انجمن حقوقی هامون

نسخه‌ی کامل: مطالبه سفته
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
با سلام.تعدادی سفته به مبلغ 75میلیون تومان از شخصی داشتم که درازای معامله ای برای ضمانت به من دادند اما در جایی ضمانتی بودن سفته ها قید نشد.ایشان به تعهد خود عمل نکرده و بنده مجبور به واخواست کردن سفته شدم و حدود1میلیون وهشتصد هزار تومان هزینه کردم .حالا جواب واخواست آمده لطفا راهنمایی کنید برای گرفتن مبلغ سفته ها و هزینه ها چه کار کنم.ضمنا سررسید تعدادی 12/90 و تعدادی 2/91 بوده وتاریخ واخواست هم 10/5/91.لطفا فورابه من جواب بدهید.ممنون
با سلام خدمت شما دوست گرامی
نظر به اینکه سررسید تعدادی از سفته ها 12/90 و برخی هم 2/91 بوده طبق ماده ی 286 قانون تجارت باید ظرف یکسال از تاریخ واخواست در دادگاه اقامه ی دعوی کنید . هرچند لازم بوده قبل از واخواست سفته با ارائه ی اظهارنامه به متعهد معامله و صادر کننده ی سفته او را مطلع می نمودید . با اینوصف برای دریافت وجه سفته ها باید دادخواستی به خواسته ی پرداخت وجه سفته ها ، هزینه دادرسی و هزینه واخواست به دادگاه صالح ظرف مدت یکسال از تاریخ واخواست ارائه کنید .
نکته اینکه معامله ی شما و چگونگی قرارداد فی مابین ممکن است در صدور رای دادگاه موثر واقع گردد .
ضمن عرض سلام از نظر بنده حقیر با عنایت به اینکه مرور زمان از نظر فقها و قضات حاکم خلاف شرع می باشد و واخواست سفته نشان دهنده اعمال قانون تجارت توسط خواهان می باشد و عاملی جهت محاسبه خسارت تاخیر تادیه و اگر بخواهید میتوانید بدون واخواست هم بر اساس قانون مدنی مطالبه وجه نموده با این فرق که خسارت تاخیر تادیه از زمان ارائه دادخواست محاسبه می گردد و هزینه بیهوده از باب واخواهی پرداخت نمی نمائید و در هر زمان که بخواهید میتوانید ارائه دادخواست نمائید و هیچگونه مانعی جهت اقامه دعوی از نظر شرعی و رویه قضائی حاکم وجود ندارد این توضیح بنده به صورت ساده و عامیانه می باشد در صورت لزوم جنابعالی توضیحات حقوقی به استناد مواد قانونی جهت تشهیذ ذهن حضرتعالی ارائه نمایم