انجمن حقوقی هامون

نسخه‌ی کامل: ابهام رای دیوان عدالت اداری در مورد تحصیل مجدد
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
به نام خدا


در دفترچه ثبت نام آزمون سراسری 96 در قسمت شرایط اختصاصی در بند (و) آمده است که:

و) براساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ 3/2/1383، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاًٌ با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر نمی باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه) در رشته مربوط ادامه  تحصیل دهند.

که براساس شکایتی و ارائه مستنداتی دیوان عدالت اداری این بند را در تاریخ 2 خرداد 96 ابطال نموده است.
برای مشاهده رای دیوان روی اینجا  کلیک کنید ( آدرس : http://divan-edalat.ir/aho-detail/9432)

در سال بعد سازمان سنجش در دفترچه ثبت نام آزمون سراسری 97 در بخش شرایط اختصاصی بند (و) (که به نظر میرسد جهت دور زدن رای دیوان عدالت بوده) استناد به قانون دیگری کرده که مشابه قانون بند (و) دفترچه در سال 96 می باشد .

و)با توجه به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 96/6/7 مبنی بر عدم ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 1392/3/25 دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی (پزشکی دندانپزشکی داروسازی و دامپزشکی) می توانند با رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی دندانپزشکی و دارو سازی صرفا در پردیس های خود گردان و ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی تحصیل نمایند.

برای دیدن رای دیوان عدالت اداری در تاریخ  96/6/7 که در بالا ذکر شده روی اینجا کلیک کنید ( آدرس : http://divan-edalat.ir/aho-detail/9578)


دفترچه سال 96 کلیک کنید
دفترچه سال 97 کلیک کنید

حال سوال این است که این رای متناقض در رای دیوان عدالت چگونه توجیه میشود و آیا بند (و) در سال 97 همان مفهوم بند (و) سال 96 را ندارد که ابطال شده (در زمینه تحصیل مجدد در رشته های روزانه پزشکی برای کسانی که هم مدرک کارشناسیشان و هم مدرک کارشناسی ارشدشان غیرپزشکی روزانه میباشد )؟یا برداشت من اشتباه بوده؟
چون با ابطال بند (و) سال 96 به نظر می رسد که فارغ التحصیلان ارشد روزانه غیرپزشکی می توانند با قبولی در کنکور 96 در رشته های روزانه پزشکی ثبت نام کنند
اما با بند (و) سال 97 این دسته از افراد نمی توانند در رشته های روزانه پزشکی ثبت نام کنند!!!
لطفا یک نفر راهنمایی کند Huh