباحث حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق خانواده (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی (/showthread.php?tid=1383)مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی - vakil - ۲۲ شهريور ، ۱۳۹۷

مزایای داشتن وکیل در طلاق توافقی
این روزها در نشریات ، دادگاه ها ، … همواره کیفیت به سرانجام رساندن پرونده های طلاق توافقی محل بحث است .
 اختلاف نظرات زیادی در این زمینه وجود دارد ؛ بعضی اعتقاد دارند که باید مراحل آن را طولانی کرد که شاید از درصد طلاق در کشور کاسته شود.
وکلا نیز تابع دستگاه قضایی کشور برای رسیدگی به طلاق توافقی هستند .
در حال حاضر طلاق توافقی در شهر تهران تقریبا در مدت زمان کمتر از یک هفته انجام می شود .
 
مدارک مورد نیاز طلاق توافقی
عقدنامه ( یا رونوشت از آن) ، شناسنامه زوجین خواهان طلاق و کپی کارت ملی آن ها .
به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زن و شوهر بر سر جدایی و ” مسائل مالی و غیر مالی “ از ازدواج ، مثل مهریه، حضانت، نفقه و… توافق دارند.
همواره باید به این نکته توجه داشت ، که برای ثبت هر نوع طلاق، می بایستی  ابتدا دادگاه در این خصوص رای صادر کند تا دفاتر طلاق آن را ثبت کنند و دادخواست را قانونی بشمارند . این گونه نیست که اگر زن و شوهری توافق بر جدایی داشته باشند می توانند بدون رای دادگاه به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه کنند و طلاق خود را ثبت کنند .
پس از توافق زوجین، هر دو یا وکلای آن ها به یکی از دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه می کنند و دادخواست طلاق را ثبت می کنند .
پس از ثبت دادخواست  و ارسال پیامک تعیین شعبه از سوی دادگاه ، به شعبه تعیین شده برای طی مراحل و انجام مشاوره اجباری در دادگاه حاضر می شوند. پس از صدور رای طلاق توافقی که گواهی عدم امکان سازش نامیده می شود ، زوجین ۳ ماه فرصت دارند که برای ثبت طلاق به دفتر خانه مراجعه کنند .
قبل از صدور گواهی عدم سازش در صورت پشیمانی هر یک از زوجین ، رای مذکور صادر نمی شود . بعد از صدور رای طلاق توافقی اگر زوج (شوهر) پشیمان گردد ، ثبت طلاق توافقی بدون حضور او یا وکیل او در دفترخانه طلاق وجود ندارد ؛ مگر آنکه زن وکالت در طلاق از جانب شوهر داشته باشد. این در حالی ست که در صورت پشیمانی زن پس از صدور حکم طلاق توافقی، قانون حمایت خانواده این اجازه را به مرد و دفترخانه داده است که بدون حضور زن طلاق توافقی ثبت گردد.