انجمن حقوقی هامون
انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن حقوقی هامون (https://www.vakil.net/forum)
+-- انجمن: تالار پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی متفرقه (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی (https://www.vakil.net/forum/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر (/showthread.php?tid=105)انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر - youei - ۵ دي ، ۱۳۹۰

با سلام و خسته نیاشید
ما 4 برادر و 2 خواهر هستیم که پدر مون سال 82 فوت کرد وما تمامی اموال و دارایی ایشان در تهران را انحصار وراثت کردیم و اایشان یک زمین در شهر قم داشتند که به ما گفته شده که برای انحصار وراثت باید از این شهر اقدام کنیم می خواستم بپرسم که این حرف در ست است یا نه و درصورت درست بودن بی زحمت مراحل کار را به ما بگویید قبلا کمال تشکر از شما وهمکارانتان را دارم.


RE: انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر - vakil - ۵ دي ، ۱۳۹۰

(۵ دي ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۶ : ۱۶)youei نوشته است: با سلام و خسته نیاشید
ما 4 برادر و 2 خواهر هستیم که پدر مون سال 82 فوت کرد وما تمامی اموال و دارایی ایشان در تهران را انحصار وراثت کردیم و اایشان یک زمین در شهر قم داشتند که به ما گفته شده که برای انحصار وراثت باید از این شهر اقدام کنیم می خواستم بپرسم که این حرف در ست است یا نه و درصورت درست بودن بی زحمت مراحل کار را به ما بگویید قبلا کمال تشکر از شما وهمکارانتان را دارم.

سلام
انحصار وراثت یک بار صادر می شود و آن هم برای مشخص شدن وراث است نه ماترک متوفی . اموال متوفی هر کجای دنیا هم قرار گرفته باشد، انحصار وراثت در آخرین محل اقامت و فوت متوفی صادر می گردد و ارتباطی به محل قرار گرفتن اموال ندارد . حرفی که به شما گفته شده صحیح نمی باشد .


RE: انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر - youei - ۶ دي ، ۱۳۹۰

با سلام واحترام
ضمن تشکر از آقای وکیل بابت راهنمایی که کردند. ما (4 برادر و 4 خواهر)قصد فروش این زمین راداریم .خواستم بپرسم که برای فروش زمین چه کارهایی باید بکنیم.آیا با توجه با این که این زمین در برگه انحصار وراثت قبلی ما وجود ندارد .مشکلی برای فروش آن خواهیم داشت.یا نه ؟هم این که سند این زمین یک برگه مربوط به زمان شاه می باشد که اسم فروشنده اولیه زمین در آن وجود ندارد و یک بنگاهی در شهر قم گفت که همه زمینهای این اطراف در اول به اسم یک نفر بوده است شما باید بروید اداره املاک قم و گردش کار با تاییدیه مربوط به سند زمین خود را درخواست کنید.آیا چنین حرفی صحیح می باشد یا نه ؟ خواهشمندم که ما را در مورد مراحل فروش زمین راهنمایی کنید آیا کسی از ما که وکالت کاری از دیگر وراث داشته باشد می تواند زمین را بفروشد.
با تشکر فراوانRE: انحصار وراثت اموال واقع در یک شهر دیگر - vakil - ۹ دي ، ۱۳۹۰

(۶ دي ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۵۵ : ۱۳)youei نوشته است: با سلام واحترام
ضمن تشکر از آقای وکیل بابت راهنمایی که کردند. ما (4 برادر و 4 خواهر)قصد فروش این زمین راداریم .خواستم بپرسم که برای فروش زمین چه کارهایی باید بکنیم.آیا با توجه با این که این زمین در برگه انحصار وراثت قبلی ما وجود ندارد .مشکلی برای فروش آن خواهیم داشت.یا نه ؟

مشکلی برای شما بوجود نمی آید . ولی در صورتی که برگه مالیات از شما خواستند میتولنید به اداره دارائی مراجعه و مالیات ان را پرداخت نمائید .

نقل‌قول: هم این که سند این زمین یک برگه مربوط به زمان شاه می باشد که اسم فروشنده اولیه زمین در آن وجود ندارد و یک بنگاهی در شهر قم گفت که همه زمینهای این اطراف در اول به اسم یک نفر بوده است شما باید بروید اداره املاک قم و گردش کار با تاییدیه مربوط به سند زمین خود را درخواست کنید.آیا چنین حرفی صحیح می باشد یا نه ؟

بلی احتمال دارد که آن بنگاهی صحیح گفته باشد . چون در تعدادی از شهر ها ایران چنین اسنادی وجود دارد . میتوانید از اداره ثبت آن منطقه استعلام نمائید .

نقل‌قول: خواهشمندم که ما را در مورد مراحل فروش زمین راهنمایی کنید آیا کسی از ما که وکالت کاری از دیگر وراث داشته باشد می تواند زمین را بفروشد.
با تشکر فراوان

بعد از متوفی ، وراث مالک قهری ماترک می شوند . کلیه وراثی که در برگه انحصار وراثت اسامی آنها قید شده مبتوانند با داشتن وکالت نامه از طرف بقیه وراث اقدام به فروش آن نمایند . در هر حال شما میتوانید قبل یا بعد از گرفتن سند مالکیت اقدام به فروش ملک مذبور نمائید .