مهمان گرامی، خوش‌آمدید!
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت‌نام کنید.

نام کاربری

گذرواژه‌

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

آمار انجمن
» اعضا: 3,108
» آخرین عضو: mastaneh.amini
» موضوعات انجمن: 1,368
» ارسال‌های انجمن: 5,700

آمار کامل

کاربران آنلاین
درحال‌حاضر 8 کاربر آنلاین هستند.
» 0 عضو | 8 مهمان

آخرین موضوع‌ها
مالیات و مسئولیت های استف...
انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی
آخرین ارسال توسط: پونه تندرو
۱۳ بهمن ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۴۹ : ۱۷
» پاسخ: 3
» بازدید: 1,563
سهم مالک ملک مغازه
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی کارشناسی رسمی دادگستری
آخرین ارسال توسط: پیروز
۸ دي ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۰۹ : ۲۲
» پاسخ: 0
» بازدید: 3
لطفا راهنماییم کنید..
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق ثبت
۲۷ آذر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۲۰ : ۱۵
» پاسخ: 22
» بازدید: 42,376
مزاحمت تلفنی
۲۴ آذر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۳۸ : ۱۷
» پاسخ: 24
» بازدید: 38,905
مجازات داشتن مشروب در ماش...
۲۴ آذر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۰۹ : ۱۷
» پاسخ: 19
» بازدید: 55,356
شهادت دروغ
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی آئين دادرسی کيفری
۲۴ آذر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۵۸ : ۱۶
» پاسخ: 28
» بازدید: 47,692
به نرخ روز حساب کردن وجه ...
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی آئين دادرسی مدنی
آخرین ارسال توسط: چنگیزوند
۲۱ آبان ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۴۳ : ۱۳
» پاسخ: 12
» بازدید: 504
ضرورت و نحوه اخد مجوز برا...
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق تجارت
آخرین ارسال توسط: mastaneh.amini
۵ آبان ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۳۸ : ۰۰
» پاسخ: 1
» بازدید: 343
پرسش
۲۷ مهر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۵۰ : ۱۵
» پاسخ: 58
» بازدید: 84,477
عدم حضور در محضر
انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق ثبت
۲۷ مهر ، ۱۴۰۰, ساعت --> ۳۳ : ۱۵
» پاسخ: 6
» بازدید: 225,808

دزدی از کارخانه
ارسال کننده: alirezaeskandari - ۹ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۴۱ : ۰۴ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (6)

در سال های 82-83 مدیر کارخانه ی پدرم 390 میلیون تومان به وسیله ی فروش رول های کاغذ و فاکتور های ساختگی و با کمک حسابدار کارخانه دزدی می کند که باعث ورشکستگی کارخانه و تعطیلی آن می گردد در طی این چند سال 390 میلیون تومان دزدی را کارشناسان مربوطه تایید کردنند همچنین مدیر کارخانه در سال 87 سندهایی به ارزش 800 میلیون تومان وثیقه گذاشته اند و خروج ممنوع شده اند که تا به امسال این پرونده طول کشیده که تا الان هیچ رای از طرف قاضی پرونده داده نشده شاید به دلیل رشوه ولی به درخواست وکیل پدرم قاضی پرونده تغییر کرده و حدود یک ماه دیگر هم دادگاهی خواهد شد برای دادن رای به این پرونده 2 تا سوال داشتم 1-اگر رای به نفی پدرم داده شود چه مقدار زمان طول میکشد تا ما بتوانیم به پولمان برسیم؟؟؟ 2- 390 میلیون تومان پولی که در سال 83 دزدی شده تا الان که 7 سال گذشته چقدر افزایش پیدا کرده است؟؟؟ خیلی ممنون

چاپ این مطلب

Exclamation نحوه ی تقسیم ملک وراثتی
ارسال کننده: صادق پیش دار - ۸ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۲۶ : ۰۱ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (1)

آیا این موضوع که فرزند کوچکتر میتواند به عنوان نفر اول سهم خود را بردارد صحیح است ؟
درغیر اینصورت نحوه ی تقسیم ملک وراثتی چگونه است ؟
آیا قبل از تقسیم ملک وراثتی یکی از وراث میتواند سهم خود را به یکی دیگر از وارثین واگذار نمایید؟
درصورتی که سهم خود راقبل از تقسیم به فرزند کوچکتر واگذار نموده که به عقیده ی انان فرزند کوچکتر نفر اول سهم خود را برمیدارد و علیهذا مناسب ترین قسمت را میتواند برگزیند و درواقع اینطور که به نظر میرسد این واگذاری سوری بوده ......

چاپ این مطلب

اگر حالا نخواهم طلاق بدهم ؟
ارسال کننده: حمید15 - ۷ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۳۸ : ۱۵ - انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق خانواده - پاسخ (3)

سلام وخداقوت خدمتتان جدا لطف بی اندازه شما را در رابطه با راهنمای و مشاوری رایگانی که بما میدهید قابل ستایش است.
من طی 1سالی هست که با همسرم به مشکل خوردایم وحدود1ماه پیش بقولی ماهی به دمش رسید یعنی همراه باهم با وکیل همسرم به 1دفترخانه اسنادرسمی رفتیم ومن 2 قطعه زمین وچیزهای دیگر به ایشان واگذارکردم واقرارنامه دستی و محضری ازایشان گرفتم که تمامه مهریه اشان که دردفتر نکاحی ثبت شده دریافت کرده اند وهیچ گونه طلبی در این ضمینه از بنده ندارند وحتی مکلف به پرداخت نیم عشردولتی هم شدند چون 1 از زمینهارا توقیف کرده بودن و انقریب میرفت برای مزایده.خلاصه از محضرخانه که درآمدیم فردا ی آن روز بدادگاه مراجعه کردیم و وکیلشان دادخواست طلاق توافقی راتنظیم نمودن وبه یکی از شعب رفتیم اولش که بنده عتراض کردم به نوع طلاق داشتم که میگفتم حالا که من تمام مهریه را پرداخت کردم باید رجعی باشد زوجه قبول نکردن باز ما گذشتیم خلاصه قاضی حکم عدم سازشمان راصادر کرد ودر همانجا از هردوطرف امضاگرفتن که بحکم هیچ اعتراضی نداریم از دادگاه که درآمدیم برویم دفتر خانه برای جاری نمودن صیغه طلاق دوباره جروبحثمان بالا گرفت ومن هم گفتم نمی آیم تا این واون کارهارانکنی وتا امروز که حدود 1ماهی میگذرد از زوجه هم خبری نیست با شناختی که از ایشان دارم مطمنم فعال هستن وآرام ننشستن حالا میخواستم راهنمایم کنید که احتمالا زوجه چه کارهای میتواند بکند یک ودوم اینکه اگر من نخواهم طلاق بدهم زوجه باتفاسیری که خدمتتان عرض کردم تماما مهریه اش رادریافت کرده میتواند بعلت کراهت که اصطلاح قضایش را بخاطرندارم تقاضای طلاق کند ویا ان حکم اولی که قاضی جهت عدم سازشمان صادرکرد بود سندی برای دادگاه میباشد در مکلف کردن بنده به دادن طلاق .خواهش میکنم هرمطلبی که میتواند من را یاری کند را منت بگذارید ومثل همیشه بندرا از لطف و عنایتتان بی نصیب نگذارید یک دنیا سپاس.درضمن بندهیچ گونه وکالتی بابت گرفتن طلاق به ایشان ندادام وهیچ دست خطی که نوشته شده باشد یاشرطی برای دادن طلاق از جانب بند به زوجه وجودندارد.

چاپ این مطلب

دستور موقت
ارسال کننده: ali - ۷ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۲۳ : ۱۱ - انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی آئين دادرسی مدنی - پاسخ (1)

با سلام وعرض تشکر سوال من از این قرار است برابر قانون آ . د . م در دستور موقت یا تامین خواسته ای که قبل از دادخواست اصلی طرح می شود اگر در مواعد قانونی دادخواست مربوطه اقامه نشود به درخواست خوانده دستور موقت یا تامین خواسته مرتفع میشود حال اگر خواهان با خوانده تبانی کنند یعنی خوانده جهت خارج کردن اموال خود از دسترس طلبکاران واقعی چکی به میزان کل اموال خود به یکی از دوستان یا اقوام خود بدهد و او تامین خواسته یا دستور موقت جهت توقیف اموال بگیرد و خواهان هم از طرح دعوا خودداری می کند خوانده نیز تقاضای رفع دستور یا تامین را مسلما نمی دهد .تا این قرار یا دستور مرتفع نشود سایر طلبکاران نمی توانند به اموال او دسترسی پیدا کنند .طلبکاران چگونه می توانند تقاضای رفع دستور یا قرار تامینی که در مهلت قانون دعوای اصلی آن طرح نشده را بخواهند

چاپ این مطلب

Lightbulb اختلاف برسرملک مشاع
ارسال کننده: صادق پیش دار - ۵ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۲۵ : ۱۵ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (1)

یک ملک ارثی که تا حالا به صورت مشاع بودقرار بود بین سه خواهر و یک برادر تقسیم
1- طبق رسوم فرزندکوچکتر که اول از همه سهم خود را بر میداشت با ابراز داشتن اینکه من سهم خواهر خود را خریده ام( قبل از تقسیم ) و حالاکه نوبت من است الان دوسهم بر میدارم و دوسهم برداشته ؟
2- موقع تقسیم درسهم وارث پسر یک چاه فاضلاب وجود دارد که برای ساخت وساز نیاز به تخریب آن دارد که دیگر مالکین با تخریب چاه مخالفند و ممانعت میکنند
00000000000((درحال حاضر فقط یک تقسیم نامچه نوشته شده که به امضای همه وارثین جز یه نفر از تقسیم ناراضی بوده رسیده واقدام دیگری صورت نگرفته ))((درحال حاضر هر کدام وارثین به جز وارث ناراضی از تقسیم از قسم[/font][/size]ت های خود بعنوان اجاره استفاده میکنند )) تتتتکلیف چیه ؟ جواب سوال من چیه ؟

چاپ این مطلب

دادخواست به ديوانعالي كشور
ارسال کننده: ahkarimi - ۵ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۵۲ : ۱۳ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (1)

چگونه ميتوان در خصوص يك پرونده كه حكم ان صادر شده است به ديوانعالي كشور شكايت نمود.Angel

چاپ این مطلب

بیمه
ارسال کننده: vakil - ۳ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۴۹ : ۱۳ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (1)

(۱ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۲ : ۱۵)ریحانه زنگی نوشته است: سلام.من در اردیبهشت 89عقد کردم ولی بعد از عقد به دلایل بسیار زیادی با ایشان مشکل پیدا کردم و با مشورت خانواده ام و مشاور تصمیم به جدایی گرفتم .من برای نفقه و اجرا کردن مهریه اقدام کردم .انها هم در همان شعبه رسیدگی به مهریه دادخواست فسخ نکاح داده بودندو مواردشان این بود که زوجه یکبار دیگر ازدواج کرده است /پدر زوجه بیان کرده زوجه تمکن مالی دارد ولی اینطور نیست و خانواده زوجه ما را فریب داده است/زوجه خود را فردی باهوش معرفی کرده/دندانهای زوجه خراب است/سر زوجه کچل است /زوجه به دروغ خود را فوق لیسانس معرفی کرده در صورتی که دانشجوی فوق لیسانس است.که بعد از تشکیل دادگاه فسخ نکاح وقاضی با استعلام از ثبت احوال وفرستادن من به پزشکی قانونی برای موی سر و درخواست کارت دانشجویی و دیگر مدارک من در حکمی قاطعانه تمام موارد فسخ نکاح انان رد کرد انها دوباره اعتراض کردن و حکم به تجدید نظر رفت و انجا هم حکم اولیه را تایید کردن با اعتراض دوباره انها پرونده برای فرجام خواهی در تاریخ اردیبهشت 90به دیوان رفته که جواب هنوز نیامده است.اما برای مهریه ایشان درخواست ناتوانی در پرداخت پول تمبر وهزینه دادرسی را داد در حالی که ایشان مهندس است و خانواده اش هم از وضع مالی خوبی برخوردار هستن وقصدش از این کار اطاله دادرسی بود که موفق هم شد. در نهایت با رد اعسارش در پرداخت هزینه دادرسی ,دادگاه رسیدگی به مهریه برای ماه اذر 90 موکول شده است.متاسفانه ایشان اهل گفتگو نیست اگر نه من و خانواده ام به طلاق توافقی راضی هستیم ولی انها با وجود تهمتهایی که به من زدن قصد گرفتن مبلغ هنگفتی پول از ما رادارن.

سلام
شما در حال حاضر در کجا زندگی می کنید ؟ آیا بعد از اتفاقاتی که فرمودید شما در منزل پدرتان هستید یا در منزل شوهرتان ؟

نقل‌قول: واقعا برای طلاق چکار میتوانم بکنم؟ایا راهی وجود دارد؟

راهکار وجود دارد . اما باید اطلاعات بیشتری بدهید . فعلا به سوال بنده پاسخ دهید .

چاپ این مطلب

Question تصادف
ارسال کننده: ریحانه زنگی - ۱ شهريور ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۲ : ۱۵ - انجمن: پرسش و پاسخ و مشاوره حقوقی - پاسخ (1)

سلام.
اگر بدون گواهی نامه با کسی تصادف کرده باشم و فرد مجروح شود چطور می شود ؟

چاپ این مطلب

دلایل اشتباه بودن مهریه بالا
ارسال کننده: vakil - ۲۶ مرداد ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۹ : ۱۹ - انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق خانواده - پاسخ (4)

1- هر بدهکاری را را باید یکروز داد و مهریه نیز یک دین و بدهکاری محسوب میشود .این درحالیست که مهریه حتی در صورت فوت زن به وراث او ارث میرسد و آنها حق گرفتن مهریه را پیدا خواهند کرد که این موضوع به پیچیدگی رابطه مالی مهریه اشاره دارد.

امام رضا :

هنگام ازدواج تلاش کن که مهریه از مهر السنه تجاوز نکند _ و آن پانصد درهم است_ پس رسول خدا به همین مهریه دیگران را به نکاح در میآورد و خود نیز با همین مهر با زنانش ازدواج نمود (500 درهم =5/262 مثقال نقره )
مستدرک الوسائل ج 15 ص 62

2- بدهکاری مرد به زن بر سر مهریه فقط به این دنیا ختم نمیشود و عواقب معنوی و آخرتی نیز بهمراه دارد و چنانچه مهریه در طول زندگی پرداخت نشود مثل دیون دیگر و یا حتی بدتر از آن دیون در آخرت بازخواست خواهد داشت .

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود :

مَنْ ظَلَمَ اِمْرَأَةً مَهْرَها فَهُوَ عِنْدَ اللّهِ زان یَقُولُ اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ یَوْمَ الْقِیامَةِ: عَبْدى زَوَّجْتُكَ أَمَتى عَلى عَهْدى فَلَمْ تُوفِ بِعَهْدى وَ ظَلَمْتَ أَمَتى فَیُؤْخَذُ مِنْ حَسَناتِهِ فَیُدْفَعُ اِلَیْها بِقَدْرِ حَقِّها، فَإِذا لَمْ تَبْقَ لَهُ حَسَنَةٌ أُمِرَ بِهِ اِلَى النّار بِنَكْثِهِ لِلْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ كانَ مَسْؤُولاً.( بحار، چاپ مؤسسه وفاء بیروت، ج 100، ص 349. )

كسى كه مهر زن را ظالمانه نپردازد، نزد خداوند زناكار محسوب مى شود، روز قیامت حضرت حق به او خطاب مى كند، بنده من كنیزم را بر اساس پیمانى كه با تو بستم « عقد و ازدواج » به تو تزویج نمودم، به پیمان من وفا نكردى، و بر او ستم روا داشتى، سپس به اندازه حق زن از حسنات مرد برداشته در پرونده همسرش مى گذارند، و چون حسنه اى به اندازه پركردن حق زن نماند، به گناه پیمان شكنى به آتشش مى برند، عهد و پیمان مسئولیت دارد.

3- هنگامی که مهریه زیاد باشد اصولاً مرد نیت بر ندادن مهریه خواهد کرد که بر اساس احادیث این کار معصیت بوده و اساس زندگی زناشوئی را زیر سوال میبرد .

عن ابی عبدالله علیه السلام قال:

من امهر مهرا ثم لا ینوی قضاءه کان بمنزلة السارق.

امام صادق علیه السلام فرمود:

کسی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.

4- زیاد بودن مهریه بر اساس شرع و قانون میتواند موجب حق حبس در زوجه شود در این حال علاوه بر اینکه زوجه از همسرش تمکین نمیکند و زندگی مشترکی نیز با او نداشته بدهکار نفقه شده است و در حالی که بدهکار مهریه است نفقه هم باید بپردازد و همچنان زوجه حق دارد زندگی مشترک با زوج نداشته باشد که با روح آرامش و زندگی مسالمت آمیز منافات دارد .

ماده 1085 قانون مدنی مادام كه مهریه زوجه تسلیم نشده در صورت حال بودن(عندالمطالبه) مهر، زن می تواند از ایفاء وظائفی كه در مقابل شوهر دارد امتناع كند واین امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود

5- احادیث وارده مهریه زیاد را مذموم و ناپسند شمرده اند و موجب دشمنی زن و شوهر بحساب آورده اند و از قرار دادن مهریه سنگین بر حذر داشته اند که این نشان دهنده خطرناک بودن و آرامش ستیز بودن مهریه سنگین است.

قال امیرالمؤمنین علی علیه السلام:

لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة.

حضرت علی علیه السلام فرمود:

مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

وسائل الشیعه، ج 15، ص 11

6- برای مهریه های زیاد و خارج از تمکن مالی شوهر خطر به زندان افتادن برای شوهر وجود دارد که در این صورت آبرو و حیثیت شوهر قبل از هر چیزی ممکن است از بین برود .

ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی

ماده 2 ـ هر كس محكوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین یا قیمت یا مثل آن و یا ضرر و زیان ناشی از جرم یا دیه و آن را تادیه ننماید دادگاه او را الزام به تادیه نموده و چنانچه مالی از او در دسترس باشد آن را ضبط و به میزان محكومیت از مال ضبط شده استیفا می نماید در غیر این صورت بنا به تقاضای محكوم له ، ممتنع را در صورتی كه معسر نباشد تا زمان تادیه حبس خواهد كرد .

7- زیاد بودن مهریه زن ،فرزندان را از ارث محروم میسازد چرا که در هنگام فوت شوهر اولین حقی که محاسبه میشود مهریه زن است و اگر چیزی از دارائیهای مرد باقی بماند به وراث و فرزندان تعلق میگیرد اما در هنگامی که مهریه زیاد باشد عملاً مالی برای مرد باقی نمیماند تا به فرزندانش به ارث برسد .

چاپ این مطلب

نفــقــه
ارسال کننده: vakil - ۲۶ مرداد ، ۱۳۹۰, ساعت --> ۰۴ : ۱۹ - انجمن: انجمن تخصصی مشاوره حقوقی حقوق خانواده - بدون پاسخ

ماده 1107- نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسكن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض .

ماده 1107 قانون مدنی بوضوح وضعیت نفقه و موارد آنرا مشخص میكند و مشخص است مرد وظیفه دارد بعد از عقد و بلا فاصله به وظیفه خود عمل كند .

ماده 1106 - در عقد دائم نفقه زن بعهده شوهر است .

و هر گونه كم و كاستی در انجام وظیفه باعث محكومیت و حتی برخورد قانونی میشود .بر اساس مقررات كیفری مربوط به نفقه در صورتی كه مرد با وجود تمكین زن از دادن نفقه خودداری كند به حبس تعزیری محكوم میشود .شرایط خاصی هم وجود دارد كه زن از تمكین درمقابل شوهر خود بدون عذر شرعی خودداری میكند كه بواسطه این حالت و ماده 1108 قانون مدنی حق نفقه او ساقط میشود .

ماده 1108 - هرگاه زن بدون مانع مشروع ازادای وظایف زوجیت امتناع كندمستحق نفقه نخواهدبود.

اما موارد دیگری هم وجود دارد كه قانون مدنی به آن اشاره كرده است .

ماده 1110- در ایام عده وفات ، مخارج زندگی زوجه عندالمطالبه از اموال اقاربی كه پرداخت نفقه به عهده آنان است ( در صورت عدم پرداخت ) تامین می گردد .

ماده 1111 - زن می توانددرصورت استنكاف شوهرازدادن نفقه به محكمه رجوع كنددراین صورت محكمه میزان نفقه رامعین وشوهررابه دادن آن محكوم خواهدكرد.

ماده 1112 - اگراجراءحكم مذكوردرماده قبل ممكن نباشدمطابق ماده 1129رفتارخواهدشد.

ماده 1115 - اگربودن زن باشوهردریك منزل متضمن خوف ضرربدنی یامالی یاشرافتی برای زن باشدزن می تواندمسكن علیحده اختیاركندودرصورت ثبوت مظنه ضررمزبورمحكمه حكم بازگشت به منزل شوهرنخواهددادومادام كه زن در بازگشتن به منزل مزبورمعذوراست نفقه برعهده شوهرخواهدبود.

ماده 1116 - درموردماده فوق مادام كه محاكمه بین زوجین خاتمه نیافته محل سكنای زن به تراضی محكمه باجلب نظراقربای نزدیك طرفین منزل زن رامعین خواهدنمودودرصورتی كه اقربائی نباشدخودمحكمه محل مورداطمینان رامعین خواهدكرد.

ماده 1129 - درصورت استنكاف شوهرازدادن نفقه وعدم امكان اجراءحكم محكمه والزام اوبه دادن نفقه زن می تواندبرای طلاق به حاكم رجوع كندوحاكم رجوع كندوحاكم شوهراورااجباربه طلاق می نماید . همچنین است درصورت عجز شوهرازدادن نفقه .

اگر به متن قانون دقت داشته باشید در قانون سعی شده از هر لحاظ برای حقوق زن امكانات لازم در نظر گرفته شود شاید یكی از علل مراجعه فراوان زنها به دادگاه همین مقررات باشد ولی نكنته قابل توجه در مورد حقوق آقایان این است كه اصلا بهتر است بگویم آقایان در قانون مدنی حقوقی ندارند .در صورتیكه زن خانه را رها كند و اصطلاحاً نافرمان و ناشزه شود فقط یكی از حقوق خود را از دست میدهد و آنهم نفقه میباشد در حالی كه مرد از جهت نافرمانی زن هیچگونه حق قانونی خاصی شامل حالش نمیشود بخاطر همین زیاد دور از ذهن نیست كه مردها حتی با اینكه زن مقصر بوده و زندگی را رها كرده باز هم علاقه ای به مراجعه به محاكم ندارند فقط با دادن اظهارنامه و ابلاغ قانونی این موضوع كه از ایشان میخواهد به خانه برگردد ابزار قانونی زن را برای اینكه بعداً به دادگاه مراجعه كند و تقاضای نفقه كند خنثی كرده است .

شاید یكی از موارد پیش بینی شده در قانون حمایت از خانواده این مورد است كه با ناشزه شدن زن مرد حق دارد ازدواج مجدد بكند كه این موضوع هم مشروط به تمكن مالی مرد است تا بتواند خرج دو خانواده را با تهیه مسكن و اثاث منزل و بقیه مایحتاج بدهد .

با وجود اینكه وضعیت نفقه را بصورت مشخص در قانون مدنی بررسی كردیم بعضی شبهات همچنان در محاكم وجود دارد .

دختر و پسری عقد می كنند تا یكسال بعد عروسی كنند بعد از چند ماه اختلاف میافتد و دختر به دادگاه مراجعه میكند و مواد قانون مدنی را وسیله انتقام گیری میكند و عنوان میكند قصد زندگی كردن دارد ولی زوج از پرداخت نفقه و مهریه خودداری میكند .

طبق نظر اكثر علما و مراجع تقلید حضور دختر در خانه پدر مانع استحقاق نفقه میباشد ولی در عمل باید واقعیت موشكافی شود .

آیا پرداخت نفقه به زوجه ای كه عقد كرده است و در خانه پدر میباشد واجب است یا خیر؟

آیت الله العظمی ناصر مكارم شیرازی:

نفقه زوجه دراین ایام لازم نیست.

آیت الله العظمی محمد علی فاضل لنكرانی:

اگر زوجه بدون دلیل موجه تمكین نكند،حق نفقه او ساقط است،بلی زوجه حق دارد برای دریافت تمام مهریه تمكین نكند كه دراین صورت ناشزه محسوب نشده و حق نفقه او ساقط نمی شود.والله العالم.

آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی:

درمدتی كه به صورت متعارف در فاصله بین عقد و زفاف زن در خانه پدرش می ماند ادای نفقه او بر شوهر واجب نیست.والله العالم.

آیت الله العظمی حسین نوری همدانی:

درفرض مذكور پرداخت نفقه بر زوجه لازم نیست.

آیت الله العظمی محمد تقی بهجت:

اگر با مطالبه زوج تمكین نكند، حق نفقه ندارد.

در پرسش و پاسخها دقیقاً مشخص نشده كه زن از حق حبس استفاده میكند و یا مورد دیگری بوده است. طبق قانون بنابر هر شرایطی زوجه از زوج تمكین نكند و این تمكین نكردن دلیل مشروع و قانونی نداشته باشد مستحق گرفتن نفقه نخواهد بود . اما حق حبس حقیست كه همه علما و مراجع بر اساس قوانین شرع آنرا به رسمیت میشناسند بنابر این وقتی دختری در خانه پدر میباشد و هنوز عروسی نكرده میتواند از حق حبس استفاده كند و با وجود اینكه از زوج تمكین نمیكند مستحق گرفتن نفقه هم باشد .در صورتی كه كار به قضاوت محكمه بكشد بدون تردید زوج به پرداخت نفقه محكوم میشود چون این جزء روح قوانین میباشد .اما زمانی زوجه با دلایل واهی از تمكین درمقابل زوج خودداری میكند در این حالت دیگر مستحق گرفتن نفقه نمیباشد حتی اگر دوشیزه بوده و در خانه پدر ساكن باشد .

روشهای قانونی برای اینكه از جهت حق حبس و استحقاق نفقه و مسائل دیگر مشكلی ایجاد نشود راههای زیر را پیشنهاد میكنم :

1- مهریه در حد توان زوج باشد تا عند المطالبه به همسرش بپردازد .

2- در صورتی كه مورد اول رعایت نشود باید موقع نوشتن و امضای توافقات زمان بله برون قید شود زمان عروسی در تاریخ فلان میباشد بر اساس همین اقدام مشخص خواهد شد كه قبل از آن امكان تمكین وجود نداشته است و این عدم امكان به خواسته زوجه بوده است بواسطه این اقدام تا زمانی كه زن در خانه پدر میباشد طبق نظر محكمه نیز نفقه شامل حال زن نمیشود .البته این یك نظر قطعی نیست و جای بحث دارد ولی اقدام شایسته ای در زمان امضای توافقات میباشد .

3- اقداماتی مثل اینكه مهریه در صورت زیاد بودن از تاریخ مشخصی به بعد به زوجه پرداخت شود و یا اینكه در صورت استطاعت مالی مهریه پرداخت شود و یا شرط قسطی پرداخت كردن مهریه باعث میشود حق حبس زوجه ساقط شده و قبل از عروسی از جهت درخواست نفقه برای مرد مشكلی ایجاد نشود .

زمانی كه یك مرد در زندگی مشترك و روابط خانوادگی احساس خطر بكند و حدس بزند ممكن است از طرف همسرش اقدامات حقوقی آغاز شده است چه باید بكند ؟

با توضیحاتی كه در مورد قانون مدنی و مقررات حقوقی نوشتم واضح است كه با بروز مشكلات زن براحتی میتواند مقدمات ضربه زدن به زندگی مشترك را فراهم كند و این مورد بیشتر از طریق مطالبات حقوقی مختلفی میباشد كه در دادگاه به زوج تحمیل میشود و گاها زنها برای به زانو در آوردن مرد و گرفتن طلاق و مهریه و نفقه این اعمال را انجام میدهند و اگر مطالب قبلی را خوانده باشید این امكان بوسیله قانون مدنی برای این منظور فراهم شده است .

اقداماتی كه باید انجام شود تا خطرات ناشی از این ماجرا جوئیها به حداقل برسد مواردیست كه به آن اشاره میكنم .

برای اطلاع از هر گونه اقدام قانونی از طرف زن میتوانید به نزدیكترین حوزه قضایی محل سكونت زوجه مراجعه كرده و از طریق بخش كامپیوتر و وارد كردن اسم همسر و اسم خود متوجه شوید كه آیا دادخواستی به دادگاه ارائه شده است یا نه .

درصورتی كه دادخواستی مطرح شده باشد به شما اصلاع داده میشود موضوع آن چیست و شعیه دادگاه برای شما مشخص خواهد شد كه با مراجعه به آن شعبه از دادگاه اطلاعات تكمیلی را میتوانید دریافت كنید .

در هر صورت اگر اختلافات بصورتی پیش میرود كه انتظار آن میرود كه در آینده بخواهد اقدام قانونی خاصی صورت پذیرد حتماً در اولین فرصت به مشاورین حقوقی دادگستری كه معمولا در خود حوزه های قضایی دادگستری مستقر هستند مراجعه كنید و حداقل با چند مشاور مشورت كنید و به یك مشاوره اكتفا نكنید البته این مشاوره ها رایگان است و خرجی ندارد .چون وضعیت آن زمان شما ممكن است به هر شكلی باشد.

در صورتی كه اختلافات به سمتی پیش میرود كه احساس میكنید ممكن است در آینده وضعیت به اختلافات جدی بیانجامد حتما از بزرگترها برای حل مشكل خود استفاده كنید و در نشستهای خانوادگی از زن دعوت كنید كه به زندگی برگردد كه به این شیوه رفتار كردن نتایج حقوقی خاصی دارد كه بعدا در مورد آن صحبت میكنم .

در این موارد سعی كنید سریعاً كار را به دادگاه نكشانید و جو را آشفته نكنید سعی كنید صبر را پیشه خود كنید ولی نكاتی هست كه لازم است آنرا در نظر بگیرید .

یكی از این مسائل مهم این است كه مطمئناً در این مدت خرجهایی انجام میشود و خریدهایی انجام میشود زوجهای جوان و مخصوصاً تازه دامادها باید فاكتورهای خرید را به اسم خودشان نگهدارند و اگر خریدی مثل طلاجات و البسه و غیره . . . انجام میدهند فاكتورهای آنرا بهمراه تاریخ خرید آن حتما در نزد خود نگهدارند كه این كار هم نتایج حقوقی خود را دارد ولی نكته ای را كه در مورد آن تاكید میكنم این است كه نباید به دیگران و شریك زندگیتان بد گمان باشید فقط چند در صد احتمال دارد كه برای شما مشكل ایجاد شود و بخاطر این من خواستم این نكات را رعایت كنید .

اما نهایتاً بعد از همه این نكات در صورتی كه زن زندگی را رها كرده باشد و از شما دوری كرده لازم است كه اقدام به فرستادن اظهار نامه بكنید . ولی برای فرستادن آن باز هم اقدام به مشورت با افراد خبره بكنید و خودتان به تنهایی اقدام نكنید . با این توضیح كه اظهارنامه نامه، قانونی است كه بعداً در محاكم قابل استناد و دارای سندیت رسمی و قانونی میباشد .

چاپ این مطلب