انجمن حقوقی هامون
طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالارهای مشاوره و مباحث حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق خانواده (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟ (/showthread.php?tid=1380)طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟ - vakil - ۲۲ شهريور ، ۱۳۹۷

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟
در مورد طلاق توافقی و مدت زمان به سرانجام رسیدن آن ، باید گفت که در شهرهای مختلف ایران رویه دادگاه های خانواده متفاوت است ؛ و متاسفانه رویه یکسانی وجود ندارد.
نکته جالب این است که حتی در شهر تهران و در هر شعبه دادگاه خانواده خط و مشی بخصوصی مشاهده  و پیاده میشود.
بعضی قضات وقت رسیدگی تعیین می کنند و طرفین ( یا وکلای آن ها) را ضمن تعیین وقت برای رسیدگی دعوت می کنند و اما در بعضی از دادگاه ها نیز در وقت فوق العاده و در مدت زمان کمتری به پرونده رسیدگی و حکم گواهی عدم امکان سازش صادر میکنند .
 می توان گفت هر شعبه ای که دادخواست طلاق توافقی به آن ارجاع می شود با توجه به سلیقه قاضی مدت زمان مربوط به خود را دارد.
عده ای از قضات معتقدند اگر مراحل طلاق توافقی کمی طولانی شود ممکن است بعضی از زوجین از تصمیم خود برای جدایی که بعضا در عصبانیت اتخاذ کرده اند، منصرف شوند و برای ادامه ی زندگی همت گمارند.
چرا که بسیاری از قضات و وکلای حاذق در عمل شاهد زن و شوهرانی بوده اند ، که چند روز بعد از تصمیم بر جدایی به روش طلاق توافقی، پشیمان شده اند و احساسات و عصبانیت اولیه فروکش کرده است.
به هر حال اکثر زوجینی که تصمیم به طلاق توافقی می گیرند بسیار عجله دارند و معمولا با مراجعه به وکیل خواستار این موضوع هستند که در کمترین زمان ممکن کار به سرانجام برسد.
با توجه به این که در هر دوره شرایط اخذ طلاق توافقی کمی تغییر می کند ، اما به طور کلی هم اکنون در اکثر دادگاه های خانواده تهران از صفر تا صد یعنی شروع دادخواست تا اخذ رای دادگاه حدود ۳ الی ۵ روز و حداکثر یک هفته طول میکشد و در صورت داشتن وکیل نیازی به حضور زوجین در تمام مراحل نیست.